2Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ  24/2/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 2η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ, σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας»-την Δευτέρα, 28 Φεβρουαρίου 2022 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

1     Λήψη απόφασης για την κοπή δένδρου (Φράξος) που βρίσκεται στην οδό  Αλεξάνδρου Μέρου 13 με Γοργοποτάμου στο Δήμο Βόλου, κατόπιν αίτησης κυρίας Δόμπρογλου Δέσποινας.

2     Λήψη απόφασης για την κοπή δύο δένδρων (Μανόλιες) που βρίσκονται στην οδό Νικοτσάρα 142, κατόπιν αίτησης κυρίου Γεωργίου Σταμόπουλου.

3     Λήψη απόφασης για την κοπή ενός δένδρου (Πεύκο) που βρίσκεται επί του πεζοδρομίου της οδού Δημητρίου Πολιορκητού στον αριθμό 58 στην Δημοτική Ενότητα Βόλου, κατόπιν αίτησης κυρίου Στυλιανού Λαφιωνιάτη.

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

4     Λήψη απόφασης για έγκριση αποζημίωσης επικειμένων και συμψηφισμού με τις οφειλές του οικοπέδου ιδιοκτησίας Γκίνη Ράλλη του Περικλή, με κ.α. 201630 στο Ο.Τ. 205 της υπ’αριθ.5/07 Πράξης Εφαρμογής περιοχής «Δυτικά της οδού Αμιρά» της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου.

5     Λήψη απόφασης για αποζημίωση από την κυρωμένη 2/99 Πράξης Εφαρμογής του N.A. τομέα του σχεδίου πόλης Αγριάς της Δ.Ε. Αγριάς του Δήμου Βόλου για την συνιδιοκτησία Στόικου Μαρίας του Παύλου (κληρονόμος Σταμάτη Αικατερίνης συζ. Παύλου Στόικου).

6     Λήψη απόφασης για έγκριση αποζημίωσης από μετατροπή γης σε χρήμα και συμψηφισμού με τις οφειλές του οικοπέδου ιδιοκτησίας Κατσούρα Γεωργίας του Κων/νου, με κ.α. π010954 στο Ο.Τ. Γ55 της υπ’αριθ.3/93 Πράξης Εφαρμογής περιοχής «Αϊβαλιώτικα»  του Δήμου Βόλου.

7     Λήψη απόφασης για έγκριση αποζημίωσης από μετατροπή γης σε χρήμα και συμψηφισμού με τις οφειλές του οικοπέδου ιδιοκτησίας Κατσούρα Παναγιώτη του Κων/νου, με κ.α. π010954 στο Ο.Τ. Γ55 της υπ’αριθ.3/93 Πράξης Εφαρμογής περιοχής «Αϊβαλιώτικα»  του Δήμου Βόλου.

8     Λήψη απόφασης για την προσκύρωση οικοπεδικής έκτασης εμβαδού 9,70 τα.μ., στην ιδιοκτησία με κ.α. π010109  στο Ο.Τ. Γ343, περιοχής  Αγίου  Σπυρίδωνα  της  Δ.Ε.  Νέας  Ιωνίας  του  Δήμου  Βόλου.

9     Κρίση ένστασης κατά της 232/2021 Α.Δ.Σ. η οποία αφορά στην τροποποίηση σχεδίου πόλης επί της οδού Φιλιππίδη μεταξύ Αθανασάκη και Αφών Βόλτου έμπροσθεν του Ο.Τ.789 της Δ.Ε. Βόλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου, μετά την υπ' αριθ.111/2011 απόφαση του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου.

10    Λήψη απόφασης για την τροποποίηση σχεδίου πόλης στα Ο.Τ. 3163, 3164 και 3165 της συνοικίας "Αγία Παρασκευή" της Δ.Ε. Βόλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου (κατάργηση κοινόχρηστου χώρου μετά από την υπ' αριθ.Α1126/2019 απόφαση του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου).

11    Άρση αναγκαστικής απαλλοτρίωσης σε οικόπεδο εντός ρυμοτομικού σχεδίου οικισμού Νέας Αγχιάλου της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου, σύμφωνα με τον Ν.4759/2020, φερόμενου ιδιοκτήτη Κωνσταντίνου Καμπούρη.

12    Άρση αναγκαστικής απαλλοτρίωσης σε οικόπεδο εντός ρυμοτομικού σχεδίου οικισμού Νέας Αγχιάλου της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου, σύμφωνα με τον Ν.4759/2020, φερόμενων ιδιοκτητών  Γεωργίου και Βασιλείου Μπασδέκη.

Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

ΚΑΠΟΥΡΝΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