43Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  3/9/2020

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 43η ΤΑΚΤΙΚΗ συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί, δια ζώσης, κεκλεισμένων των θυρών, σύμφωνα με το άρθρο 10 της από 11-3-2020 ΠΡΑΞΗΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ (ΦΕΚ 55/α/11-3-2020) και την με αριθμό 163/29-05-2020 (ΑΔΑ: Ψ3ΧΝ46ΜΤΛ6-ΑΨ7) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών την Δευτέρα, 7 Σεπτεμβρίου 2020 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την διαγραφή οφειλών βάσει του άρθρου 174 του N.3463/2006.

2.  Λήψη απόφασης για την εν μέρει διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών οφειλέτη ΙΣΑΛΟΣ Μονοπρόσωπη ΙΚΕ (ΑΦΜ 800672156).

3.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Τ.Κ. Αγίου Ονουφρίου Κοσκινά  Αντωνίου.

4.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή της υπαλλήλου Στυλίδου  Κίτσας.

5. Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΑΙΘΟΥΣΩΝ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ ΒΟΡΕΙΑΣ ΠΤΕΡΥΓΑΣ 27ου ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΒΟΛΟΥ»

6. Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΛΝΤΕΡΙΜΙΩΝ ΚΑΙ ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ Δ.Ε. ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2020»

7.  Υποβολή πρακτικού αποσφράγισης και αξιολόγησης προσφορών του συνοπτικού  διαγωνισμού, με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα από οικονομική άποψη προσφορά αποκλειστικά βάσει τιμής, για την προμήθεια με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΙΣΤΩΝ ΦΩΤΙΣΜΟΥ », προϋπολογισμού 34.720,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.).

8.  Υποβολή πρακτικού αποσφράγισης και αξιολόγησης προσφορών του διαγωνισμού για την υπηρεσία «Εργασίες Επιθεώρησης, Συντήρησης, Ρύθμισης, μέτρησης, ανάλυσης των καυσαερίων και επισκευή καυστήρων για τα Σχολικά κτίρια και για τα Δημοτικά κτίρια για τα έτη 2020-2021»

9.  Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. του Έργου: «Καθαιρέσεις περιπτέρων από κοινόχρηστους χώρους».

10.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «Εργασίες Συντήρησης των Σχολείων ∆.Ε. Πλην Βόλου & Ν. Ιωνίας έτους 2020».

11. Λήψη απόφασης για την έκδοση εντάλματος προπληρωμής της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση της μετατόπισης δικτύου Μέσης και Χαμηλής τάσης επί του χειμάρρου Ξηριά (λαχαναγορά) στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.

12.  Μετατόπιση δικτύου Μέσης και Χαμηλής τάσης επί του χειμάρρου Ξηριά (λαχαναγορά) στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.».

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

13.  Λήψη  απόφασης  επί  του  θέματος  “Εξώδικος  συμβιβασμός  καθορισμού  τιμής  μονάδας  της  μετατροπής  εισφοράς  γης  σε  χρήμα  στο  Ο.Τ. Γ578,  εντός  της  2/93  κυρωμένης  πράξης  εφαρμογής,  περιοχής  Αγίου  Νεκταρίου  της  Δ.Ε. Νέας  Ιωνίας  του  Δήμου  Βόλου”.

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝ. ΠΡΟΣΤ.-ΚΑΠΗ-Δ.ΥΓΕΙΑΣ

14.. Λήψη απόφασης για την αποδοχή δωρεάς του Κοινωφελούς Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (Ι.Σ.Ν.), ποσού 32.124,95€, όπως αντιστοιχεί στον Δήμο Βόλου, σύμφωνα με τον σχετικό Πίνακα Κατανομής της ΚΕΔΕ, η οποία θα διατεθεί με την προμήθεια ειδών διατροφής από την εταιρεία ΜΕΤΡΟ σε συνεργασία με την Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδος (ΚΕΔΕ), για την ενίσχυση του Κοινωνικού Παντοπωλείου Δήμου Βόλου, στο πλαίσιο υλοποίησης του Προγράμματος ενίσχυσης ευπαθών κοινωνικών ομάδων  που έχουν πληγεί από τις συνέπειες του COVID-19, σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 72 του Ν. 3852/2010,  όπως τροποποιήθηκε και ισχύει από το άρθρο 3 του Ν.4623/2019 “Αρμοδιότητες Οικονομικής Επιτροπής Δήμων και Περιφερειών ”.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

15.  Προέγκριση για την παροχή υπηρεσίας - Φιλοξενία άρθρου προώθησης του προορισμού και εξειδίκευση πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους 2020.

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

16.  Άσκηση έφεσης του Δήμου Βόλου κατά της υπ΄αρίθμ. Α΄334/2020 απόφασης του Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου Τμήμα 1ο Μονομελές.

17.  Άσκηση έφεσης του Δήμου Βόλου κατά της υπ΄αρίθμ. Α΄306/2020 απόφασης του Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου Τμήμα 1ο Τριμελές.

18.  Άσκηση έφεσης του Δήμου Βόλου κατά της υπ΄αρίθμ. Α΄307/2020 απόφασης του Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου Τμήμα 1ο Τριμελές.

19.  Άσκηση έφεσης του Δήμου Βόλου κατά της υπ΄αρίθμ. Α΄308/2020 απόφασης του Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου Τμήμα 1ο Τριμελές.

20.  Άσκηση έφεσης του Δήμου Βόλου κατά της υπ΄αρίθμ. Α΄338/2020 απόφασης του Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου Τμήμα 1ο Τριμελές.

21.  Λήψη απόφασης περί άσκησης αίτησης ασφαλιστικών μέτρων ενώπιον του Μονομελούς Πρωτοδικείου Βόλου.

22.  Λήψη απόφασης για την άσκηση ή μη έφεσης κατά της αριθμ.A528/2020 απόφασης του B΄ Μονομελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου (υπόθεση COCA COLA 3 Ε ΕΛΛΑΔΟΣ Α.Β.Ε.Ε ).

23. .Λήψη απόφασης για την άσκηση ή μη έφεσης κατά της αριθμ. Α458/2020 απόφασης του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου, επί αγωγής 1) Ιωάννη Καραγιάννη του Κων/νου και 2) Μαρίας Αρβανιτάκη του Νικολάου.

24. .Λήψη απόφασης για την άσκηση ή μη έφεσης κατά της αριθμ.18/2020 απόφασης του Μονομελούς Πρωτοδικείου Βόλου, επί ανακοπής.

ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Δευτέρα, 7 Σεπτέμβριος, 2020