31Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

Για συνεδρίαση Οικονομικής Επιτροπής

ΠΡΟΣ

Τα μέλη της Οικονομικής Επιτροπής

Σας προσκαλούμε στην 31η ΤΑΚΤΙΚΗ συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί δια περιφοράς την Τετάρτη, 23 Ιουνίου 2021 και ώρα έναρξης 12:00 και λήξης 12:15, με τα κάτωθι θέματα ημερήσιας διάταξης.

Η αποστολή της ψήφου σας θα πραγματοποιηθεί μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail: praktikadb@volos-city.gr), κατά το καθορισμένο διάστημα διεξαγωγής της συνεδρίασης, (σύμφωνα με την από 11-3-2020 ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ (ΦΕΚ 55/α/11-3-2020), άρθρο 10 «Κατεπείγουσες διατάξεις για την λειτουργία των Δήμων και Περιφερειών κατά τη διάρκεια της λήψης μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19»), την με αριθμό 163/29-05-2020 (ΑΔΑ: Ψ3ΧΝ46ΜΤΛ6-ΑΨ7) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών και την με αριθμό 426/13-11-2020 (ΑΔΑ: 6ΩΚΛ46ΜΤΛ6-ΥΔ4) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1     Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2021.

2     Υποβολή Πρακτικών διενέργειας ανοικτού διεθνούς διαγωνισμού για την «Προμήθεια τροφίμων για τις ανάγκες της Δ/νσης Κοινωνικής Προστασίας, ΚΑΠΗ και  Δημόσιας Υγείας του Δήμου Βόλου (του Ξενώνα Φιλοξενίας Γυναικών  Θυμάτων Βίας και  τουΚοινωνικού Παντοπωλείου), του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ και της ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ και προμήθεια φρέσκου γάλατος δικαιούχων εργαζομένων του Δήμου Βόλου, του  ΔΟΕΠΑΠ- ΔΗΠΕΘΕ και της Κ.Ε.Κ.Π.Α. – Δ.Ι.Ε.Κ & ΤΗΣ  ΔΕΥΑΜB Βόλου, διάρκειας δύο  (2) ετών, ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 1.273.267,07€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α."

3     Υποβολή Πρακτικού δικαιολογητικών & τεχνικών προσφορών και Πρακτικού αποσφράγισης (υπο)φακέλων με ένδειξη ¨Οικονομική προσφορά¨ του Ανοιχτού Δημόσιου Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού για «Ασφάλιση οχημάτων, μηχανημάτων και μοτοποδηλάτων του Δήμου Βόλου για διετία 2021 – 2022 ενδεικτικού προϋπολογισμού συνολικού ποσού ενενήντα επτά χιλιάδων οκτακοσίων ευρώ (97.800,00) ΕΥΡΩ»

4     Έγκριση μελέτης και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την υλοποίηση συνοδευτικών μέτρων στα πλαίσια της πράξης "Αποκεντρωμένες προμήθειες τροφίμων και βασικής υλικής συνδρομής, Διοικητικές δαπάνες και παροχή συνοδευτικών μέτρων 2018-2019-ΠΕ Μαγνησίας/Σποράδων του Ε.Π. Επισιτιστικής  Η/και Βασικής Υλικής Συνδρομής (Ε.Β.Υ.Σ.) του ΤΕΒΑ ενδεικτικού προϋπολογισμού 154.324,20€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

5     Κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση   του καταστήματος, που βρίσκεται στο δώμα του πολυώροφου κτιρίου στάθμευσης αυτοκινήτων  και καταστημάτων επί των οδών Ερμού-Φιλελλήνων-Δημητριάδος στο Βόλο (σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 192  παρ. 1 του Ν.3463/2006, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 196   του Ν. 4555/2018).

