28Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ 24/5/2019

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 28η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής την Τετάρτη, 29 Μαΐου 2019 και ώρα 14:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

1. Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή της Προέδρου της Δ.Κ. Νέας Ιωνίας Χατζηγεωργίου - Νταϊλάνη Ελένης.
2. Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Δ.Κ. Διμηνίου Στρούγκη Ιωάννη.
3. Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Τ.Κ. Άλλης Μεριάς Γεωργαλή Χρήστου.
4. Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Τ.Κ. Κάτω Λεχωνίων Αραμπατζή Γεωργίου.
5. Υποβολή 2ου Πρακτικού – (αποσφράγιση φακέλου οικονομικής προσφοράς) του ανοιχτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την «Παροχή υπηρεσιών προγραμμάτων πληροφορικής του Δήμου για τα οικονομικά έτη 2019 και 2020» προϋπολογισμού 99.596,80€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.
6. Υποβολή Πρακτικού αποσφράγισης προσφορών του Ανοιχτού Δημόσιου Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού για «Ασφάλιση οχημάτων, μηχανημάτων και μοτοποδηλάτων του Δήμου Βόλου για διετία 2019 – 2021 ενδεικτικού προϋπολογισμού συνολικού ποσού εκατόν είκοσι χιλιάδων ( 120.000,00) ΕΥΡΩ»

7. Έγκριση μελέτης με τίτλο “Προμήθεια ξυλείας”.
8. Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου «ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΔΟΓΕΦΥΡΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΧΕΙΜΑΡΡΟΥ ΞΗΡΙΑ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΛΑΧΑΝΑΓΟΡΑΣ» προϋπολογισμού 1.950.000,00 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ, σύμφωνα με την παρ.8β του άρθρου 221 του Ν.4412/2016, της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών.
9. Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΕ ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΕΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΙΣ ΣΤΗ Δ.Ε. ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ».
10. Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξη της διακήρυξης του έργου «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΛΕΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ» προϋπολογισμού 906.000,00€.
11. Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξη της διακήρυξης του έργου «ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΟΔΟΓΕΦΥΡΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΧΕΙΜΑΡΡΟΥ ΞΗΡΙΑ ΣΤΟ ΥΨΟΣ ΤΗΣ ΛΑΧΑΝΑΓΟΡΑΣ» προϋπολογισμού 1.950.000,00€ .
12. Επικαιροποίηση Μητρώου Επιτροπών διαδικασιών σύναψης δημοσίων συμβάσεων έργων, μελετών και παροχής τεχνικών επιστημονικών υπηρεσιών (Μη.Μ.Ε.Δ.) και αντικατάσταση μέλους της επιτροπής διεξαγωγής κλήρωσης μελών επιτροπών διαγωνισμού Μη.Μ.Ε.Δ.
13. Λήψη απόφασης επανακατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου "ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ – Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2019".
14. Λήψη απόφασης επανακατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ – Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2019».
15. Νομική υποστήριξη του υπάλληλου του Δήμου κου Χριστοδούλου Δημητρίου ενώπιον του Μονομελούς Πλημμελειοδικείου Βόλου που δικάζεται στις 7/6/2019.
16. Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΑΡΤΑΛΕΙΟΥ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ» προϋπολογισμού 906.000,00€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ, σύμφωνα με το άρθρο 221 του Ν.4412/2016, της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών.
17. Υποβολή πρακτικού Β΄ φάσης αποσφράγισης οικονομικών προσφορών του Διεθνούς ανοικτού διαγωνισμού (άνω των ορίων) μέσω του ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.), με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά αποκλειστικά βάσει τιμής, για την προμήθεια με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ», προϋπολογισμού 509.985,96 € (με Φ.Π.Α).
18. Υποβολή πρακτικού Γ΄ φάσης ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του διεθνούς διαγωνισμού (άνω των ορίων) μέσω του ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.), με κριτήριο ανάθεσης βάσει της βέλτιστης σχέσης ποιότητας – τιμής, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 27 του Ν. 4412/2016., για την υπηρεσία με τίτλο: «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ-ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΦΩΤΙΣΜΟΥ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ (ΟΔΟΦΩΤΙΣΜΟΣ) ΜΕ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΒΟΛΟΥ», με εκτιμώμενη αξία 14.414.995,74 Ευρώ (μη συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24%).

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ
19. Λήψη απόφασης για έγκριση άσκησης ανακοπής.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Τετάρτη, 29 Μάιος, 2019