25Η ΕΚΤΑΚΤΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ  17/10/2023

Σας προσκαλούμε στην 25η ΕΚΤΑΚΤΗ συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου, η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΠΕΡΙΦΟΡΑΣ, την Πέμπτη, 19 Οκτωβρίου 2023 με ώρα έναρξης 12:00 και λήξης 12:15, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης:

Η συνεδρίαση θα πραγματοποιηθεί σύμφωνα με τις διατάξεις:

• του άρθρου 74 του Ν.4555/2018, που αντικατέστησε το άρθρο 67 του Ν.3852/2010,
  • του άρθρου 184 του Ν.4635/2019,
  • της με αρ. πρωτ. 39167/02-06-2022 εγκυκλίου 375 του Υπουργείου Εσωτερικών για τη λειτουργία του Δημοτικού Συμβουλίου.

Η αποστολή της ψήφου σας θα πραγματοποιηθεί μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail: praktika@volos-city.gr), κατά το καθορισμένο διάστημα διεξαγωγής της συνεδρίασης.

Το κατεπείγον της συνεδρίασης, έγκειται στο γεγονός της άμεσης ολοκλήρωσης των διαδικασιών για την εύρυθμη λειτουργία των υπηρεσιών του Δήμου.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

1. Λήψη απόφασης έγκρισης σύναψης και όρων σχεδίου Προγραμματικής Σύμβασης μεταξύ του Δήμου Βόλου, της Γενικής Γραμματείας Ισότητας και Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων (ΓΓΙΑΔ) και του Κέντρου Ερευνών για Θέματα Ισότητας (ΚΕΘΙ) για την υπό ένταξη Πράξη στο ΕΣΠΑ 2021-27 «Λειτουργία ξενώνα φιλοξενίας γυναικών θυμάτων βίας στο Δήμο Βόλου».

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

2. Λήψη απόφασης για την απομάκρυνση παλαιών δέντρων νεραντζιάς επί της οδού Γαμβέτα, στα πλαίσια έργου ΕΣΠΑ και φύτευση νέων δέντρων στις νέες θέσεις φύτευσης που προβλέπονται από τη μελέτη. (απόφαση 121/2023 Ε.Π.Ζ.)

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου