23Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ 16/10/2015

Για συνεδρίαση Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 23η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής την Πέμπτη, 22 Οκτωβρίου 2015 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ
1 Λήψη απόφασης για τη διατήρηση ή απομάκρυνση κενωθέντος περιπτέρου που βρίσκεται στη Δημοτική Ενότητα Βόλου, επί της οδού Ρ. Φεραίου με Κ. Καρτάλη.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ
2 Ανάκληση της υπ' αριθ.57/2015 απόφασης της Ε.Π.Ζ. κατόπιν του υπ' αριθ.πρωτ.22724/10-3-2015 εγγράφου της Δ/νσης Πρασίνου και επανεξέταση του θέματος περί κοπής η μη δέντρου (πεύκου) που βρίσκεται επί της οδού Μιχ. Τσιτσίνια αρ.5.

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ
3 Λήψη απόφασης για γνωμοδότηση επί των ενστάσεων της Πράξης Εφαρμογής Αγίας Παρασκευής Βόλου και απόφαση για να ολοκληρωθεί η Πράξη Εφαρμογής σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στο άρθρο 6 παρ.4 του Ν.4315/2015, με τις διατάξεις που ίσχυαν προ της 24-12-2014, ημερομηνίας δημοσίευσης του ανωτέρω Νόμου.
4 Λήψη απόφασης για την εξαίρεση από τις διαδικασίες προσαρμογής των χρήσεων γης του άρθρου 33 του Ν. 4269/2014 της μελέτης : “Πολεοδομική Μελέτη (Β’ φάση) του οικισμού Κριθαριάς” της Δημοτικής Ενότητας Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου.
5 Λήψη απόφασης για την εξαίρεση από τις διαδικασίες προσαρμογής των χρήσεων γης του άρθρου 33 του Ν. 4269/2014 της μελέτης : “Πολεοδομική Μελέτη (Β’ φάση) του οικισμού Μαράθου” της Δημοτικής Ενότητας Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου.
6 Τροποποίηση χρήσεων γης στον τομέα 4 της συνοικίας Νεάπολης (Πεδίο Άρεως) της Δ.Ε. Βόλου του Δήμου Βόλου.
7 Τροποποίηση του ρυμοτομικού σχεδίου στο Ο.Τ. 246 της Δημοτικής Ενότητας Νέας Ιωνίας του Δήμου Βόλου με μετατροπή της ισχύουσας σήμερα χρήσης "Χώρος για ανέγερση κτιρίου ΟΤΕ" σε "Γενική Κατοικία".
8 Τροποποίηση σχεδίου πόλης στο Ο.Τ. 217 της συνοικίας Νέων Παγασών της Δ. Ενότητας του Δήμου Βόλου.
9 Τροποποίηση σχεδίου πόλης στο Ο.Τ.1321 της συνοικίας Αγίων Αναργύρων (κατάργηση κοινωφελούς χώρου) μετά από την υπ' αρ.252/2013 Απόφαση του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου.
10 Τροποποίηση ρυμοτομικού σχεδίου Αγριάς μετά από την άρση απαλλοτρίωσης, βάσει της υπ' αριθ.8/2011 απόφασης του Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου.

Η Πρόεδρος της
Επιτροπής Ποιότητας Ζωής