6     Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΥΚΛΙΚΟΥ ΚΟΜΒΟΥ ΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΠΟΛΥΜΕΡΗ , ΣΤΑΔΙΟΥ ΚΑΙ Ε.Ο ΒΟΛΟΥ-ΑΓΡΙΑΣ ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΒΟΛΟΥ».

7     Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ  Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ & Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2021».

8     Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "ΟΡΦΕΑΣ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017».

9     Υποβολή πρακτικού ανάδειξης νέου προσωρινού αναδόχου του έργου «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ “ΑΦΡΟΔΙΤΗ” ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017».

10    Επεκτάσεις δικτύων φωτισμού στα πλαίσια του έργου "Επεκτάσεις δικτύων (ΔΕΗ)".

11    Λήψη απόφασης έκδοσης ενταλμάτων προπληρωμής της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση έργων επεκτάσεων δικτύου φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.».

12    Έγκριση  μελέτης  και τρόπου εκτέλεσης του  έργου «Αποκατάσταση οδοστρωμάτων Δήμου Βόλου», προϋπολογισμού 10.000.000,00 ευρώ.

13    Έγκριση  μελέτης   και τρόπου εκτέλεσης του  έργου «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΧΛΟΟΤΑΠΗΤΑ ΣΤΟ ΒΟΗΘΗΤΙΚΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΤΟΥ ΠΑΝΘΕΣΣΑΛΙΚΟΥ ΣΤΑΔΙΟΥ»,   προϋπολογισμού 73.500 ευρώ.

14    Έγκριση πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου: «Αποκατάσταση ζημιών δικτύων  δημοτικού φωτισμού έτους 2018».

15    Έγκριση του 2ου Α.Π.Ε. και 1ου ΠΚΤΜΝΕ του Έργου: «Ανακατασκευή  τμήματος της οδού Σπυρίδη».

16    Έγκριση μελέτης με τίτλο «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΥΛΙΚΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΣΥΝΤΡΙΒΑΝΙΟΥ ΣΤΟΝ ΙΕΡΟ ΝΑΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΣΤΡΙΑΣ».

17    Έγκριση μελέτης με τίτλο “Επισκευή τμήματος στέγης του Νηπιαγωγείου Αϊδινίου Δ. Βόλου”.

18    Έγκριση μελέτης με τίτλο  «Προμήθεια ηλεκτρολογικών υλικών».

19    Έγκριση μελέτης με τίτλο «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΣΤΟ 34ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΒΟΛΟΥ».

20    Έγκριση μελέτης με τίτλο  «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΞΑΡΤΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΝΤΡΙΒΑΝΙ ΤΗΣ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΣ» .

21    Έγκριση μελέτης με τίτλο « Προμήθεια ηλεκτρολογικών υλικών για την συντήρηση εγκαταστάσεων στο Δήμο Βόλου ”.

22    Υποβολή επανασύνταξης πρακτικού λόγω παράτασης του χρόνου ισχύος οικονομικών προσφορών -  εγγυητικών επιστολών συμμετοχής του έργου «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "ΑΛΚΥΟΝΗ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017».

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

23    Λήψη απόφασης για την αποδοχή δωρεάς πλαστικών σκουπών χειρός για οδοκαθαρισμό.

24    Λήψη απόφασης για την αποδοχή δωρεάς οχήματος από την ΠΕΔ Θεσσαλίας.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

25    Προέγκριση για την παροχή υπηρεσίας προβολής προορισμού Βόλου και Πηλίου  στην περιοχή της Κρήτης, ενόψει της αεροπορικής σύνδεσης Βόλου- Ηρακλείου και εξειδίκευση πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους 2021.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

26    Έγκριση της με αριθμ. 112/2021 απόφασης που αφορά στην 4η Αναμόρφωση Προϋπολογισμού έτους 2021 του Δημοτικού Οργανισμού Εκπαίδευσης Παιδιού,  Αθλητισμού και Πολιτισμού – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου (Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.).

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Τετάρτη, 23 Ιούνιος, 2021