24Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ 14/4/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 24η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας» -την Δευτέρα,18 Απριλίου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2022.

2. Έγκριση   πρακτικού  ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού, για την «Ναυαγοσωστική κάλυψη πολυσύχναστων παραλιών και Υποστήριξη ακτών βραβευμένων με Γαλάζια σημαία -μη πολυσύχναστων- με υπεύθυνους ακτής και οριοθέτηση τους εντός των ορίων του Δήμου Βόλου έτους 2022».

3.  Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από PHARMADEON ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ Α.Ε. (ΑΦΜ 801236774).

4.  Έγκριση  μελέτης   και τρόπου εκτέλεσης του  έργου «Έργα Πυροπροστασίας έτους 2022», προϋπολογισμού 234.670,00 ευρώ.

5.  Έγκριση  μελέτης   και τρόπου εκτέλεσης του  έργου «Αποκαταστάσεις και ασφαλτοστρώσεις δρόμων Δ.Ε. Βόλου – Ν. Ιωνίας έτους 2022», προϋπολογισμού 300.000,00 ευρώ.

6.  Έγκριση  μελέτης   και τρόπου εκτέλεσης του  έργου «Συντηρήσεις δρόμων Δ.Ε. Βόλου – Ν. Ιωνίας έτους 2022», προϋπολογισμού400.000,00 ευρώ.

7.  Έγκριση  μελέτης   και τρόπου εκτέλεσης του  έργου «Συντηρήσεις δρόμων Δ.Ε. πλην Βόλου – Ν. Ιωνίας έτους 2022», προϋπολογισμού 500.000,00 ευρώ.

8.  Έγκριση μελέτης και τρόπου εκτέλεσης του έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΣΕΩΝ, ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΕΤΟΥΣ 2022», προϋπολογισμού 400.000,00 ευρώ.

9.  Έγκριση  μελέτης  και τρόπου εκτέλεσης του  έργου «Συντήρηση Αγροτικής  Οδοποιίας έτους 2022», προϋπολογισμού 200.000 ευρώ.

10. Έγκριση  μελέτης και τρόπου εκτέλεσης του  έργου «Συντήρηση καλντεριμιών και πλακόστρωτων κοινοχρήστων χώρων Δημοτικών Ενοτήτων πλην Βόλου και Ν. Ιωνίας έτους 2022», προϋπολογισμού 400.000,00 ευρώ.

11.  Απομείωση εγγυητικής καλής εκτέλεσης της σύμβασης παροχής υπηρεσιών με τίτλο «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ-ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΦΩΤΙΣΜΟΥ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ (ΟΔΟΦΩΤΙΣΜΟΣ) ΜΕ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΒΟΛΟΥ».

12.  Παράταση Προθεσμίας του Έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΣΕΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΕΤΟΥΣ 2020».

13.  Έγκριση μελέτης με τίτλο   «Προμήθεια προβολέων».

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

14.  Έγκριση απευθείας μίσθωσης μηχανημάτων έργου και οχημάτων λόγω έκτακτων αναγκών (κακοκαιρία Φίλιππος).

15.  Λήψη απόφασης απευθείας μίσθωσης μηχανημάτων έργου και οχημάτων λόγω έκτακτων αναγκών ( Καθαρισμός ανεξέλεγκτων χωματερών).

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

16.  Λήψη  απόφασης  επί  του  θέματος  «Εξώδικος  συμβιβασμός  καθορισμού  τιμής  μονάδας  της  μετατροπής  εισφοράς  γης  σε  χρήμα  στο  Ο.Τ. 22,  εντός  της  7/1994  κυρωμένης  πράξης  εφαρμογής,  περιοχής  Νέων  Παγασών  του  Δήμου  Βόλου».

