32Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ 6/11/2015

Για συνεδρίαση Δημοτικού Συμβουλίου

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 32η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου την Τετάρτη, 11 Νοεμβρίου 2015 και ώρα 18:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
1 Λήψη απόφασης καθορισμού του ύψους, της διαδικασίας και του τρόπου καταβολής είσπραξης του ημερήσιου ανταποδοτικού τέλους από τους προσερχόμενους στους χώρους των λαϊκών αγορών του Δήμου, πωλητές (επαγγελματίες-παραγωγούς).(υπ' αριθμ. 450/2015 απόφαση Ο.Ε.).
2 Λήψη απόφασης για τη διενέργεια δημόσιου ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την εκμίσθωση μηχανημάτων και οχημάτων έργου για την κάλυψη των αναγκών των Διευθύνσεων Τεχνικών Υπηρεσιών, Καθαριότητας, Πρασίνου και Κοιμητηρίων του Δήμου Βόλου.
3 Λήψη απόφασης για τη διαγραφή οφειλετών σύμφωνα με το άρθρο 174 του Ν.3463/2006.
4 Λήψη απόφασης έγκρισης δαπανών για την υλοποίηση διαφόρων εκδηλώσεων του Δήμου.
5 Λήψη απόφασης προέγκρισης δαπανών για την υλοποίηση διαφόρων εκδηλώσεων του Δήμου.
6 Λήψη απόφασης για την παράταση μίσθωσης δημοτικής έκτασης 500,00 τ.μ. περίπου στη θέση "Χάνια" της Τοπικής Κοινότητας Δράκειας Δ.Ε. Αγριάς.
7 Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση έκτασης 80,00 τ.μ. στη θέση "ΣΑΡΑΚΗΝΟΣ" της Δ.Ε. Μακρινίτσας, για την εγκατάσταση σταθμού βάσης κινητής τηλεφωνίας.
8 Λήψη απόφασης εκμίσθωσης δημοτικής έκτασης για κτηνοτροφική εκμετάλλευση, στη θέση "Μαγούλες" στις Νέες Παγασές Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ, ΠΑΙΔΕΙΑΣ
9 Λήψη απόφασης περί τροποποίησης του κανονισμού εσωτερικής λειτουργίας των Κέντρων Ανοικτής Προστασίας Ηλικιωμένων Δήμου Βόλου σε συμμόρφωση με την υπ' αριθμ. πρωτ.2100/134344/10-09-2015 απόφαση της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Θεσσαλίας - Στερεάς Ελλάδας, για την εν μέρει ακύρωση της αριθ. 471/2015 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου και τροποποίηση της διάταξης υπό τον τίτλο "Ωράριο Λειτουργίας των ΚΑΠΗ".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ
10 Λήψη απόφασης για την έγκριση Σχεδίου του Τεχνικού Προγράμματος του Δήμου Βόλου για το έτος 2016.
11 Λήψη απόφασης για την αντικατάσταση τακτικού μέλους στην επιτροπή παραλαβής προμηθειών της Διεύθυνσης Τεχνικών Υπηρεσιών.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ
12 Λήψη απόφασης έγκρισης μελέτης προμήθειας αστικού εξοπλισμού της Διεύθυνσης Βιώσιμης Κινητικότητας.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ
13 Λήψη απόφασης έγκρισης προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2016, του Δημοτικού Οργανισμού Εκπαίδευσης Παιδιού, Αθλητισμού και Πολιτισμού – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου (Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ).
14 Λήψη απόφασης έγκρισης προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2016, του Μουσείου Αλεξάνδρου Κ. Δάμτσα Δήμου Βόλου.

Ο Πρόεδρος του
Δημοτικού Συμβουλίου