30Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  5/5/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 30η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας» - την Δευτέρα, 9 Μαΐου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μετακίνησης  του Γενικού Γραμματέα του Δήμου Βόλου στην Ξάνθη.

2.  Έγκριση πρακτικού Α' και Β'  Φάσης του ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού για «Αποχιονισμό οδών – κοινοχρήστων χώρων – Δημοτικών Ενοτήτων Δήμου Βόλου» συνολικού ενδεικτικού προϋπολογισμού 151.342,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

3.  Λήψη απόφασης σχετικά με την κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια διεθνούς ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την «Προμήθεια υγρών καυσίμων κίνησης και θέρμανσης, για τις ανάγκες του Δήμου Βόλου, της Δ.Ε.Υ.Α.Μ.Β., του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π.– ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ., της Κ.Ε.Κ.Π.Α. – Δ.Ι.Ε.Κ., της ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ Α/ΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ & της ΣΧΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ Β/ΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ» ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης τριών εκατομμυρίων πεντακοσίων σαράντα τεσσάρων χιλιάδων οκτακοσίων σαράντα τεσσάρων ευρώ και πενήντα πέντε λεπτών, (3.544.844,55€) συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ 24%,  διάρκειας δύο (2) ετών από την υπογραφή της σύμβασης.

4.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση του αποτελέσματος της δημοπρασίας για την παραχώρηση με αντάλλαγμα του δικαιώματος απλής χρήσης αιγιαλού για τοποθέτηση θαλάσσιων μέσων αναψυχής ».

5.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση των δώδεκα (12) δημοτικών αγροτεμαχίων στη θέση «Λόγγος» Δ.Ε. Ν. Αγχιάλου».

6.   Έγκριση  των πρακτικών της κριτικής επιτροπής για τον ΣΥΝΘΕΤΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΡΟΣΧΕΔΙΩΝ ΜΕ ΤΙΤΛΟ: «ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ  ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ ΠΑΡΚΟΥ  ΠΕΔΙΟΥ ΑΡΕΩΣ».

7.   Έγκριση Παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου με τίτλο «Εργασίες Συντήρησης Δημοτικών κτιρίων όλων των Δημοτικών Ενοτήτων».

8.   Έγκριση 3ης παράταση προθεσμίας περαίωσης του έργου «ΕΠΙΣΚΕΥΗ - ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΦΕΡΟΝΤΑ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΙΝΙΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ».

9.   Έγκριση 5ης παράταση προθεσμίας περαίωσης του έργου «Παρέμβαση στη οδό Μαιάνδρου με δημιουργία θέσεων πάρκιγκ και διαπλάτυνση του πεζοδρομίου".

10.  Έγκριση του 2ου ΑΠΕ, 2ου ΠΚΤΜΝΕ και της 1ης συμπληρωματικής σύμβασης του έργου "Κατασκευή γέφυρας Αγίας Παρασκευής".

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

11.  Έγκριση της αριθμ. 103/2022 απόφασης της ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ που αφορά στην έγκριση απολογιστικών πινάκων, ισολογισμού και έκθεσης ορκωτών ελεγκτών για το οικονομικό έτους 2021 της ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 9 Μάιος, 2022