17.  Λήψη απόφασης για έγκριση εξώδικου συμβιβασμού για τον καθορισμό  τιμής  μονάδας  της  μετατροπής  εισφοράς  γης  σε  χρήμα στα Ο.Τ. 192  & 207 εντός της υπ’αρ. 5/07 Πράξης Εφαρμογής της περιοχής  «Δυτικά  της οδού Αμιρά»  της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου.

18.  Λήψη απόφασης για την  κατάργηση    κοινοχρήστου  χώρου  σε  συμμόρφωση  της   υπ’   αρ. 102/2012 Απόφασης του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου Απόφασης στη Δ.Ε. Αγριάς του Ενιαίου Δήμου Βόλου .

19.  Λήψη απόφασης για την άρση  αναγκαστικής  απαλλοτρίωσης  σε ακίνητο που  βρίσκεται μεταξύ  των  οδών   Μωραϊτίνη   -   Καρυωτάκη   -    Παπαντωνίου (Ο.Τ.938)  της  συνοικίας Καραγάτς  της  Δ.Ε.  Βόλου  του  Ενιαίου Δήμου Βόλου,  σύμφωνα με το Ν.4759/2020

20.  Λήψη απόφασης για την τροποποίηση σχεδίου πόλης στο Ο.Τ. 1223α  της   συνοικίας Νεαπόλεως  της Δ.Ε.  Βόλου  του  Ενιαίου  Δήμου  Βόλου   με κατάργηση   ή  μη  κοινοχρήστου  χώρου   σύμφωνα   με   το Ν. 4759/2020.

21.  Λήψη απόφασης για την ρυμοτομική αποδέσμευση ακινήτων Εθνικής Τράπεζας

22.  Λήψη απόφασης για άρση ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης ακινήτων ιδιοκτησίας Γεωργατζή, Γουλιώτη, Χαλκιά, κ.λ.π.στον Αναυρο μετά την υπ’ αρ. 80/2012 Απόφαση του Τριμελούς Δοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

23.  Λήψη απόφασης περί αποδοχής συμμετοχής του Δήμου Βόλου στο Πρόγραμμα ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ ΙΙ, στο πλαίσιο της Πρόσκλησης ΧII με τίτλο «Κατασκευή, επισκευή, συντήρηση και εξοπλισμός εγκαταστάσεων καταφυγίων αδέσποτων ζώων συντροφιάς – Εξοπλισμός για την υλοποίηση των επιχειρησιακών προγραμμάτων του άρθρου 10 του Ν.4830/21 (Α΄169) “Νέο πλαίσιο για την ευζωία ζώων συντροφιάς – Πρόγραμμα “Άργος” και λοιπές διατάξεις», του Υπουργείου Εσωτερικών.

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝ. ΠΡΟΣΤ.-ΚΑΠΗ-Δ.ΥΓΕΙΑΣ

24. Έγκριση των τεχνικών προδιαγραφών της μελέτης του έργου με τίτλο «Προμήθεια εξοπλισμού καταφυγίου και πρόγραμμα στειρώσεων αδέσποτων ζώων συντροφιάς Δήμου Βόλου», Υποέργο 1: “Προμήθεια λοιπού πάγιου εξοπλισμού του καταφυγίου αδέσποτων ζώων συντροφιάς Δήμου Βόλου”, προϋπολογισμού 47.883.62€  συμπεριλαμβανομένου  ΦΠΑ.

25.  Έγκριση των τεχνικών προδιαγραφών της μελέτης του έργου με τίτλο «Προμήθεια εξοπλισμού καταφυγίου και πρόγραμμα  στειρώσεων αδέσποτων ζώων συντροφιάς Δήμου Βόλου», Υποέργο 2: : «Πρόγραμμα στειρώσεων αδέσποτων ζώων συντροφιάς», προϋπολογισμού 47.881.48 € συμπεριλαμβανομένου  ΦΠΑ.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

26.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου στη Δράση: 2ο Φεστιβάλ Yachting and Gastronomy στο Βόλο και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους  2022.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 18 Απρίλιος, 2022