24Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ 2/9/2016

Για συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 24η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου την Τετάρτη, 7 Σεπτεμβρίου 2016 και ώρα 17:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ  (εισήγηση)
1. Υποβολή Προσχεδίου «Επιχειρησιακού Σχεδιασμού του Δήμου Βόλου 2014–2020 για τη Βιώσιμη Αστική Ανάπτυξη» για έγκριση στο ΠΕΠ Θεσσαλίας στο πλαίσιο των Ολοκληρωμένων Χωρικών Επενδύσεων (ΟΧΕ) του ΕΣΠΑ 2014–2020.
2. Λήψη απόφασης για την έγκριση μετακίνησης μελών του Δημοτικού Συμβουλίου στην πόλη Ροστώβ της Ρωσίας.
3. Λήψη απόφασης για την ανακήρυξη του Ηγουμένου Εφραίμ ως "Επίτιμο Δημότη" της πόλης του Βόλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ  (εισήγηση)
4. Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση έκθεσης αποτελεσμάτων εκτέλεσης του προϋπολογισμού για το Β’ τρίμηνο του έτους 2016 για τον έλεγχο υλοποίησής του.(απόφαση
5. Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου, οικονομικού έτους 2016.(απόφαση Ο.Ε.)
6. Λήψη απόφασης για την έγκριση πρακτικού περί επιλύσεως δια συμβιβασμού φορολογικών διαφορών και αμφισβητήσεων Ο.Τ.Α. των Δ.Ε. Ν.Ιωνίας, Ν. Αγχιάλου, Αγριάς, Αρτέμιδας, Πορταριάς, Ιωλκού, Μακρινίτσας και Αισωνίας του Δήμου Βόλου.
7. Λήψη απόφασης έγκρισης δαπανών για την υλοποίηση διαφόρων εκδηλώσεων του Δήμου.
8. Λήψη απόφασης προέγκρισης δαπανών για την υλοποίηση διαφόρων εκδηλώσεων του Δήμου.
9. Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση δημοτικής έκτασης στη θέση "Καράμπασι-Κράγκο ή Νταμάρια" Δ.Κ. Νέας Αγχιάλου με αριθμό ΚΑΕΚ 350572109079.
10. Λήψη απόφασης περί λύσης της μίσθωσης σε δημοτική έκταση εντός του χώρου της Κοινής Βοσκής της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου.
11. Λήψη απόφασης για την ανάθεση στην Αναπτυξιακή Εταιρεία Βόλου (ΑΝΕΒΟ Α.Ε.) του έργου παρακολούθησης του Τοπικού Σχεδίου Δράσης για τη Βιώσιμη Ενέργεια στο πλαίσιο του Συμφώνου των Δημάρχων, καθώς και τη δημιουργία ενεργειακών αποτυπωμάτων σε κτίρια του Δήμου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ  (εισήγηση)
12. Έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου στο πρόγραμμα LIFE+ 2016 με την πρόταση: "ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΡΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ, ΤΗ ΧΑΡΑΞΗ ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΤΗΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΙΚΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΥΡΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ".

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ  (εισήγηση)
13. Λήψη απόφασης έγκρισης πρόσληψης προσωπικού για την υλοποίηση των συνοδευτικών υπηρεσιών στα πλαίσια της πράξης "Αποκεντρωμένες Προμήθειες Τροφίμων και Βασικής Υλικής Συνδρομής, Διοικητικές Δαπάνες και Παροχή Συνοδευτικών Μέτρων 2015-2016" της Κ.Σ. Π.Ε. Μαγνησίας/Σποράδες.
14. Λήψη απόφασης έγκρισης σχεδίου της Προγραμματικής Σύμβασης (ΠΣ) μεταξύ του Δήμου Βόλου και των λοιπών Εταίρων της Κοινωνικής Σύμπραξης Π.Ε. Μαγνησίας/Σποράδων για την υλοποίηση των συνοδευτικών υπηρεσιών στα πλαίσια της πράξης "Αποκεντρωμένες Προμήθειες Τροφίμων και Βασικής Υλικής Συνδρομής, Διοικητικές Δαπάνες και Παροχή Συνοδευτικών Μέτρων 2015-2016" της Κ.Σ. Π.Ε. Μαγνησίας/Σποράδες.

Δ/ΝΣΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ  (εισήγηση)
15. Λήψη απόφασης σχετικά με την κατανομή και απόδοση επιχορήγησης λειτουργικών δαπανών Γ' δόσης έτους 2016.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ  (εισήγηση)
16. Λήψη απόφασης για τη διαγραφή επαγγελματία πωλητή λαϊκών αγορών.(Ζερβαλίδης Νικόλαος)
17. Λήψη απόφασης για τη διατήρηση ή απομάκρυνση κενωθέντος περιπτέρου που βρίσκεται στην οδό Κυρίλλου-Μυτιλήνης της Δ.Ε. Ν. Ιωνίας (απόφαση 264/2016 Ε.Π.Ζ.).
18. Λήψη απόφασης για τη διατήρηση ή απομάκρυνση κενωθέντος περιπτέρου που βρίσκεται στην οδό Ελ. Βενιζέλου αρ.181 της Δ.Ε. Ν. Ιωνίας.(απόφαση 265/2016 Ε.Π.Ζ.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ  (εισήγηση)
19. Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Εργασίες συντήρησης οικοδομικών και Η/Μ εγκαταστάσεων σχολικών κτιρίων έτους 2013".
20. Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλου οριστικής παραλαβής του έργου "Μελέτη κατασκευή χωνευτηρίου".
21. Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Πολυδύναμο Κέντρο στη Συνοικία Αϊβαλιώτικα".
22. Λήψη απόφασης για την έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. του έργου "Βελτίωση υφιστάμενων ποδηλατοδρόμων".
23. Λήψη απόφασης έγκρισης του 1ου Α.Π.Ε. και 1ου ΠΚΤΜΝΕ του έργου "Γενικές συντηρήσεις δημοτικών εγκαταστάσεων (πάρκα, πλατείες κλπ) Δ.Ε. Πορταριάς-Ιωλκού-Μακρινίτσας έτους 2014" του Δήμου Βόλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ  (εισήγηση)
24. Λήψη απόφασης έγκρισης διενέργειας προμήθειας αστικού εξοπλισμού και υλικών σήμανσης οδών του Δήμου Βόλου για διάρκεια ενός (1) έτους, ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 123.962,80€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. και εκκίνηση ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ  (εισήγηση)
25. Λήψη απόφασης έγκρισης εκποίησης άχρηστων Αποβλήτων Λιπαντικών Ελαίων (ΑΛΕ) και ορισμός μελών επιτροπής καταμέτρησης και εκτίμησης των άρθρων 7 και 9 του Π.Δ. 270/1981.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ  (εισήγηση)
26. Λήψη απόφασης έγκρισης παράτασης συμβατικής προθεσμίας του έργου "Εργασίες βελτίωσης κοιμητηρίων Αγριάς-Αρτέμιδας 2015".

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου