28Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  26/7/2024

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 28η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Δημοτικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ την Τετάρτη, 31 Ιουλίου 2024 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την 19η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2024 (διαπιστωτικού χαρακτήρα).

2.  Λήψη απόφασης για τη διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών ΤΑΠ .

3.  Λήψη απόφασης για τη διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών διδάκτρων Ερασιτεχνικού Θεατρικού Εργαστηρίου του Τμήματος Θεάτρου.

4.  Λήψη απόφασης για τη διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από ανείσπρακτα ΔΤ και ΔΦ (ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ – ΣΤΕΡΕΑΣ ΕΛΛΑΔΑΣ με  ΑΦΜ 998019451).

5.  Λήψη απόφασης για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντων και εισπραχθέντων χρηματικών ποσών .

6.  Λήψη απόφασης για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντος και εισπραχθέντος χρηματικού ποσού  από ΔΤ, ΔΦ & ΤΑΠ (Πλεξίδα Κυριακούλα).

7.  Λήψη απόφασης για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντος ποσού σε Σακελαροπούλου Μαρία του Βασιλείου με ΑΦΜ 152058886.

8.  Λήψη απόφασης για την επιστροφή αχρεωστήτως καταβληθέντος ποσού σε ΔΑΚΤΥΛΑ ΓΕΩΡΓΙΑ του ΙΩΑΝΝΗ με ΑΦΜ 106842371.

9.  Παράταση του χρόνου ισχύος των οικονομικών προσφορών και των εγγυητικών συμμετοχής για τον διαγωνισμό του έργου: «ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ ΟΔΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΣ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΑ  ΣΕ ΟΛΟΥΣ».

10.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης με τίτλο: «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΚΕΥΗΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ».

11.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μελέτης με τίτλο  “ Προμήθεια ηλεκτρολογικών υλικών ”.

12.  Έγκριση του 2ου Α.Π.Ε. του Έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2020».

13.  Έγκριση 2ου ΠΡΩΤΟΚΟΛΛΟΥ ΤΜΗΜΑΤΙΚΗΣ ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΜΕ ΤΙΤΛΟ «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ-ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΦΩΤΙΣΜΟΥ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ (ΟΔΟΦΩΤΙΣΜΟΣ) ΜΕ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΒΟΛΟΥ».

14.  Έγκριση  πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής για το έργο «Ενεργειακή αναβάθμιση κλειστού κολυμβητηρίου Ν. Ιωνίας Βόλου "Β. Πολύμερος"».

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

15.  Έγκριση της προσφυγής στη διαδικασία με διαπραγμάτευση χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, για την δημιουργία περιμετρικών αντιπυρικών ζωνών µέσου πλάτους 10 µέτρων πέριξ οικισµών εντός ή πλησίον δασών και δασικών εκτάσεων υψηλής επικινδυνότητας για την εκδήλωση δασικών πυρκαγιών στον Δήµο Βόλου σύμφωνα με το άρθρο 32 παρ. 2 εδαφ. γ του Ν. 4412/2016.

16.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαπραγμάτευσης του άρθρου 32 της οδηγίας 2014/24/ΕΕ για την δημιουργία περιμετρικών αντιπυρικών ζωνών µέσου πλάτους 10 µέτρων πέριξ οικισµών εντός ή πλησίον δασών και δασικών εκτάσεων υψηλής επικινδυνότητας για την εκδήλωση δασικών πυρκαγιών στον Δήµο Βόλου».

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

17.  Συμπληρωματική αποζημίωση ιδιοκτησίας η οποία έχει ρυμοτομηθεί στα πλαίσια εφαρμογής του σχεδίου πόλης Βόλου για τη δημιουργία της Πλατείας Πανεπιστημίου (Παύλου Μελά-Ερμού-Μακεδονομάχων-Δημητριάδος).

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

18.  Τροποποίηση της 994/2022 Απόφασης Οικονομικής Επιτροπής περί συγκρότησης Επιτροπής Παρακολούθησης για την "Παροχή Υπηρεσιών Εγκατάστασης & Λειτουργίας Ευφυούς Συστήματος Ελεγχόμενης Στάθμευσης στον Δήμο Βόλου".

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

19.  Έγκριση θέσεων νέων καμπινών ηλεκτρονικών επικοινωνιών στην Δ.Ε. Βόλου της εταιρείας Fiber2All ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (απόφαση 22/2024 Επιτροπής Βιώσιμης Κινητικότητας).

20.  Έγκριση θέσεων νέων καμπινών ηλεκτρονικών επικοινωνιών στην Δ.Ε. Βόλου της εταιρείας Fiber2All ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (απόφαση 23/2024 Επιτροπής Βιώσιμης Κινητικότητας).

21.  Έγκριση θέσεων νέων καμπινών ηλεκτρονικών επικοινωνιών στην Δ.Ε. Βόλου της εταιρείας Fiber2All ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (απόφαση 24/2024 Επιτροπής Βιώσιμης Κινητικότητας).

22.  Έγκριση θέσεων νέων καμπινών ηλεκτρονικών επικοινωνιών στην Δ.Ε. Βόλου της εταιρείας Fiber2All ΜΟΝΟΠΡΟΣΩΠΗ ΑΝΩΝΥΜΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ (απόφαση 25/2024 Επιτροπής Βιώσιμης Κινητικότητας).

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

23.  Υποβολή μήνυσης.

24.  Υποβολή Μηνύσεως και Δήλωση παράστασης για υποστήριξη κατηγορίας.

Δημοτικής Επιτροπής

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΤΟΡΗΣ