26Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  12/7/2024

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 26η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ την Τετάρτη, 17 Ιουλίου 2024 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου ,με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1     Κατανομή των εγκριθεισών ανθρωποωρών της αρ. ΔΙΠΑΑΔ/Φ.ΕΓΚΡ/40/7321/11-6-2024 απόφασης των Υπουργών Εθνικής Οικονομίας & Οικονομικών και Εσωτερικών, σε θέσεις προσωπικού Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου μερικής (5,5ωρης και 3ωρης) απασχόλησης, για την πρόσληψη προσωπικού καθαριότητας σχολικών μονάδων της χωρικής αρμοδιότητας του Δήμου Βόλου Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, των Δημόσιων Ινστιτούτων Επαγγελματικής Κατάρτισης (Δ.Ι.Ε.Κ.) και των Σχολείων Δεύτερης Ευκαιρίας (Σ.Δ.Ε.) της Χώρας από τους Δήμους, με σύμβαση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου, για το σχολικό έτος 2024-2025.

2     Λήψη απόφασης για την προέγκριση δαπανών του Τμήματος Δημοσίων Σχέσεων.

3     Υποβολή Πρακτικού II - Ελέγχου Δικαιολογητικών Κατακύρωσης Προσωρινού Αναδόχου του διαγωνισμού για την «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΤΟΙΜΩΝ ΓΕΥΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗ ΣΙΤΙΣΗ ΑΠΟΡΩΝ, ΤΟΥ ΞΕΝΩΝΑ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ ΒΙΑΣ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ, ΤΩΝ ΣΤΕΓΩΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΟΜΕΝΗΣ ΔΙΑΒΙΩΣΗΣ (ΣΥΔ) ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΤΗΣ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΚΑΠΗ & ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΥΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΒΟΛΟΥ, ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΕΝΟΣ (1) ΕΤΟΥΣ», συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης

601.764,55€συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

4     Υποβολή Πρακτικού Α΄και Β΄φάσης ηλεκτρονικής αποσφράγισης και αξιολόγησης προσφορών για την Προμήθεια Χριστουγεννιάτικου Διάκοσμου 2024, ενδεικτικού προϋπολογισμού δαπάνης 207.972,80€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%.

5     Ανάκληση της υπ’ αριθ. 507/2024 περί έγκρισης τροποποίησης ως προς την αλλαγή φορολογικών στοιχείων (ονοματεπώνυμο δικαιούχου και ΑΦΜ)της υπ΄ αριθ. Πρωτ: 23932/20-3-2024(ΑΔΑΜ: 24SYMV014445688) σύμβασης, και των με αριθ. Πρωτ: 93441/19-12-2023 (ΑΔΑ:ΨΥΔ4Ω96-Χ4Β), 11945/12-2-2024 (ΑΔΑ:ΨΟΗ0Ω96-ΟΑ6) και 11944/12-2-2024 (ΑΔΑ:9ΥΥΩΩ96-236) Αποφάσεων Αντιδημάρχου σχετικά με την φύλαξη κτιρίων της πρώην ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ, του Κέντρου Τουριστικής Πληροφόρησης του Δήμου Βόλου, του Κοινωνικού Παντοπωλείου και του Ταμείου του Δήμου Βόλου και λήψη νέας για λήξη των ανωτέρω συμβάσεων, λόγω συνταξιοδότησης του αναδόχου και ανάθεση εκ νέου στην ΝΤΕΛΗ ΕΛΕΝΗ με ΑΦΜ 101001403 και  διακριτικό τίτλο ‘’VOLOSSECURITYALARMSYSTEMSΧΑΝΤΖΟΠΟΥΛΟΣ’’ μέχρι την λήξη τους.

6     Λήψη απόφασης σχετικά με την κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση ενός διαμερίσματος εμβαδού 37,00τ.μ. στον πρώτο όροφο πολυώροφης οικοδομής στη συνοικία της Μεταμορφώσεως επί της οδού Ιωλκού 71 στο Βόλο.

7     Λήψη απόφασης σχετικά με την κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση του κυλικείου  στο Δημοτικό κολυμβητήριο ¨Βασίλης Πολύμερος" Νέας Ιωνίας Βόλου επί της οδού Δοξοπούλου 35 στη Νέα Ιωνία Βόλου.

8     Έγκριση παράταση προθεσμίας του Έργου: «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΕ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ».

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

9     Λήψη απόφασης για την κοπή πέντε δένδρων στον υπό κατασκευή κόμβο Βενιζέλου-Δοξοπούλου στην Δημοτική Ενότητα Νέας Ιωνίας.

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

10    Λήψη  απόφασης  επί  του  θέματος “Εξώδικος  συμβιβασμός  για  την  καταβολή  αποζημίωσης  λόγω  ρυμοτομικής  απαλλοτρίωσης  ιδιοκτησίας  Δενελάβα  Γεωργίου  στην  περιοχή  Νέες  Παγασές  του  Δήμου  Βόλου”.

Δημοτικής Επιτροπής

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΡΗΣ