27Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  5/6/2020

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 27η ΤΑΚΤΙΚΗ συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής,  η οποία θα διεξαχθεί, δια ζώσης, κεκλεισμένων των θυρών, σύμφωνα με το άρθρο 10 της από 11-3-2020 ΠΡΑΞΗΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ (ΦΕΚ 55/α/11-3-2020), την Τετάρτη, 10 Ιουνίου 2020 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.     Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2020.

2.     Λήψη απόφασης εφαρμογής διατάξεων του Ν.4688/20 (ΦΕΚ 101/24.05.2020 τεύχος Α΄): Ειδικές μορφές τουρισμού, διατάξεις για την τουριστική ανάπτυξη και άλλες διατάξεις, σε ότι αφορά τη μείωση των τελών χρήσης κοινόχρηστων χώρων του Δήμου Βόλου.

3.     Λήψη απόφασης για την απαλλαγή οφειλετών από προσαυξήσεις εκπρόθεσμης καταβολής.

4.     Λήψη απόφασης προέγκρισης δαπανών για την υλοποίηση διαφόρων εκδηλώσεων του Δήμου.

5.     Λήψη απόφασης σχετικά με την "Κατάρτιση όρων διακήρυξης δημοπρασίας για εκμίσθωση λιβαδιών που βρίσκονται στη Δημοτική Ενότητα Μακρινίτσας".

6.     Λήψη απόφασης σχετικά με την «Κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση  του ελαιοπερίβολου «Καναβάκι Τμήμα 1ο» της Τοπικής Κοινότητας Αγίου Λαυρεντίου Δ.Ε.Αρτέμιδας».

7.     Λήψη απόφασης σχετικά με την «Κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση του ελαιοπερίβολου «Κουτράχι» της Τοπικής Κοινότητας Αγίου Λαυρεντίου Δ.Ε.Αρτέμιδας».

8.     Έγκριση της μελέτης, έγκριση των τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση των όρων διακήρυξης του συνοπτικού διαγωνισμού προμήθειας με τίτλο : «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ», προϋπολογισμού 27.594,03 €  συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%.

9.     Υποβολή πρακτικού Γ΄ φάσης ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του Διεθνούς ανοικτού διαγωνισμού (άνω των ορίων) μέσω του ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.), με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά αποκλειστικά βάσει τιμής, για την προμήθεια με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ», προϋπολογισμού 517.298,24  €  (με Φ.Π.Α).

10.    Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. και του 1ου Π.Κ.Τ.Μ.Ν.Ε. του έργου: «ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΤΗΣ ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΝΕΑΣ ΑΓΧΙΑΛΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ».

11.    Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. του Έργου: «Έργα Πυροπροστασίας Έτους 2018».

12.    Λήψη απόφασης έγκρισης του  1ου  ΑΠΕ – 1ου ΠΚΤΜΝΕ για το έργο: «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΧΩΡΩΝ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΓΙΑ ΤΑ 32ο & 10ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΑ ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΤΑ 18ο & 29ο ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΒΟΛΟΥ».

13.    Λήψη απόφασης για την μετάθεση ημερομηνίας αποσφράγισης προσφορών για τον διαγωνισμό του έργου «ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΣΠΥΡΙΔΗ».

14.    Λήψη απόφασης για την μετάθεση ημερομηνίας υποβολής προσφορών και αποσφράγισης τους για τον διαγωνισμό του έργου «ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΟΔΩΝ ΕΤΟΥΣ 2020».

15.    Λήψη απόφασης για την μετάθεση ημερομηνίας υποβολής προσφορών και αποσφράγισης τους για τον διαγωνισμό του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ - Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2020».

16.    Λήψη απόφασης για την έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου: «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ ΣΤΗ ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΜΑΙΑΝΔΡΟΥ ΚΑΙ ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ».

17.    Λήψη απόφασης για την έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου: «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ  ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΕΙΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΤΗΧΩΡΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ Π.Δ. 99/2017»

18.    Λήψη απόφασης για την έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου: «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ  ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ «ΗΛΙΑΧΤΙΔΑ» ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΝΕΟ Π.Δ. 99/2017»

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

19.    Έγκριση απευθείας μίσθωσης μηχανημάτων έργου και οχημάτων λόγω έκτακτων αναγκών.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

20.    Ορισμός ημερομηνίας αποσφράγισης προσφορών του ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την ανάθεση εκπόνησης της μελέτης: «Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας (ΣΒΑΚ) Δήμου Βόλου».

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

21.    Έγκριση άσκησης  προσφυγής  του  πρώην  Δήμου  Αγριάς κατά  της Νομαρχιακής   Αυτοδιοίκησης  Μαγνησίας και κατά  της  υπ’ αριθ. 730/30-3-2010  απόφασης  επιβολής προστίμου  του  Νομάρχη  Μαγνησίας.

ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Τετάρτη, 10 Ιούνιος, 2020