26Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ 27/11/2014

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 26η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής την

Πέμπτη, 4 Δεκεμβρίου 2014 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α  ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

1.  Έκφραση γνώμης επί της Μελέτης Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων υφιστάμενου σταθμού βάσης κινητής τηλεφωνίας της WIND ΕΛΛΑΣ ΤΗΛΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΕΣ Α.Ε.Β.Ε. στη θέση "Μεγαβούνι" Γλαφυρών του Δήμου Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

2. Ρύθμιση υπολοίπου της οφειλής σε χρήμα με ανταλλαγή τμήματος οικοπέδου από την ιδιοκτησία που βρίσκεται στο Ο.Τ.106 με αρ. κτηματολογίου 021005 και αρ. οικοπέδου 01 του σχεδίου πόλης των Ν. Παγασών του Δήμου Βόλου για την παραπάνω ιδιοκτησία από τον Δήμο Βόλου, φερόμενων συνιδιοκτητών κ. Κων/νου Τσουρέλη του Ζήση, Ευανθίας Ραφτάκη του Ζήση Τσουρέλη, Ανδρονίκης Νικολαΐδη του Ζήση Τσουρέλη.

3. Ρύθμιση του υπολοίπου της οφειλής σε χρήμα με ανταλλαγή οικοπέδου με σύσταση καθέτου ιδιοκτησίας από την ιδιοκτησία που βρίσκεται στο Ο.Τ.214 με αρ. κτηματολογίου 040456 και αρ. οικοπέδου 03 του σχεδίου πόλης των Ν. Παγασών του Δήμου και συμψηφισμός της εναπομείνασας εισφοράς με το ποσό της αποζημίωσης των ρυμοτομούμενων επικειμένων φερόμενης ιδιοκτήτριας Στυλιανής Σκαμάγκα συζ. Γεωργίου

4. Έγκριση αποζημίωσης λόγω ρυμοτόμησης της ιδιοκτησίας με α.κ.030151, στο Ο.Τ.Γ410, στην περιοχή Αγίου Σπυρίδωνα, της Δ.Ε. Νέας Ιωνίας, εντός της 1/89 Πράξης Εφαρμογής και συμψηφισμός με οφειλή εισφοράς σε χρήμα.

5.  Συμπληρωματική αποζημίωση ιδιοκτησίας ρυμοτομούμενης στην πλατεία Πανεπιστημίου.

6. Αποζημίωση ρυμοτομούμενων επικειμένων ιδιοκτησίας  που βρίσκεται στο οικοδομικό τετράγωνο Ο.Τ Γ11 του εγκεκριμένου σχεδίου πόλης στη συνοικία Αϊβαλιώτικα  του Δήμου Βόλου με αρ. κτηματολογίου 010306 φερόμενου ιδιοκτήτη κ. Δημήτριου Χρηστάκη διότι σύμφωνα με την εγκεκριμένη πολεοδομική μελέτη τμήμα της ιδιοκτησίας ρυμοτομείται από τον χώρο της πλατείας, της παιδικής χαράς  και των πέριξ δρόμων ( οδός Ιοφώντος και Παλατίου) -από αναβολή υπ' αριθ.290/2014 απόφαση-.

7.  Χορήγηση άδειας επισκευής σε ρυμοτομούμενη οικία, στην οδό Στρ. Σαράφη, στο Ο.Τ.750.

8. Προέγκριση για την ίδρυση καταστήματος με χρήση "επιχείρηση μαζικής εστίασης πρόχειρου γεύματος-αναψυκτήριο", στην Πορταριά της Δ.Ε. Πορταριάς του Δήμου Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

9. Έκθεση αυτοψίας κοπής δέντρου (Λοτομπριά-Celtis australis) που βρίσκεται στο πεζοδρόμιο της οδού Μαγνήτων αρ.165, κατόπιν αίτησης της κ. Τσάντου Σοφίας.

10. Έκθεση αυτοψίας κοπής δέντρου (Ψευδακακία) που βρίσκεται στο πεζοδρόμιο της οδού Γάτσου στη συμβολή με Καρτάλη απέναντι από τον αρ.57, κατόπιν αίτησης του κ. Αγγελέτου Μιχαήλ.

11. Έκθεση αυτοψίας κοπής δέντρου (Λιγούστρο) που βρίσκεται στο πεζοδρόμιο της οδού Περραιβού αρ. 52, κατόπιν αίτησης του κ.Καραγιάννη Κωνσταντίνου.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

12. Χορήγηση α) άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. της κ. ΤΖΩΡΤΖΗ ΜΑΡΙΑΣ με χρήση ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ που βρίσκεται στα Κάτω Λεχώνια Δ.Ε. Αρτέμιδας Δήμου Βόλου και β) παράτασης άδειας μουσικών οργάνων στο εν λόγω κατάστημα.

13.   Χορήγηση α) άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων στο κατάστημα Υ.Ε. της ¨ΑΝΑΜΑΡ ΠΗΛΙΟ Ι.Κ.Ε.¨ με χρήση ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ- ΚΑΦΕΤΕΡΙΑ-ΜΠΑΡ που βρίσκεται στον ΧΑΝΙΑ ΠΗΛΙΟΥ Δήμου Βόλου και β) παράτασης άδειας μουσικών οργάνων στο εν λόγω κατάστημα.

14. Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων καταστήματος -από αναβολή υπ' αριθ.312/2014 απόφαση-(ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ).

15. Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων καταστήματος-από αναβολή υπ' αριθ.314/2014 απόφαση- (ΚΟΥΤΣΟΚΕΡΑ ΒΑΣΙΛΙΚΗ).

16.  Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων καταστήματος (ΚΟΥΒΑΚΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ).

17.  Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων καταστήματος (ΑΛΜΠΑΝΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ).

18.  Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων καταστήματος (ΛΑΣΚΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ).

19.  Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων καταστήματος (ΛΙΑΔΕΛΗ ΕΛΕΝΗ ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΕΠΕ).

20.  Αφαίρεση άδειας λειτουργίας Μουσικών Οργάνων καταστήματος (ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ).

21. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος -από αναβολή υπ' αριθ.261/2014 απόφαση-(ΜΟΥΣΤΑΚΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ).

22. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος από αναβολή υπ' αριθ.275/2014 απόφαση- (ΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ).

23. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος -από αναβολή υπ' αριθ.325/2014 απόφαση- (ΜΠΑΡΜΠΟΥΤΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ).

24. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος -από αναβολή υπ' αριθ.329/2014 απόφαση- (ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗ ΕΛΕΝΗ).

25. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος -από αναβολή υπ' αριθ.330/2014 απόφαση- (ΟΙΚΟΝΟΜΙΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ).

26. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΚΟΝΤΟΓΙΑΝΝΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ).

27. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΚΑΤΣΙΑΦΛΑΚΑΣ ΧΡΗΣΤΟΣ).

28. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΛΕΪΜΟΝΗ ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ).

29. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΞΗΡΟΓΙΑΝΝΗ ΑΝΝΑ).

30. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΠΟΛΥΜΕΡΟΥ – ΒΑΛΙΑΤΖΑ).

31. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΒΑΡΕΛΑ ΕΛΕΝΗ).

32. Ανάκληση άδειας ίδρυσης και λειτουργίας καταστήματος (ΚΟΦΦΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ).

ΤΜΗΜΑ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΧΕΣΕΩΝ

33. Λήψη απόφασης για την παραχώρηση χώρου στην πλατεία Πανεπιστημίου κατόπιν αιτήσεων της ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗΣ ΒΟΛΟΥ.

Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΜΠΕΟΣ