33Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ  24/11/2016

Αρ. Πρωτ. : 102094

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 33η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου τη Δευτέρα, 28 Νοεμβρίου 2016 και ώρα 19:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

1. Έγκριση Ολοκληρωμένου Προγράμματος Δράσης του Δήμου Βόλου και των Νομικών Προσώπων, έτους 2017.

2. Διάθεση πιστώσεων προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2016 σχετικά με την καταβολή έκτακτης οικονομικής επιχορήγησης της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας σχολικής επιτροπής Δήμου Βόλου, προκειμένου να καλυφθεί το κόστος των αμοιβών των σχολικών καθαριστριών κατά το σχολικό έτος 2015-2016.

3. Λήψη απόφασης για την παράταση μίσθωσης δημοτικών καταστημάτων στη Δ.Ε.Μακρινίτσας.

4. Λήψη απόφασης επιστροφής αχρεωστήτως καταβληθέντων ποσών.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

5. Έγκριση υποβολής πρότασης χρηματοδότησης στο πλαίσιο της Πρόσκλησης «ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ Α΄ ΒΑΘΜΙΑΣ ΚΑΙ Β΄ ΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ» του ΠΕΠ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 2014-2020 της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης της Περιφέρειας Θεσσαλίας.

Δ/ΝΣΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ

6. Λήψη απόφασης για τη συμμετοχή του Δήμου Βόλου στην Πράξη "Κέντρα Δια Βίου Μάθησης (ΚΔΒΜ) - Νέα Φάση" με κωδικό ΟΠΣ 5002212 του Ε.Π. "Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευσης και Δια Βίου Μάθησης".

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝ/ΚΗΣ

7. Λήψη απόφασης για τη χορήγηση άδειας παραγωγού λαϊκών αγορών.(κ. PJETRI XHEVAHIR)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΤΕΧΝΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

8. Λήψη απόφασης για την έγκριση της 9ης τροποποίησης του Τεχνικού Προγράμματος έτους 2016.

9. Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπών παραλαβής υλικών και εκτέλεσης εργασιών της Δ/νσης Τεχνικών Υπηρεσιών σύμφωνα με το Ν. 4412/2016 για το έτος 2016.

10. Επικαιροποίηση της μελέτης του έργου "Εργασίες συντήρησης των σχολείων Δήμου Βόλου έτους 2016", προϋπολογισμού 441.000,00€, λόγω αλλαγής στην ισχύουσα νομοθεσία.

11. Λήψη απόφασης έγκρισης μελέτης του έργου «Προσθήκη αιθουσών στο 10ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου».

12. Λήψη απόφασης έγκρισης μελέτης του έργου «Προσθήκη κατ΄ έκταση και καθ΄ ύψος στο 27ο Δημοτικό Σχολείο Βόλου».

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

13. Λήψη απόφασης αναφορικά με την εργασία καθαρισμού της Δ.Ε. Μακρινίτσας.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

14. Έγκριση της αριθμ. 272/2016 απόφασης του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου αναφορικά με την ψήφιση σχεδίου προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2017.

15. Έγκριση της αριθμ. 222/2016 απόφασης της Κ.Ε.Κ.Π.Α.- Δ.Ι.Ε.Κ. Δήμου Βόλου, αναφορικά με την έγκριση προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2017.

16. Λήψη απόφασης έγκρισης προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2017, του Μουσείου Αλεξάνδρου Κ. Δάμτσα Δήμου Βόλου.

17. Διόρθωση της υπ' αριθμ. 292/2016 απόφασης του Δημοτικού Συμβουλίου, αναφορικά με την "έγκριση υπογραφής νέας Προγραμματικής Σύμβασης Πολιτισμικής Ανάπτυξης έτους 2016 μεταξύ Υπουργείου Πολιτισμού και Αθλητισμού - Περιφέρειας Θεσσαλίας & Στερεάς Ελλάδος - Δήμου Βόλου και Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου".

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου