38Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  10/6/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 38η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας»  την Τετάρτη, 15 Ιουνίου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2022.

2.  Λήψη απόφασης για την «Προέγκριση δαπανών τμήματος δημοσίων σχέσεων».

3.  Παράταση της σύμβασης ως προς την καταληκτική ημερομηνία του χρόνου παράδοσης για την «Προμήθεια αναλωσίμων υλικών για εκτυπωτές και φωτοαντιγραφικά μηχανήματα» από την ανάδοχο εταιρεία  Αλεξίου Δ. – Χαλαστάρας Ν. Ο.Ε. με διακριτικό τίτλο «MASTER».

4.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον «Ορισμό συμβολαιογράφου για τη σύνταξη συμβολαιογραφικής πράξης δωρεάν παραχώρησης  στον Δήμο Βόλου  ακινήτου, εμβαδού 937,00 τμ, ιδιοκτησίας  Εθνικής Τράπεζας Ελλάδας, που βρίσκεται επί των οδών Αχιλλέως-Κωνσταντά-Αναπαύσεως και Χείρωνος (Ο.Τ.105 Α) στον Βόλο ».

5.  Κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση   δημοτικών αγροτεμαχίων στη θέση «Ξηρόρεμα» και στη θέση «Άγιος Κωνσταντίνος» της κτηματικής περιφέρειας της Τοπικής Κοινότητας Πορταριάς.

6.  Υποβολή πρακτικού Ι αποσφράγισης και αξιολόγησης προσφορών του Διεθνούς ανοικτού διαγωνισμού (άνω των ορίων) μέσω του ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.), με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά αποκλειστικά βάσει τιμής, για την προμήθεια με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ», προϋπολογισμού 439.131,12  € (με Φ.Π.Α).

7.   Επανυποβολή πρακτικού ηλεκτρονικής αποσφράγισης (Έλεγχος Δικαιολογητικών  Συμμετοχής-Αξιολόγηση και βαθμολόγηση Τεχνικών Προσφορών) του διαγωνισμού της μελέτης «ΜΕΛΕΤΗ ΑΝΑΠΛΑΣΗΣ ΤΩΝ «ΠΑΛΑΙΩΝ» ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ».

8.  Έγκριση των τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση των όρων διακήρυξης ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού (κάτω των ορίων) με τίτλο: Προμήθεια εξοπλισμού για το έργο  «Ανάπλαση πλατείας “Γερμανικών” και δημιουργία παιδικής χαράς προσβάσιμη σε όλους» προϋπολογισμού 220.000,80 ευρώ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24% (ΥΠΟΕΡΓΟ 2).

9.  Έγκριση 3ης  Παράτασης Προθεσμίας του Έργου: «Παρεμβάσεις για τη βελτίωση πρόσβασης σε γεωργική γη και κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις στη Δράκεια Δ.Ε. Αγριάς - Δήμου Βόλου».

10.  Έγκριση μελέτης με τίτλο « Προμήθεια & τοποθέτηση ανταλλακτικών γηπέδου καλαθοσφαίρισης».

11.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και τοποθέτηση εξοπλισμού παιδικής χαράς».

12.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΚΛΙΜΑΤΙΣΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΚΤΙΡΙΟ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΦΩΤΕΙΝΗΣ  ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ».

13.  Έγκριση μελέτης με τίτλο « Προμήθεια και τοποθέτηση στοιχείων HPL  στην  περίφραξη της παιδικής χαράς του  Αγ.Κων/νου».

14.  Έγκριση   μελέτης με τίτλο «Εργασίες εφαρμογής χυτού δαπέδου ασφαλείας στην παιδική χαρά του  Ελικοδρομίου  Δ.Ε.  Ν. Ιωνίας  του  Δήμου Βόλου».

15.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια φωτιστικών οροφής».

16.  Έγκριση μελέτης  και τρόπου εκτέλεσης του έργου: «Αποκατάσταση ζημιών  δικτύου δημοτικού φωτισμού έτους 2022» προϋπολογισμού 80.000 €.

17.  Έγκριση Πρωτοκόλλου Οριστικής Παραλαβής του έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΟΔΟΠΟΙΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2018».

18   Έγκριση Πρωτοκόλλου Οριστικής Παραλαβής του έργου: «ΕΡΓΑ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2018».

19.  Επεκτάσεις δικτύων φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων (ΔΕΗ)».

20.   Λήψη απόφασης για την έκδοση εντάλματος προπληρωμής της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση έργου επέκτασης δικτύου φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.».

21.  Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. του έργου: «ΕΡΓΑ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2021».

22.  Έγκριση του 2ου Α.Π.Ε. και της 1ης Σ.Σ.Ε. του Έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΣΕΩΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ ΚΑΙ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΕΤΟΥΣ 2020».

23.  Έγκριση του 3ου Α.Π.Ε. και της 1ης Σ.Σ.Ε. του Έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ - Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2021».

24.  Έγκριση του 3ου Α.Π.Ε. και της 1ης Σ.Σ.Ε. του Έργου: «ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΟΔΩΝ ΕΤΟΥΣ 2020»

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

25.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον «Εξώδικο συμβιβασμό επί αιτήματος της κας Αποστολίας Χρήστου περί καταβολής αποζημίωσης για υλικές ζημιές που υπέστη το αυτοκίνητό της με αριθμό κυκλοφορίας ΒΟΤ 3271 μάρκας HYUMDAI κατά τη διενέργεια εργασιών κοπής χόρτων από συνεργείο της Διεύθυνσης Πρασίνου».

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

26.  Χορήγηση εντολής και πληρεξουσιότητας για απόκρουση της με αρ. καταθ. ΤΜ40/22 αγωγής στο Μονομελές Πρωτοδικείο Βόλου.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Τετάρτη, 15 Ιούνιος, 2022