48Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ, 10/9/2021

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 48η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής, η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣσύμφωνα με την με αριθμό 59η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: 6ΤΤΡ46ΜΤΛ6-ΑΨ7), με θέμα «Μέτρα και ρυθμίσεις στο πλαίσιο της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού»  την Τετάρτη, 15 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2021.

2.  Λήψη απόφασης σχετικά με την τροποποίηση της υπ' αριθμ. 802/2021 απόφασης της Ο.Ε. καθώς και της ισχύουσας κανονιστικής απόφασης με αριθμό 233/2021 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου με θέμα "Λήψη απόφασης για τον καθορισμό τιμολογιακής πολιτικής του πάρκιγκ της Φιλελλήνων".

3.  Υποβολή Γ' πρακτικού  (ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου) του  ανοιχτού διεθνή ηλεκτρονικού διαγωνισμού «Προµήθεια απορριµµατοφόρων οχηµάτων ∆ήμου Βόλου».

4.  Έγκριση πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου για την υπηρεσία «Εκπόνηση Σχεδίου Φόρτισης Ηλεκτρικών Οχημάτων Δήμου Βόλου», συνολικού ενδεικτικού προϋπολογισμού  74.400,00€ με Φ.Π.Α.

5.  Λήψη απόφασης για απαλλαγή υπολόγου και έγκριση απόδοσης λογαριασμού (ΧΕΠ 2538/2021 & 3070/2021  ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ).

6.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση των δαπανών και  των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του υπαλλήλου Βούλγαρη Νικολάου».

7.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή της Προέδρου της Τ.Κ. Άνω Βόλου  Χαλκιά Ελένης.

8.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Τ.Κ. Σταγιατών  Μπόγκα Αθανασίου.

9.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Τ.Κ. Άλλης Μεριάς Γεωργαλή Χρήστου.

10.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του δημόσιου συνοπτικού διαγωνισμού για την υπηρεσία: «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ» για το έτος 2021, προϋπολογισμού 74.000,00€ συμπ. Φ.Π.Α. 24%.

11.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του δημόσιου συνοπτικού διαγωνισμού για την υπηρεσία: «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ Δ.Ε. Ν. ΙΩΝΙΑΣ» για το έτος 2021, προϋπολογισμού 74.000,00€ συμπ. Φ.Π.Α. 24%.

12.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του δημόσιου συνοπτικού διαγωνισμού για την υπηρεσία: «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΥ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ Δ.Ε. ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ & ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ» για το έτος 2021, προϋπολογισμού 74.000,00€ συμπ. Φ.Π.Α. 24%.

13.  Έγκριση  παράτασης χρονοδιαγράμματος του έργου: «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ – ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΦΩΤΙΣΜΟΥ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ (ΟΔΟΦΩΤΙΣΜΟΣ) ΜΕ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΒΟΛΟΥ».

14.  Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. και το 1ο Π.Κ.Τ.Μ.Ν.Ε του έργου: «Παρεμβάσεις για τη βελτίωση πρόσβασης σε γεωργική γη και κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις στα Γλαφυρά Δ.Ε. Ν. Ιωνίας – Δήμου Βόλου».

15.  Επεκτάσεις δικτύων φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων (ΔΕΗ)».

16.  Λήψη απόφασης για την έκδοση εντάλματος προπληρωμής της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση έργου επέκτασης δικτύου φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.».

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

17.  ΄Ασκηση αναίρεσης ή μη κατά της αριθμ. 122/2021 απόφασης  του Β τριμελούς Διοικητικού εφετείου Λάρισας (υπόθεση Κ.ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΚΑΙ ΣΙΑ Ο.Ε ΜΕΤΑΤΡΑΠΕΙΣΑ ΣΕ Κ.ΚΥΡΙΤΣΗΣ ΚΑΙ ΣΙΑ ΕΤΕΡΟΡΡΥΘΜΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ).

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

18.  Έγκριση της με αριθμ. 188/2021 απόφασης του Δ.Ο Ε.Π.Α.Π.-ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ που αφορά στις ετήσιες Οικονομικές Καταστάσεις έτους 2020 (Ισολογισμός, Λογαριασμός Αποτελεσμάτων Χρήσης κλπ) με την Έκθεση του  Ορκωτού Ελεγκτή Λογιστή».

19.  Έγκριση της με αριθμ. 177/2021 απόφασης της Κ.Ε.Κ.Π.Α.- Δ.Ι.Ε.Κ. Δήμου Βόλου που αφορά στην 5η αναμόρφωση προϋπολογισμού έτους 2021.

20.  Λήψη απόφασης σχετικά με το αίτημα για διάθεση υπαλλήλου λογιστή Α’ Τάξης από τον Δήμο στην Κ.Ε.Κ.Π.Α. - Δ.Ι.Ε.Κ .

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Τετάρτη, 15 Σεπτέμβριος, 2021