22Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  14/6/2024

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 22η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ την Τετάρτη, 19 Ιουνίου 2024 και ώρα 12:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1     Λήψη απόφασης για την 14η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2024. (διαπιστωτικού χαρακτήρα)

2     Λήψη απόφασης για την 15η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2024.

3     Λήψη απόφασης για την 4η τροποποίηση του Τεχνικού Προγράμματος του Δήμου Βόλου οικονομικού έτους 2024.

4     Λήψη απόφασης για έγκριση μετακίνησης της  Γενικής Γραμματέως στην Αθήνα.

5     ΠΡΑΚΤΙΚΟ Α΄ και Β’ φάσης ΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟΥ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΥ για την «Προμήθεια εξοπλισμού και τοποθέτηση που αφορά την υποστήριξη των λουομένων των παραλιών του Δήμου Βόλου» συνολικού ενδεικτικού προϋπολογισμού 61.504,00€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ.

6     Λήψη απόφασης απευθείας ανάθεσης για την περισυλλογή, ημερήσια φιλοξενία, φροντίδα, καθαριότητα επανένταξης και τροφοδοσία αδέσποτων ζώων συντροφιάς σκύλων όλων των Δημοτικών Ενοτήτων του Δήμου Βόλου για διάστημα περίπου δύο μηνών έως την ολοκλήρωση του διαγωνισμού.

7     Λήψη απόφασης σχετικά με την «Κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση  του δημοτικού καταστήματος στην πλατεία Αϊδινίου της Δ.Ε.Ν. Αγχιάλου».

8     Λήψη απόφασης για την προέγκριση δαπανών του Τμήματος Δημοσίων Σχέσεων.

9     Λήψη απόφασης για την διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών ΤΑΠ  ΔΕ ΝΕΑΣ ΑΓΧΙΑΛΟΥ.

10    Λήψη απόφασης για την διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών ΤΑΠ .

11    Λήψη απόφασης για τη διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από ανείσπρακτα ΔΤ και ΔΦ (ΜΑΡΟΥΛΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ του ΧΡΗΣΤΟΥ με  ΑΦΜ 017566811).

12    ΕΓΚΡΙΣΗ 2ου ΑΠΕ ΤΟΥ ΕΡΓΟΥ: «Μετατροπή της οδού Γαμβέτα και τμήματος της οδού Ερμού σε ήπιας κυκλοφορίας».

13    Έγκριση παράτασης προθεσμίας του Έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ – Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2022».

14    Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου: «Κτιριακές παρεμβάσεις στον βρεφονηπιακό Σταθμό Αλκυόνη για την εναρμόνιση του με το ΠΔ 99/2017».

15    Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου: «Κτιριακές παρεμβάσεις στον βρεφονηπιακό Σταθμό Αρίων για την εναρμόνιση του με το ΠΔ 99/2017».

16    Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου: «Κτιριακές παρεμβάσεις στον βρεφονηπιακό Σταθμό Αγριάς για την εναρμόνιση του με το ΠΔ 99/2017».

17    Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου: «Κτιριακές παρεμβάσεις στον βρεφικό Σταθμό Ιάσων για την εναρμόνιση του με το ΠΔ 99/2017».

18    Έγκριση του πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ Δ.Ε. πλην ΒΟΛΟΥ & Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2020».

ΤΜΗΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ

19    Λήψη απόφασης σχετικά με την "Κατάρτιση όρων διακήρυξης για τη μίσθωση κτιρίων για τη στέγαση του 14ου Νηπιαγωγείου Ν. Ιωνίας."

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝ. ΠΡΟΣΤ.-ΚΑΠΗ-Δ.ΥΓΕΙΑΣ

20    Λήψη απόφασης για την προέγκριση δαπανών εκδηλώσεων.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

21    Λήψη απόφασης για την προέγκριση δαπανών τμήματος Μουσικής της Διεύθυνσης Πολιτισμού και Μουσείων .

Δημοτικής Επιτροπής

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΡΗΣ