2Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ  24/1/2014

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 2η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου την Πέμπτη, 30 Ιανουαρίου 2014 και ώρα 20:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1     Ενημέρωση του Δημοτικού Συμβουλίου από τον κ. Δήμαρχο.

2     Λήψη απόφασης επί της πρότασης της Β1 φάσης της μελέτης "Αναθεώρηση και Επέκταση του Γενικού Πολεοδομικού Σχεδίου ΓΠΣ Βόλου". (Διαβιβαστικό Εισηγησης ΓΠΣΕισήγηση για ΓΠΣ Β' φάσηΠΑΡΑΡΤΗΜΑ Ι - Πινακας ΕνστασεωνΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙ - ΡΣΒ κλπΠΑΡΑΡΤΗΜΑ ΙΙΙ - Δικ. Μέγαρο, ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ IV - ΑΔΣ κ ΕΠΖ)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ  (δείτε τα θέματα)

3     Λήψη απόφασης συγκρότησης επιτροπής διενέργειας δημοπρασιών για την εκποίηση ή εκμίσθωση πραγμάτων του Δήμου, βάσει του άρθρου 1 του Π.Δ. 270/81 (ΦΕΚ 77Α).

4     Λήψη απόφασης χαρακτηρισμού Κ.Α. εξόδων προϋπολογισμού, οικονομικού έτους 2014, ως δεικτικών εκδόσεων Χ.Ε.Π. προπληρωμής.

5     Λήψη απόφασης έγκρισης για την προμήθεια τροφίμων κάλυψης αναγκών του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ, της ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ του Δήμου Βόλου (της Σ.Υ.Δ., του Ξενώνα Κακοποιημένων Γυναικών Δ.Βόλου, των δομών Κοινωνικής Προστασίας) και γάλακτος δικαιούχων εργαζομένων του Δήμου Βόλου, του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ και της ΔΕΥΑΜΒ, ενδεικτικού προϋπολογισμού δαπάνης 466.786,90€ ΦΠΑ και τη λήψη απόφασης για εκκίνηση του ενιαίου διεθνή ανοικτού διαγωνισμού, διάρκειας ενός έτους.

6     Λήψη απόφασης έγκρισης προμήθειας ειδών ατομικής προστασίας εργαζομένων έτους 2014, ενδεικτικού προϋπολογισμού 96.600,00€ και εκκίνηση του διαγωνισμού.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤ/ΞΗΣ (δείτε τα θέματα)

7     Τροποποίηση της υπ' αριθμ.959/2013 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου, περί προέγκρισης συμμετοχής του Δήμου σε τουριστικές εκθέσεις για το έτος 2014.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ (δείτε τα θέματα)

8     Λήψη απόφασης έγκρισης χορήγησης παράτασης εκτέλεσης των εργασιών του έργου "Εργασίες συντήρησης των σχολείων της Δ.Ε. Βόλου".

9     Λήψη απόφασης έγκρισης χορήγησης παράτασης εκτέλεσης των εργασιών του έργου "Εργασίες συντήρησης σχολείων των Δημοτικών Ενοτήτων πλην Βόλου και Ν.Ιωνίας".

10    Λήψη απόφασης παράτασης προθεσμίας της μελέτης του έργου "Οριστική μελέτη παράκαμψης Μπράνης".

11    Λήψη απόφασης έγκρισης του 2ου Α.Π.Ε. του έργου "Βελτίωση και επέκταση κλιματισμού του κτιρίου ΣΠΙΡΕΡ".

12    Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Κατασκευή Πλατείας Διμηνίου" και εξέταση ένστασης της Αναδόχου Κ/Ξ ΣΠΑΝΟΣ & ΣΙΑ επ' αυτού.

13    Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου "Κατασκευή γέφυρας επαρχιακής οδού Βόλου - Διμηνίου στη θέση Λάμια" και εξέταση ένστασης της Αναδόχου ΤΣΙΓΩΝΙΑΣ ΕΔΕ επ' αυτού.

14    Λήψη απόφασης έγκρισης πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου  "Επισκευές πεζοδρομίων έτους 2009".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ (δείτε τα θέματα)

15    Λήψη κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων "Αμφιδρόμηση των οδών Πιπίνου και Μπουμπουλίνας".(υπ' αριθμ.16/2014 απόφαση Ε.Π.Ζ.)

16    Λήψη κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων "Κατάργηση της εκ περιτροπής στάθμευσης σε τμήμα της οδού Ραιδεστού στη Ν. Ιωνία".(υπ' αριθμ.17/2014 απόφαση

17    Λήψη απόφασης για τη μετακίνηση στάσης αναμονής επιβατών της "Αστικό ΚΤΕΛ Βόλου Α.Ε." στην οδό Ελ. Βενιζέλου Ν. Ιωνίας.(υπ' αριθ.18/2014 απόφαση Ε.Π.Ζ.).

18    Λήψη κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων "Καθορισμός θέσης στάθμευσης οχήματος AMEA στην οδό Ι. Καρτάλη".(υπ' αριθμ.19/2014 απόφαση Ε.Π.Ζ.)

19    Λήψη κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων "Καθορισμός θέσης στάθμευσης οχήματος AMEA στην οδό Δ. Δαλεζίου, στο Βόλο".(υπ' αριθμ.20/2014 απόφαση Ε.Π.Ζ.)

20    Λήψη απόφασης επί του αιτήματος κατασκευής ράμπας πρόσβασης ΑΜΕΑ στην οδό Πανόρμου αρ.45 στη Ν. Ιωνία.(υπ' αριθμ.21/2014 απόφαση Ε.Π.Ζ.).

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ (δείτε τα θέματα)

21    Αντικατάσταση μέλους στο Διοικητικό Συμβούλιο του Ν.Π.Δ.Δ., Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π.–ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου