34Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  26/5/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 34η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας» -την Δευτέρα, 30 Μαΐου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.   Λήψη απόφασης για την «Προέγκριση δαπανών τμήματος δημοσίων σχέσεων».

2. Έγκριση τροποποίησης ως προς την αύξηση συμβατικού αντικειμένου λόγω αύξησης των τιμών (σύμφωνα με το υπ΄ αριθ. 2040/13-4-2022 έγγραφο της Ε.Α.Α.ΔΗ.ΣΥ), της υπ΄ αριθ. Πρωτ:86605/8-11-2021 σύμβασης, συνολικού ποσού 385.444,16€ (μη συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ) για την «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΦΡΕΣΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ του Δήμου Βόλου ΔΙΑΡΚΕΙΑΣ ΔΥΟ (2) ΕΤΩΝ».

3.   Διαγραφή οφειλών γης σε χρήμα 20% λόγω εφάπαξ καταβολής συνολικής οφειλής.

4.   Διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών από ΤΑΠ.

5.   Διαγραφή βεβαιωμένης οφειλής από μηνιαίο δικαίωμα  λαϊκών αγορών.

6.   Λήψη απόφασης σχετικά με την «Κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την  εκμίσθωση  του δημοτικού κτιρίου-καταστήματος υγειονομικού ενδιαφέροντος στην προέκταση της οδού Ιατρού Τζάνου στο παραλιακό πάρκο Αναύρου» .

7.   Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των όρων μίσθωσης ενός ακινήτου (ισόγειο κατάστημα 80,00 τ.μ.) επί της οδού Ροζού 4 στο Βόλο, ιδιοκτησίας του κληροδοτήματος «Θεόδωρου Παπαγεωργίου» της Δ.Ε. Ιωλκού του δήμου Βόλου.

8 . Παροχή νομικής υποστήριξης υπαλλήλου του Δήμου Βόλου, σύμφωνα  με τις διατάξεις άρθρου 52 Ν. 4674/2020, όπως ισχύουν.

9.  Επανέγκριση της μελέτης ,  των τεχνικών προδιαγραφών και επανακατάρτιση των όρων διακήρυξης του ανοικτού ηλεκτρονικού (κάτω των ορίων) διαγωνισμού προμήθειας με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ–ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ  ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΧΑΡΩΝ προϋπολογισμού 199.380,84 € συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%.

10.  Παράταση Χρόνου Ισχύος Προσφορών Διαγωνισμών Έργων.

11.  Παράταση προθεσμίας του έργου "Ανακαίνιση και Επέκταση Δημοτικού Φωτισμού".

12 . Εξωδικαστικός συμβιβασμός για την καταβολή αποζημίωσης του Γ. Σαλταγιάννη.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 30 Μάιος, 2022