27Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ  28/11/2019

Αρ. Πρωτ. : 101910

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 27η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου την Δευτέρα, 2 Δεκεμβρίου 2019 και ώρα 18:15 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ

1. Λήψη απόφασης ορισμού μελών Επιτροπής Παρακολούθησης της Προγραμματικής Σύμβασης μεταξύ του Δήμου Βόλου και της Ειδικής Γραμματείας Διαχείρισης Ιδιωτικού Χρέους για την στέγαση και λειτουργία του Κέντρου Ενημέρωσης Υποστήριξης Δανειοληπτών (ΚΕΥΔ) στον Δήμο Βόλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

2.  Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλων οριστικής παραλαβής εργασιών/βεβαιώσεων καλής εκτέλεσης εργασιών της Διεύθυνσης Οικονομικών Υπηρεσιών.

3.  Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση δημοτικού χώρου στην περιοχή "Μετόχι" Δ.Ε. Πορταριάς.

4.  Λήψη απόφασης για την παράταση μίσθωσης του δημοτικού περιπτέρου στη Νέα Αγχίαλο Βόλου.

5.  Λήψη απόφασης για την έκδοση πρωτοκόλλου διοικητικής αποβολής της ομόρρυθμης εταιρείας με την επωνυμία «ΧΩΜΑ Ο.Ε.» από το δημοτικό χώρο στη θέση «Σπαστήρας» της Τοπικής Κοινότητας Δράκειας Δ.Ε. Αγριάς.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

6.   Λήψη απόφασης περί τροποποίησης Επιχειρησιακού Σχεδίου Δήμου Βόλου 2015-2019.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ

7.  Λήψη απόφασης για τη διαγραφή παραγωγού πωλητή λαϊκών αγορών. (ΚΟΠΤΣΙΑΛΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

8.  Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής προσωρινής παραλαβής του έργου "Εργασίες συντήρησης των σχολείων Δήμου Βόλου έτους 2017".

9.  Λήψη απόφασης έγκρισης μελέτης και τρόπου εκτέλεσης του έργου «ΚΑΤΕΔΑΦΙΣΗ ΙΣΟΓΕΙΟΥ ΚΤΙΣΜΑΤΟΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΣΤΟ Ο.Τ.72, ΣΧΕΔΙΟΥ ΠΟΛΗΣ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΣΤΗ ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΚΑΔΜΟΥ ΚΑΙ ΘΡΑΚΗΣ», προϋπολογισμού 35.000,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. (24%)

10.  Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλου προσωρινής παραλαβής του έργου "Κατασκευή Κλειστού Γυμναστηρίου Αγριάς Τ11".

11.  Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Αντικεραυνική Προστασία Σχολικών Κτιρίων".

12.  Λήψη απόφασης για την έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. του έργου "Συντήρηση αγροτικής οδοποιίας έτους 2018".

13.  Λήψη απόφασης έγκρισης του 1ου Α.Π.Ε., του 1ου ΠΚΤΝΜΕ και της 1ης Συμπληρωματικής Σύμβασης του έργου «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΙΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΕΣ ΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΑ ΧΩΡΟ ΚΤΙΡΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΕΝΤΡΟΥ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ».

14.  Λήψη απόφασης έγκρισης του 4ου Α.Π.Ε. του έργου "Συντήρηση καλντεριμιών και πλακόστρωτων κοινοχρήστων χώρων Δημοτικών Ενοτήτων πλην Βόλου και Ν.Ιωνίας".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

15. Λήψη απόφασης στα πλαίσια της άρσης επικινδυνότητας για έγκριση απομάκρυνσης περιπτέρου ιδιοκτησίας Μενδώνη Ευανθίας, Μενδώνη Στυλιανής επί της οδού Αγίου Γεωργίου στην  Αγριά του Δήμου Βόλου, έναντι Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

16.  Λήψη απόφασης για την εκκίνηση διαδικασίας ανάθεσης δημόσιας σύμβασης εκπόνησης μελέτης με τίτλο «Μελέτη νέου συστήματος ελεγχόμενης στάθμευσης Δήμου Βόλου».

17.  Λήψη απόφασης για τον καθορισμό θέσης γενικής φορτοεκφόρτωσης στην οδό Ρ. Φεραίου με Ιωλκού, στον Βόλο. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

18.  Λήψη απόφασης για τον καθορισμό θέσης γενικής φορτοεκφόρτωσης στην οδό Γ. Καρτάλη με Χατζηαργύρη, στον Βόλο. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

19.  Λήψη απόφασης για τον καθορισμό θέσης γενικής φορτοεκφόρτωσης στην οδό 28ης Οκτωβρίου με Μακρυνίτσης, στον Βόλο. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

20.  Λήψη απόφασης για τον καθορισμό θέσης γενικής φορτοεκφόρτωσης στην οδό Παπαφλέσσα (μεταξύ Λόντου και Αγ. Αναργύρων). (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

21.  Λήψη απόφασης για την οριοθέτηση μιας (1) θέσης στάθμευσης, για το Ι.Χ. επιβατικό όχημα με αριθμό κυκλοφορίας ΒΟΗ 5416, στην οδό Κωνσταντά έναντι του αριθμού 129. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

22.  Λήψη απόφασης για τον καθορισμό θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ στην οδό Σπ. Σπυρίδη, στο 3ο Γυμνάσιο Βόλου. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

23.  Λήψη απόφασης για τον καθορισμό γενικής θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ στην οδό Κωνσταντά, έμπροσθεν του κτηρίου της ΔΕΥΑΜΒ. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

24.  Λήψη απόφασης για τον καθορισμό θέσης στάσης ΑΜΕΑ στην οδό Τριανταφύλλου 11, στην Αγριά. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

25.  Λήψη απόφασης για τον καθορισμό θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ στην οδό Γαμβέτα 222, στον Βόλο. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

26.  Λήψη απόφασης για τον καθορισμό θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ στην οδό Αντωνοπούλου 158, στον Βόλο. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

27.  Λήψη απόφασης για τον καθορισμό θέσης στάθμευσης ΑΜΕΑ στην οδό 54ου Συντάγματος ΕΛΑΣ αρ. 24, στον Βόλο. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

28.  Λήψη απόφασης για την κοπή δέντρου (Ευκάλυπτος) επί της οδού Μπασδέκη αρ.10 στην Αγριά, κατόπιν αίτησης κυρίου Σιούρα Αντωνίου. (απόφαση Ε.Π.Ζ.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ

29.  Λήψη απόφασης για την αγορά οικογενειακού τάφου. (ΒΟΓΙΑΤΖΗΣ ΕΥΑΓΓΕΛΟΣ)

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου