3Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ, 22/1/2021

Σας προσκαλούμε στην 3η ΤΑΚΤΙΚΗ συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί δια περιφοράς την Τρίτη, 26 Ιανουαρίου 2021 και ώρα έναρξης 13:00 και λήξης 13:15,  με τα κάτωθι θέματα ημερήσιας διάταξης.

Η αποστολή της ψήφου σας θα πραγματοποιηθεί μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail: praktikadb@volos-city.gr), κατά το καθορισμένο διάστημα διεξαγωγής της συνεδρίασης, (σύμφωνα με την από 11-3-2020 ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ (ΦΕΚ 55/α/11-3-2020), άρθρο 10 «Κατεπείγουσες διατάξεις για την λειτουργία των Δήμων και Περιφερειών κατά τη διάρκεια της λήψης μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19»), την με αριθμό 163/29-05-2020 (ΑΔΑ: Ψ3ΧΝ46ΜΤΛ6-ΑΨ7) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών και την με αριθμό 426/13-11-2020 (ΑΔΑ: 6ΩΚΛ46ΜΤΛ6-ΥΔ4) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2021.

2.  Λήψη Απόφασης για απαλλαγή υπολόγων Προέδρων των Δημοτικών και Τοπικών Κοινοτήτων του Δήμου Βόλου από την πάγια προκαταβολή για το έτος 2020

3.  Λήψη Απόφασης για απαλλαγή υπολόγων υπαλλήλων διαχειριστών Πάγιας Προκαταβολής του Δήμου Βόλου για το έτος 2020.

4.  Ακύρωση της αριθ. 20/2021 Απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Βόλου και εκ νέου Συγκρότηση επιτροπής παραλαβής υπηρεσιών, εργασιών και μεταφορών της Διεύθυνσης Οικονομικών και Αυτοτελών Τμημάτων του Δήμου Βόλου για το έτος 2021 (σύμφωνα με το Ν. 4412/2016).

5.  Ακύρωση της αριθ. 21/2021 Απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής του Δήμου Βόλου και εκ νέου Συγκρότηση Επιτροπών Διενέργειας Διαγωνισμών και Αξιολόγησης Προσφορών για Προμήθειες και Παροχή Υπηρεσιών, σύμφωνα με τον Ν. 4412/2016, για το έτος 2021.

6.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΟΔΟΠΟΙΪΑΣ  ΕΤΟΥΣ 2020».

7.  Έγκριση μελέτης και τρόπου εκτέλεσης του έργου: «ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΔΡΟΜΩΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΕ ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΕΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΙΣ ΣΤΗ Δ.Ε. ΝΕΑΣ ΑΓΧΙΑΛΟΥ- ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ».

8.  Έγκριση μελέτης και τρόπου εκτέλεσης του έργου: «ΒΕΛΤΙΩΣΕΙΣ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΩΝ ΔΡΟΜΩΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΕ ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΕΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΙΣ ΣΤΗ Δ.Ε. ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ-ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ».

9.  Έγκριση μελέτης και τρόπου εκτέλεσης του έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ, ΑΝΑΔΕΙΞΗ  ΚΑΙ ΣΗΜΑΝΣΗ ΠΕΖΟΠΟΡΙΚΩΝ ΔΙΑΔΡΟΜΩΝ (ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ) ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ».

10.  Λήψη απόφασης για την αναβολή ημερομηνίας Αποσφράγισης Διαγωνισμού Προμηθειών.

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

11.  Συγκρότηση Επιτροπών της Διεύθυνσης Καθαριότητας & Ανακύκλωσης.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

12.  Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής αξιολόγησης ενστάσεων της Διεύθυνσης Πρασίνου σύμφωνα µε το ν. 4412/2016 για το έτος 2021.

13.  Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής παραλαβής υπηρεσιών, εργασιών και μεταφορών της  Διεύθυνσης Πρασίνου σύμφωνα µε το ν. 4412/2016 για το έτος 2021.

14.  Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής διενέργειας διαγωνισμών – αξιολόγησης προσφορών – γνωμοδοτήσεων και παρακολούθησης συμβάσεων υπηρεσιών, εργασιών και μεταφορών της  Διεύθυνσης Πρασίνου σύμφωνα με το ν. 4412/2016 για το έτος 2021.

15.  Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής διενέργειας διαγωνισμών – αξιολόγησης προσφορών – γνωμοδοτήσεων και παρακολούθησης συμβάσεων προμηθειών σύμφωνα µε το ν. 4412/2016 για το έτος 2021.

16.  Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής παραλαβής προμηθειών της Διεύθυνσης Πρασίνου σύμφωνα µε το ν. 4412/2016 για το έτος 2021.

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

17.  Λήψη απόφασης  επί του θέματος "Έγκριση παράτασης υλοποίησης της σύμβασης της μελέτης "Μελέτη πράξεων αναλογισμού κοινόχρηστων αδιάνοικτων χώρων" και παράταση του εγκεκριμένου χρονοδιαγράμματος.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

18.  Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση τριμελούς Επιτροπής Διερεύνησης Τιμών υλικών, στο πλαίσιο της ΑΤ11 Πρόσκλησης του προγράμματος «Αντώνης Τρίτσης» με τίτλο «Δράσεις για υποδομές που χρήζουν αντισεισμικής προστασίας (προσεισμικός έλεγχος).

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

19.  Συγκρότηση επιτροπής προσωρινής παραλαβής του έργου "Διαγράμμιση οδικού δικτύου λοιπών Δημοτικών Ενοτήτων Δήμου Βόλου και Διαγραμμίσεις-Πιλοτικές Εφαρμογές νέων υλικών έτους 2019".

20.  Συγκρότηση επιτροπής προσωρινής παραλαβής του έργου "Διαγράμμιση οδικού δικτύου  Δήμου Βόλου και Διαγραμμίσεις-Πιλοτικές Εφαρμογές νέων υλικών έτους 2019 - Κεντρικού  οδικού δικτύου Δ.Ε. Βόλου".

21. Λήψη απόφασης για χορήγηση παράτασης της συμβατικής προθεσμίας της υπηρεσίας με τίτλο: «Καταγραφή  ρυθμιστικής σήμανσης  και επικαιροποίηση της βάσης δεδομένων του Δήμου Βόλου για την πόλη του Βόλου στην περιοχή μεταξύ της Περιφερειακής Οδού, Αναύρου και Κραυσίδωνα» συνολικού συμβατικού προϋπολογισμού 32.225,02€ (συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α.).

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

22.  Έγκριση υπογραφής Προγραμματικής Σύμβασης Πολιτισμικής Ανάπτυξης έτους 2021 μεταξύ του Υπουργείου Πολιτισμού, της Περιφέρειας Θεσσαλίας, του Δήμου Βόλου και του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. - ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΚΕΠ

23.  Συγκρότηση επιτροπής παρακολούθησης και παραλαβής προμηθειών της Διεύθυνσης Κ.Ε.Π. για το έτος 2021.

24.  Συγκρότηση επιτροπής παραλαβής υπηρεσιών, εργασιών και μεταφορών της Διεύθυνσης Κ.Ε.Π. για το έτος 2021.

ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Τρίτη, 26 Ιανουάριος, 2021