28Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ   22/10/2015

Για συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 28η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου την Δευτέρα, 26 Οκτωβρίου 2015 και ώρα 18:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1     Λήψη απόφασης ορισμού δύο (2) δημοτικών συμβούλων ως μελών του Συντονιστικού Οργάνου Πολιτικής Προστασίας.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

2     Λήψη απόφασης έγκρισης διενέργειας και εκκίνησης πρόχειρου μειοδοτικού διαγωνισμού για την προμήθεια γεωργικών μηχανημάτων του Δήμου Βόλου, για το έτος 2015, ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 45.000,00€.

3     Ανάκληση της 2/2015 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου και εκ νέου έγκριση της διενέργειας προμήθειας ειδών καθαριότητας και ευπρεπισμού του Δήμου Βόλου για ένα (1) έτος, καθώς και εκκίνηση πρόχειρου μειοδοτικού διαγωνισμού, ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 48.262,37€ συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α.

4     Λήψη απόφασης για τη συμμετοχή των κληροδοτημάτων "Χρυσούλας Ζώγια"και "Απόστολου Αλεξ. Δράκου" στο πρόγραμμα "Στέγαση και Επανένταξη".

5     Ανάκληση της υπ' αριθμ. 619/2015 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου και λήψη νέας περί παραχώρησης μέρους της πλατείας Πανεπιστημίου και μέρους της πλατείας Ρ. Φεραίου για τη λειτουργία Χριστουγεννιάτικων θεματικών πάρκων, καθώς και ανάθεση από το Δ.Σ., σύμφωνα με την παρ.2 του άρθρου 192 του Ν.3463/2006.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

6     Ανάκληση της υπ' αριθμ. 614/2015 απόφασης Δ.Σ. και λήψη νέας σχετικά με την προγραμματική σύμβαση μεταξύ του Δήμου Βόλου, Δήμου Τρικκαίων και Αναπτυξιακής Εταιρείας Ο.Τ.Α. «e-Trikala A.E.».

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ

7     Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας παραγωγού λαϊκών αγορών (κα Μπλούχου Χρυσούλα).

8     Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας παραγωγού λαϊκών αγορών (κα Παναγιωτίδου- Νταβλαμάνου Αθηνά).

9     Λήψη απόφασης για την ανάκληση άδειας υπαίθριου στάσιμου εμπορίου (καντίνα) (Κωσταράς Γεώργιος).

10    Λήψη απόφασης για την προέγκριση και διάθεση πίστωσης προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2015 για την παραγωγή πρωτογενούς υλικού (φωτογραφίες) για την τουριστική προβολή του Δήμου.

11    Λήψη απόφασης για την προέγκριση και διάθεση πίστωσης προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2015 για τη μετάφραση κειμένου εντύπου για την τουριστική προβολή του Δήμου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

12    Λήψη απόφασης για την παράταση προθεσμίας του έργου "Συντηρήσεις δρόμων Δ.Ε. Βόλου - Ν.Ιωνίας έτους 2014".

13    Λήψη απόφασης για την παράταση εργασιών του έργου "Γενικές συντηρήσεις δημοτικών εγκαταστάσεων (πάρκα, πλατείες κλπ) Δ.Ε. Ν. Αγχιάλου, έτους 2014".

14    Λήψη απόφασης ορισμού μελών επιτροπής παραλαβής φυσικού εδάφους του έργου "Επέκταση του Χ.Υ.Τ.Α. Π.Σ. Βόλου".

15    Λήψη απόφασης συγκρότησης επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Ανακατασκευές αύλειων χώρων σχολικών συγκροτημάτων".

16    Λήψη απόφασης συγκρότησης επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Συντηρήσεις και αποκαταστάσεις οδών Δ.Ε. Βόλου έτους 2012".

17    Λήψη απόφασης συγκρότησης επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Προστασία βραχωδών πρανών στη θέση "Άνωθεν οικίας Δουμουσιάρη" Ανακασιάς" του Δήμου Βόλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

18    Λήψη απόφασης επί της Β1 Φάσης Μελέτης Αναθεώρησης και Επέκτασης του Γενικού Πολεοδομικού Σχεδίου (Γ.Π.Σ.) Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου Ν.Μαγνησίας και έγκριση επικαιροποιημένου  χρονοδιαγράμματος της ως άνω μελέτης.(υπ' αριθμ. 257/2015 απόφαση Ε.Π.Ζ.).

19    Λήψη απόφασης για την τροποποίηση σχεδίου πόλης στο Ο.Τ. 1321 της συνοικίας Αγίων Αναργύρων (κατάργηση κοινωφελούς χώρου) μετά από την υπ' αρ.252/2013 απόφαση του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου.(Απόφαση Ε.Π.Ζ.).

20    Λήψη απόφασης για την εξαίρεση από τις διαδικασίες προσαρμογής χρήσεων γης του άρθρου 33 του Ν. 4269/2014 της μελέτης: “Πολεοδομική Μελέτη (Β’ φάση) του οικισμού Μαράθου” της Δημοτικής Ενότητας Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου.(Απόφαση Ε.Π.Ζ.)

21    Λήψη απόφασης για την εξαίρεση από τις διαδικασίες προσαρμογής των χρήσεων γης του άρθρου 33 του Ν. 4269/2014 της μελέτης: “Πολεοδομική Μελέτη (Β΄ φάση) του οικισμού Κριθαριάς” της Δημοτικής Ενότητας Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου.(απόφαση Ε.Π.Ζ.).

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ

22    Λήψη απόφασης επί της ολοκλήρωσης αγοράς οικογενειακού τάφου Προκόπη Ρούσσου.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

23    Έγκριση της υπ' αριθμ. 130/2015 απόφασης της ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ, σχετικά με την έκδοση εγγυητικής επιστολής καλής εκτέλεσης από την Τράπεζα Πειραιώς, για το εγκεκριμένο πρόγραμμα της Ε.Ε.Τ.Α.Α. (Εναρμόνιση Οικογενειακής και Επαγγελματικής Ζωής).

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου