47Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ 12/9/2019

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 47η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής την Δευτέρα, 16 Σεπτεμβρίου 2019 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

1. Έκθεση αποτελεσμάτων εκτέλεσης προϋπολογισμού για το Α' τρίμηνο του έτους 2019 για τον έλεγχο υλοποίησης του.

2. Έκθεση αποτελεσμάτων εκτέλεσης προϋπολογισμού για το B' τρίμηνο του έτους 2019 για τον έλεγχο υλοποίησης του.

3. Υποβολή πρακτικού αποσφράγισης οικονομικών προσφορών του ανοικτού διεθνή ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την "Παροχή υπηρεσιών ανεξάρτητου συμβούλου υποστήριξης του Δήμου στις υπηρεσίες ενεργειακής αναβάθμισης-αυτοματοποίησης συστημάτων ηλεκτροφωτισμού κοινοχρήστων χώρων-με εξοικονόμηση ενέργειας στο Δήμο Βόλου, προϋπολογισμού 300.000,00€ μη συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

4. Υποβολή Πρακτικού του Ανοικτού Δημόσιου Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού για την Προμήθεια «Εξοπλισμός πρόσβασης & εξυπηρέτησης αναγκών ΑμεΑ σε παραλίες του Δήμου Βόλου», ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 198.548,80€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

5. Υποβολή Α' Πρακτικού αποσφράγισης ηλεκτρονικών (υπο)φακέλων με την ένδειξη “Δικαιολογητικά συμμετοχής – Τεχνική προσφορά” και αποσφράγισης φακέλων προσφοράς σε έντυπη μορφή του Ανοιχτού Δημόσιου Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού για την “Προμήθεια Φυτών του Δήμου Βόλου”, προϋπολογισμού 151.039,76€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 13%.

6. Έγκριση τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια συνοπτικού διαγωνισμού, για την «Επιστημονική, συμβουλευτική και τεχνική υποστήριξη του επικεφαλής εταίρου Δήμου Βόλου της Κ.Σ. Π.Ε. Μαγνησίας/Σποράδων για τον συντονισμό και οργάνωση των δράσεων (Τρόφιμα – Βασική Υλική Συνδρομή - Συνοδευτικά Μέτρα)  για τα έτη 2019 & 2020», της Πράξης 5029310 του Επιχειρησιακού Προγράμματος Επισιτιστικής και Βασικής Υλικής Συνδρομής του Ταμείου Ευρωπαϊκής Βοήθειας προς τους απόρους (ΤΕΒΑ) 2014-2020, συνολικού ενδεικτικού προϋπολογισμού 74.400,00€ συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ.

7. Υποβολή Πρακτικού σε συμμόρφωση με την απόφαση 961/2019 της αρχής εξέτασης προδικαστικών προσφυγών του Ανοικτού Δημόσιου Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού για «Προμήθεια ετοίμων γευμάτων για τη σίτιση απόρων του Ξενώνα Κακοποιημένων Γυναικών, της Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας, ΚΑΠΗ & Δημόσιας Υγείας και των μαθητών του Μουσικού Σχολείου Βόλου» διάρκειας ενός έτους, ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 480.691,46 € συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

8. Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση χώρου πλησίον Εκθεσιακού Κέντρου στο Πεδίον του Άρεως για την εγκατάσταση τσίρκο (χωρίς ζώα).

9. Υποβολή πρακτικού διενέργειας συνοπτικού διαγωνισμού, για την «Ενιαιοποίηση συστημάτων κοινωνικής υποστήριξης και βελτίωση της προσβασιμότητας στο πολεοδομικό συγκρότημα του Βόλου», με Κωδικό ΟΠΣ 5026212 στον Άξονα Προτεραιότητας «Υποδομές στήριξης και ανάπτυξης ανθρώπινου δυναμικού» του Ε.Π. «Περιφερειακό Επιχειρησιακό Πρόγραμμα Θεσσαλίας 2014 – 2020», συνολικού ενδεικτικού προϋπολογισμού 51.000,00€ συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α.

10. Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου της υπηρεσίας «ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΟΡΤΑΣΤΙΚΟΥ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΕΤΟΥΣ 2019»

11. Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ – Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2019»

12. Έγκριση διενέργειας της υπηρεσίας, έγκριση της μελέτης και κατάρτιση των όρων διακήρυξης του συνοπτικού διαγωνισμού με τίτλο : «¨Εργασίες Επιθεώρησης, Συντήρησης και αναγόμωσης πυροσβεστήρων¨ για τα Σχολικά κτίρια έτους 2019  και για τα Δημοτικά κτίρια έτους 2019», προϋπολογισμού 15.852,41€  συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%.

13. Έγκριση μελέτης με τίτλο “Εργασία επισκευής φυγοκεντρικών αντλιών ανακυκλοφορίας νερού».

14. Έγκριση μελέτης με τίτλο “Τροποποίηση προγραμμάτων σηματοδότησης”.

15. Έγκριση μελέτης με τίτλο « Προμήθεια αντλιών, φίλτρων και υλικών για την συντήρηση συντριβανιών στο Δήμο Βόλου”.

ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Δευτέρα, 16 Σεπτέμβριος, 2019