49Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  8/10/2020

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 49η ΤΑΚΤΙΚΗ συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί, δια ζώσης, κεκλεισμένων των θυρών, σύμφωνα με το άρθρο 10 της από 11-3-2020 ΠΡΑΞΗΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ (ΦΕΚ 55/α/11-3-2020) και την με αριθμό 163/29-05-2020 (ΑΔΑ: Ψ3ΧΝ46ΜΤΛ6-ΑΨ7) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών την Δευτέρα, 12 Οκτωβρίου 2020 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

Λήψη απόφασης για την διαγραφή οφειλών βάσει του άρθρου 174 του N.3463/2006.

Λήψη απόφασης για την "Εν μέρει διαγραφή  βεβαιωμένων οφειλών οφειλέτη Λελεντζή Χρήστου του Σωτηρίου με ΑΦΜ 111469996

3     Λήψη απόφασης για την "Εν μέρει διαγραφή βεβαιωμένων οφειλών".

4     Υποβολή πρακτικού διενέργειας  συνοπτικού διαγωνισμού για την υλοποίηση συνοδευτικών μέτρων στα πλαίσια της πράξης:  «ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ, ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ 2015 – 2016- ΠΕ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ /ΣΠΟΡΑΔΩΝ” ΤΟΥ ΕΠ ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΗΣ  ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ (Ε.Β.Υ.Σ.)  ΤΟΥ ΤΑΜΕΙΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΗΣ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΠΡΟΣ ΤΟΥΣ ΑΠΟΡΟΥΣ (ΤΕΒΑ)  2014-2020, ΜΕ ΘΕΜΑ: 1. «Συμβουλές Υγιεινής Διαβίωσης, 2. «Εκμάθηση Χρήσης Ηλεκτρονικών Υπολογιστών» και 3. «Πρώτες Βοήθειες σε παιδιά και ενήλικες».

5     Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Τ.Κ. Κατωχωρίου Μούκα Δημητρίου.

6     Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Δ.Κ. Νέας Ιωνίας Αλεξίου Στυλιανού.

Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση όρων διακήρυξης  για την διενέργεια συνοπτικού διαγωνισμού για την υπηρεσία «Αποχιονισμός οδών –Κοινόχρηστων χώρων –Δημοτικών Ενοτήτων Δήμου Βόλου», ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 62.000,00€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

9     Έγκριση τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια συνοπτικού διαγωνισμού για την «Προμήθεια εξοπλισμού ιατρείου μικρών ζώων στο καταφύγιο αδέσποτων ζώων του Δήμου Βόλου» ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης προϋπολογισμού 40.000,00€ συμπεριλαμβανομένου Φ.Π.Α.

10    Λήψη απόφασης σχετικά με την «Προέλεγχος και σύνταξη απολογισμών Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2010-2019 Κληροδοτήματος «Κωνσταντίνου Μουρογιάννη» (Υπέρ Αγίου Βλασίου).

11    Λήψη απόφασης σχετικά με την «Προέλεγχος και σύνταξη απολογισμών Εσόδων – Εξόδων χρήσης 2010-2019 Κληροδοτήματος «Κωνσταντίνου Μουρογιάννη» (Υπέρ Άνω Λεχωνίων).

12    Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΖΗΜΙΩΝ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΕΤΟΥΣ 2020»

13    Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΚΤΙΡΙΑΚΩΝ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΣΤΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ ΑΔΕΣΠOΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΥΝΤΡΟΦΙΑΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ».

14    Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες καθαρισμού και απολύμανσης κλιματιστικών σωμάτων (Fan-Coil) και επιτοίχιων κλιματιστικών (Split Unit) του κτιρίου Δημαρχείο Βόλου» .

15    Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες καθαρισμού και απολύμανσης κλιματιστικών σωμάτων (Fan-Coil) και επιτοίχιων κλιματιστικών (Split Unit) του Κοιμητηρίου Βόλου».

16    Έγκριση μελέτης με τίτλο “Συντήρηση και επισκευή δημοτικού κτιρίου (Γυναικείος Αγροτ/κος Συνεταιρισμός) στη Δ.Ε. Πορταριάς”.

17    Επεκτάσεις δικτύων φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων (ΔΕΗ)» .

18    Λήψη απόφασης για την έκδοση εντάλματος προπληρωμής της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση έργου επέκτασης δικτύου φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.».

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

19    Προέγκριση για την παροχής υπηρεσίας – Έντυπη καταχώριση προώθησης του προορισμού και εξειδίκευση πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους 2020.

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

20    Έγκριση άσκησης των από 23-5-2007 προσφυγών της ΔΗΤΕΒ (αριθμ. καταχ 207 & 208/2007) κατά του ΟΑΕΔ ενώπιον του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου.

21    Έγκριση άσκησης των από 21-1-2008 προσφυγών της ΔΗΤΕΒ (αριθμ. καταχ 17 & 18/2008) κατά του Κεντρικού Λιμενάρχη Βόλου ενώπιον του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

22    Έγκριση της αριθμ. 205/2020 απόφασης της Κ.Ε.Κ.Π.Α.-Δ.Ι.Ε.Κ. του Δήμου Βόλου που αφορά στην 5η αναμόρφωση προϋπολογισμού έτους 2020.

23    Έγκριση της με αριθμ. 233/2020 απόφασης του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. –  ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου που αφορά στις ετήσιες Οικονομικές Καταστάσεις έτους 2019 (Ισολογισμός, Λογαριασμός Αποτελεσμάτων Χρήσης κλπ) με την Έκθεση του  Ορκωτού Ελεγκτή Λογιστή».

24    Έγκριση της αριθμ. 246/2020 απόφασης του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου που αφορά στην 10η Αναμόρφωση Προϋπολογισμού και στην ψήφιση των σχετικών πιστώσεων».

ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Δευτέρα, 12 Οκτώβριος, 2020