47Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  1/10/2020

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 47η ΤΑΚΤΙΚΗ συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής, η οποία θα διεξαχθεί, δια ζώσης, κεκλεισμένων των θυρών, σύμφωνα με το άρθρο 10 της από 11-3-2020 ΠΡΑΞΗΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ (ΦΕΚ 55/α/11-3-2020) και την με αριθμό 163/29-05-2020 (ΑΔΑ: Ψ3ΧΝ46ΜΤΛ6-ΑΨ7) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών την Δευτέρα, 5 Οκτωβρίου 2020 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μετακίνησης του Γενικού Γραμματέα του Δήμου Βόλου στην Αθήνα

2.  Υποβολή του 3ου Πρακτικού (Γ΄ Φάση – ηλεκτρονική αποσφράγιση – έλεγχος δικαιολογητικών κατακύρωσης & ανάδειξη οριστικού αναδόχου) της Επιτροπής διενέργειας διαγωνισμού και αξιολόγησης προσφορών για το διεθνή ηλεκτρονικό διαγωνισμό «Αποκεντρωμένες Προμήθειες Τροφίμων και Βασικής Υλικής Συνδρομής, Διοικητικές Δαπάνες και Παροχή Συνοδευτικών Μέτρων 2015-2016» του ΕΠ1 Επισιτιστικής ή/και Βασικής Υλικής Συνδρομή ΤΕΒΑ.

3.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Κατάρτιση όρων  διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση του  ξενώνα «Αχιλλέας» που βρίσκεται στην Πλατεία Μακρινίτσας (σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 192 παρ. 3 του Ν.3463/2006, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 196 παρ. 3 του Ν. 4555/2018)».

4.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση του δημοτικού καταστήματος που βρίσκεται στην ανατολική πλευρά της πλατείας Αγίου Λαυρεντίου Δ.Ε. Αρτέμιδας  (σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 192 παρ. 3 του Ν.3463/2006, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 196 παρ. 3 του Ν. 4555/2018)»

5.   Λήψη απόφασης σχετικά με την «Προέλεγχος και σύνταξη απολογισμών Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2013-2019 Κληροδοτήματος «Κωνσταντίνου Αρχιμανδρίτη».

6.   Λήψη απόφασης σχετικά με την «Προέλεγχος και σύνταξη απολογισμών Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2013-2019 Κληροδοτήματος «Απόστολου Δράκου του Αλεξάνδρου».

7.   Λήψη απόφασης σχετικά με «Προέλεγχος και Σύνταξη Απολογισμών ετών 2016-2019 Κληροδοτήματος «ΧΡΥΣΟΥΛΑ ΖΩΓΙΑ».

8.   Λήψη απόφασης σχετικά με «Προέλεγχος και Σύνταξη Απολογισμών ετών 2017-2019 Κληροδοτήματος «ΘΩΜΑ ΚΑΛΟΥΤΣΑ».

9.   Έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του  Προέδρου της Τ.Κ. Άλλης Μεριάς Γεωργαλή Χρήστου.

10.  Έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Τ.Κ. Σταγιατών Μπόγκα Αθανασίου.

11.  Έγκριση  των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Δ.Κ. Διμηνίου Στρούγκη Ιωάννη.

12.  Έγκριση  των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Δ.Κ. Βόλου Αβραμίδη Κυριάκου.

13.  Συγκρότηση ετήσιας διμελούς Επιτροπής για τη διεξαγωγή κληρώσεων ΜηΜΕΔ.

14.  Εισήγηση προς έγκριση παράτασης προθεσμίας της σύμβασης υπηρεσιών: Υπηρεσίες Συμβούλου για συνδρομή στην Ομάδα Εργασίας για την εκπόνηση Η/Μ Μελέτης του έργου «ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΤΗΣ ΑΡΓΟΥΣ».

15.  Επεκτάσεις δικτύων φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων (ΔΕΗ)».

16.  Λήψη απόφασης για την έκδοση εντάλματος προπληρωμής της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση έργου επέκτασης δικτύου φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.»

17.  Έγκριση της μελέτης, έγκριση των τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση των όρων διακήρυξης του συνοπτικού διαγωνισμού προμήθειας με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΥΛΙΚΩΝ ΦΩΤΕΙΝΗΣ ΣΗΜΑΤΟΔΟΤΗΣΗΣ», προϋπολογισμού 41.217,60€συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%.

18.  Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου: ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΤΟΣΤΡΩΣΕΙΣΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ – Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2020.

19.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου: ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "ΑΓΡΙΑ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017.

20.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου: ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "ΑΙΟΛΟΣ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017.

21.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου: ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "ΑΡΙΩΝ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017.

22.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου: ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "ΑΦΡΟΔΙΤΗ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017.

23.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου: ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "Γ’ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017.

24.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου: ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "ΙΑΣΩΝ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017.

25.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου: ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "ΟΡΦΕΑΣ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017.

26.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου: ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "ΠΡΟΚΟΠΕΙΟΣ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017.

27.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου: ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΤΟΣΤΡΩΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ – Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2020.

28.  Έγκριση μελέτης με τίτλο ‘ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ’.

29.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες καθαρισμού και απολύμανσης κλιματιστικών σωμάτων (Fan-Coil) στο κτίριο Δια βίου Μάθησης/Τμήμα Παιδείας του Δήμου Βόλου.

30.  Έγκριση μελέτης με τίτλο “Προμήθεια και τοποθέτηση μεταλλικών συστημάτων ραφιών στο κτίριο του Τμήματος Συντηρήσεων".

31.  Έγκριση μελέτης με τίτλο  «Προμήθεια & τοποθέτηση εξοπλισμού παιδικής χαράς (Ν.Δέλτα)».

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

32.  Λήψη απόφασης απευθείας μίσθωσης μηχανημάτων έργου και οχημάτων λόγω έκτακτων καιρικών συνθηκών (κυκλώνας ΙΑΝΟΣ).

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝ. ΠΡΟΣΤ.-ΚΑΠΗ-Δ.ΥΓΕΙΑΣ

33.  Έγκριση απολογισμού του Δημοτικού Κοινωνικού Παντοπωλείου για το διάστημα από 1-1-2020 μέχρι και 30-6-2020.

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

34.  Παροχή εντολής και πληρεξουσιότητας για αντίκρουση της από 14.12.2012 έφεσης του Χ. Τριανταφυλλόπουλου στο Ελεγκτικό Συνέδριο.

ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Δευτέρα, 5 Οκτώβριος, 2020