27Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  19/7/2024

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 27η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της  Δημοτικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ την Τετάρτη, 24 Ιουλίου 2024 και ώρα 12:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1. Ετήσιος προγραμματισμός προσλήψεων τακτικού προσωπικού, έτους 2025.

2. Προγραμματισμός πρόσληψης προσωπικού ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου (Ι.Δ.Ο.Χ.), με κάλυψη της δαπάνης από τους Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους, για το έτος 2025.

3. Προγραμματισμός πρόσληψης προσωπικού ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου για την κάλυψη αναγκών ανταποδοτικού χαρακτήρα, για το έτος 2024.

4. Προγραμματισμός σύναψης συμβάσεων μίσθωσης έργου, με κάλυψη της δαπάνης από Κεντρικούς Αυτοτελείς Πόρους, για το έτος 2025.

5. Προγραμματισμός πρόσληψης προσωπικού ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου (Ι.Δ.Ο.Χ.) για τον καθαρισμό των σχολικών μονάδων, για το έτος 2025.

6. Λήψη απόφασης για την πρόσληψη προσωπικού με σχέση εργασίας Ιδιωτικού Δικαίου Ορισμένου Χρόνου (ΙΔΟΧ) στο πλαίσιο υλοποίησης της πράξης «Συνέχιση λειτουργίας ΚΗΦΗ Βόλου, Αγριάς, Νέας Αγχιάλου» με Κωδικό ΟΠΣ 6003251 στο πρόγραμμα  «ΘΕΣΣΑΛΙΑ 2021-2027» λόγω συνταξιοδότησης προσωπικού.

7. Λήψη απόφασης για την 18η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2024.

8. Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση του αποτελέσματος της  δημοπρασίας για εκμίσθωση δημοτικής έκτασης στη θέση  «Σωρός»  Νέων Παγασών Βόλου.

9. Υποβολή 3ου Πρακτικού  - Ελέγχου Δικαιολογητικών Κατακύρωσης Προσωρινού Αναδόχου του διαγωνισμού για την υπηρεσία «Περισυλλογή, ημερήσια φιλοξενία-φροντίδα, καθαριότητα, επανένταξη και τροφοδοσία ταϊστρών αδέσποτων ζώων συντροφιάς (σκυλιών) των Δημοτικών Ενοτήτων του Δ. Βόλου» ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΥ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ 127.968,00 (εκατόν είκοσι επτά χιλιάδων εννιακοσίων εξήντα οκτώ ευρώ) συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24%.

10. Υποβολή Πρακτικού Γ - Ελέγχου Δικαιολογητικών Κατακύρωσης Προσωρινού Αναδόχου του διαγωνισμού για την υπηρεσία «Εργασίες ταφών-εκταφών στα Κοιμητήρια της Διεύθυνσης Κοιμητηρίων και των Περιφερειακών Κοιμητηρίων των Δ.Ε. του Δήμου Βόλου» ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΥ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ179.800,00€  ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ Φ.Π.Α.

11. Λήψη απόφασης σχετικά με την αποδοχή κληρονομιάς εκ μέρους του Δήμου Βόλου του Σκλείδη Ιωάννη του Αργυρίου.

12. Επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντος και εισπραχθέντος χρηματικού ποσού από μίσθωμα δημοτικού ακινήτου.

13.  Αποδοχή αιτήματος των τριών ενεργειακών Κοινοτήτων Β1, Β2, Β3, Π.Ε. περί λήψης οικονομικής ενίσχυσης-εισφοράς για την αντιμετώπιση ειδικών αναγκών.

14.  Λήψη απόφασης περί αλλαγής χρηματοδότησης δαπάνης για την αντιμετώπιση ζημιών και καταστροφών που προκλήθηκαν από τη θεομηνία ΙΑΝΟS στις 14-08-2022.

15.  Λήψη απόφασης για την 6η τροποποίηση του Τεχνικού Προγράμματος του Δήμου Βόλου, έτους 2024.

16. Υποβολή πρακτικού ηλεκτρονικής αποσφράγισης οικονομικών προσφορών  (Αξιολόγηση και βαθμολόγηση Οικονομικών Προσφορών) του διαγωνισμού μελέτης που αφορά το τμήμα¨ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΤΜΗΜΑ 1 (ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ Ν. ΙΩΝΙΑΣ – ΑΙΣΩΝΙΑΣ – ΟΔΟΥ ΛΑΡΙΣΗΣ ΚΑΙ ΖΑΧΟΥ )», εκτιμώμενης 88.200,00 € (πλέον Φ.Π.Α. 24%) ¨ από την εκπόνηση μελέτης με τίτλο: «ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ», προϋπολογισμού 171.2000,00  € (πλέον Φ.Π.Α. 24%).

17. Υποβολή πρακτικού ηλεκτρονικής αποσφράγισης οικονομικών προσφορών (Αξιολόγηση και βαθμολόγηση Οικονομικών Προσφορών) του διαγωνισμού μελέτης που αφορά το τμήμα¨ ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΤΜΗΜΑ 3 (ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΙΩΛΚΟΥ – ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ – Δ. Κ. ΜΑΚΡΙΝΙΤΣΗΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΟ ΤΜΗΜΑ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ )», εκτιμώμενης 83.000,00 € (πλέον Φ.Π.Α. 24%) ¨ από την εκπόνηση μελέτης με τίτλο: «ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ», προϋπολογισμού 171.2000,00  € (πλέον Φ.Π.Α. 24%).

18.  Έγκριση παράταση προθεσμίας του Έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΣΕΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΕΤΟΥΣ 2021».

19.  Έγκριση παράτασης της προθεσμίας περάτωσης εργασιών του έργου: «ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΚΤΙΡΙΑΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΣΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ» έως τις 07-02-2025.

20.  Έγκριση μελέτης με τίτλο: «Προμήθεια και τοποθέτηση μεταλλικών στοιχείων-κοιλοδοκών- στις περιφράξεις των παιδικών χαρών στην περιοχή Αγχίαλος -Αλωνάκι».

21.  Λήψη απόφασης γα την έγκριση  μελέτης και τρόπου εκτέλεσης του  έργου: «Εργασίες συντήρησης των σχολείων Δημοτικών Ενοτήτων Βόλου και Ν. Ιωνίας έτους 2024»,προϋπολογισμού 450.000,00 ευρώ (με ΦΠΑ).

22.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης με τίτλο «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΒΛΑΒΗΣ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΟΥ ΞΕΝΩΝΑ ΑΘΛΗΤΩΝ».

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

23.  Λήψη απόφασης για την κοπή  δύο δένδρων τα οποία βρίσκονται επί του πεζοδρομίου της οδού Δον Δαλεζίου 12 στο Δήμο Βόλου.

ΤΜΗΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ

24.  Λήψη απόφασης για την αποδοχή δωρεάς έργου μερικής ανακαίνισης της σχολικής μονάδας ‘1ο Νηπιαγωγείο Αγριάς’ του Δήμου Βόλου, από την Αστική Μη Κερδοσκοπική Εταιρεία HUMANITY GREECE.

Δημοτικής Επιτροπής

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΡΗΣ