23Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ 16/12/2021

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 23η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ και με ΤΗΛΕΔΙΑΣΚΕΨΗ (Μεικτή Συνεδρίαση) - σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας»- την Δευτέρα, 20 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 18:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Παρακαλείσθε όπως μας γνωρίσετε, τον τρόπο συμμετοχής σας στη Συνεδρίαση, έως και την Δευτέρα, 20 Δεκεμβρίου 2021 και ώρα 12:00 στο e-mail: praktikadb@volos-city.gr.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

1.  Λήψη απόφασης περί ίδρυσης Φορέα Διαχείρισης Πανθεσσαλικού Σταδίου Βόλου με την επωνυμία "Πανθεσσαλικό Ανώνυμη Εταιρεία".

2.  Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2021. (απόφαση Ο.Ε)

3.  Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλων οριστικής παραλαβής εργασιών/βεβαιώσεων καλής εκτέλεσης εργασιών της Διεύθυνσης Οικονομικών Υπηρεσιών.

4.  Λήψη απόφασης αναφορικά με τη διόρθωση του μητρώου κινητών παγίων του Δήμου Βόλου.

5.  Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση δημοτικών ελαιοπεριβόλων ευρισκομένων στην Τ.Κ. Αγ. Βλασίου της Δ.Ε. Αρτέμιδας.

6.  Λήψη απόφασης-διαπιστωτικής πράξης περί λύσεως της συμβάσεως δωρεάς αναφορικά με το ευρισκόμενο στη Νέα Ιωνία οικόπεδο με κτίσμα επ’ αυτού επί της οδού Σαγγαρίου αριθμ. 5 και της συνεπεία αυτής επανακτήσεως υπό της δωρήτριας κ. Θεραπιώτου Δροσούλας της κυριότητας του δωρηθέντος ακινήτου.

7. Λήψη απόφασης-διαπιστωτικής πράξης περί λύσεως της συμβάσεως δωρεάς αναφορικά με τριώροφη οικία (Αρχοντικό Τοπάλη) επί οικοπέδου εμβαδού 1.246,00 τ.μ., που βρίσκεται εντός του οικισμού της Μακρινίτσας με ΑΒΚ 350 και της συνεπεία αυτής επανακτήσεως υπό του Δήμου της κυριότητας του δωρηθέντος ακινήτου.

8.  Λήψη απόφασης-διαπιστωτικής πράξης περί λύσεως της συμβάσεως δωρεάς αναφορικά με οικόπεδο εμβαδού 475,00 τ.μ. ευρισκόμενο εντός του οικισμού της Μακρινίτσας με Α.Β.Κ. 310 και της συνεπεία αυτής επανακτήσεως υπό του Δήμου της κυριότητας του δωρηθέντος ακινήτου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

9.   Λήψη απόφασης για την καταστροφή αντικειμένων που δεν έχουν αξία (άρθρο 199 παρ. 6 Ν.3463/06), της Διεύθυνσης Προγραμματισμού, Βιώσιμης Ανάπτυξης και Νέων Τεχνολογιών.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ

10.  Λήψη απόφασης για την ένταξη των 14 ενοίκων στις Στέγες Υποστηριζόμενης Διαβίωσης Δ. Βόλου στην Παιδόπολη Αγριάς και τους όρους διαμονής τους.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

11.  Λήψη απόφασης για την έγκριση σίτισης-παροχής πρωινού σε άπορους μαθητές δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης των σχολείων του Δήμου Βόλου συνολικής δαπάνης ποσού 21.297,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

12.  Λήψη απόφασης σχετικά με τη συμπληρωματική κατανομή και απόδοση επιχορήγησης λειτουργικών δαπανών θέρμανσης των σχολείων Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης 2021.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ

13.  Λήψη απόφασης για τη μεταβίβαση άδειας επαγγελματία πωλητή λαϊκών αγορών. (Αναστασίου Διονύσιος)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ

14.  Λήψη απόφασης για την ανταλλαγή οικογενειακού τάφου. (Μαντέλου Ιουλιανή)