30Η ΕΚΤΑΚΤΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ 25/9/2013

Αρ. Πρωτ. : 118151

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 30η ΕΚΤΑΚΤΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής την Πέμπτη, 26

Σεπτεμβρίου 2013 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Με την αριθμ. 53615/18-9-2013 έγγραφο του Ελεγκτικού Συνεδρίου κοινοποιήθηκε στο Δήμο η αριθμ. 98/2013 πράξη του ΣΤ¨ Κλιμακίου του, περί κωλύματος υπογραφής των υποβληθέντων για έλεγχο σχεδίων συμβάσεων μεταξύ του Δ. Βόλου και των Νομικών του Προσώπων και της εταιρίας «Α. Κωσταράς & ΣΙΑ Ε.Ε.» στην οποία είχε γίνει απευθείας ανάθεση  της προμήθειας καυσίμων κίνησης και θέρμανσης για το Δ. Βόλου, το ΔΟΕΠΑΠ- ΔΗΠΕΘΕ, το ΚΕΚΠΑ- ΔΙΕΚ, τη ΔΕΥΑΜΒ και τις σχολικές επιτροπές, κατόπιν διαπραγμάτευσης. Η εν λόγω πράξη του Ε.Σ. αποτελεί ανωτέρα βία  και απρόβλεπτο γεγονός, το οποίο σε συνδυασμό με την κατεπείγουσα ανάγκη για αποτροπή κινδύνων για τη δημόσια υγεία αλλά και στα πλαίσια της προσπάθειας εξασφάλισης της έρρυθμης λειτουργίας όλων των υπηρεσιών του Δήμου, καθιστούν τη σύγκληση έκτακτης συνεδρίασης της Οικονομικής Επιτροπής αναγκαία και κατεπείγουσα σύμφωνα με τα προβλεπόμενα στις διατάξεις του άρθρου 67 παρ. 5 του Ν. 3852/2010.

Α/Α ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1     Απ΄  ευθείας ανάθεση λόγω  κατεπείγουσας ανάγκης της προμήθειας καυσίμων κίνησης και

θέρμανσης για την κάλυψη επιτακτικών αναγκών  του Δήμου Βόλου, της ΔΕΥΑΜΒ, και της

Σχολικής Επιτροπής Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Δήμου Βόλου.

ΗΛΙΑΣ Β. ΞΗΡΑΚΙΑΣ

Πέμπτη, 26 Σεπτέμβριος, 2013