4Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ  7/4/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 4η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ, σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας»-την Δευτέρα, 11 Απριλίου 2022 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

1.  Λήψη απόφασης για την εκμίσθωση τμήματος της πλατείας Ρήγα Φεραίου (600-800 τ.μ.) για τη διεξαγωγή έκθεσης κρητικών προϊόντων, από τις 12 έως 17 Μαΐου ή εναλλακτικά από 13 έως 18 Μαΐου 2022 (υπ' αρι.15/2022 απόφαση του Συμβουλίου Κοινότητας Βόλου).

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠΙΚΗΣ ΟΙΚ/ΚΗΣ ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

2.  Λήψη απόφασης για την απομάκρυνση τριών κενωθέντων περιπτέρων στο πολεοδομικό συγκρότημα Βόλου: α) επί της Παγασών με Ρ. Φεραίου, β) επί της Αναλήψεως με Μακρινίτσης και γ) επί της Δονδολίνων με Γαρέφη (υπ' αριθ.10/2022 απόφαση του Συμβουλίου Κοινότητας Βόλου).

3 .  Λήψη απόφασης για την διακοπή χρήσης μουσικής σε ΚΥΕ (ΠΡΟΟΔΟΣ ΙΚΕ).

4 .  Λήψη απόφασης για την διακοπή χρήσης μουσικής σε ΚΥΕ ( BEJDO JANI).

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

5.   Λήψη απόφασης για την κοπή ενός δένδρου του είδους πεύκου που βρίσκεται επί του πεζοδρομίου της οδού Βασσάνη 90 με Αναλήψεως στην Δημοτική Ενότητα Βόλου.

6.   Λήψη απόφασης για την κοπή ενός δένδρου του είδους μουριά που βρίσκεται επί του πεζοδρομίου της οδού Κουντουριώτου στον αριθμό 101 στην Δημοτική Ενότητα Βόλου.

7.   Λήψη απόφασης για την κοπή ενός δένδρου του είδους Φράξος που βρίσκεται επί του πεζοδρομίου της οδού Ρήγα Φεραίου 223 με Νικοτσάρα 54 στην Δημοτική Ενότητα Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

8.   Λήψη απόφασης για την τροποποίηση του  ρυμοτομικού σχεδίου  πόλεως στο Ο.Τ 885  της συνοικίας «Νέα Δημητριάδα» της Δ.Ε.  Βόλου  του  Ενιαίου  Δήμου Βόλου

9.   Λήψη απόφασης για την αποζημίωση της διεξαχθείσας απαλλοτρίωσης τμήματος οικοπέδου στην Άλλη Μεριά του Δήμου Βόλου, στον πληρεξούσιο δικηγόρο των δικαιούχων Βασίλειο Τζιώρα, σύμφωνα με την αριθ.166/2020 απόφαση του Εφετείου Λάρισας.

10.  Λήψη απόφασης για την αποζημίωση της διεξαχθείσας απαλλοτρίωσης τμήματος οικοπέδου στην Άλλη Μεριά του Δήμου Βόλου, στους δικαιούχους Νικόλαο Βαρσαμή του Κωνσταντίνου, Δημήτριο Βαρσαμή του Κωνσταντίνου και Ιφιγένεια Βαρσαμή του Κωνσταντίνου, σύμφωνα με την αριθ.166/2020 απόφαση του Εφετείου Λάρισας και την αριθ.48/2021 απόφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου Βόλου.

11.  Λήψη απόφασης για την αποζημίωση της διεξαχθείσας απαλλοτρίωσης τμήματος οικοπέδου στην Άλλη Μεριά του Δήμου Βόλου, στην δικαιούχο Βασιλική Ζήση, το γένος Νικολάου Ξαϊδάρα, σύμφωνα με την αριθ.166/2020 απόφαση του Εφετείου Λάρισας και την αριθ.48/2021 απόφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου Βόλου.

12.  Λήψη απόφασης για την αποζημίωση της διεξαχθείσας απαλλοτρίωσης τμήματος οικοπέδου στην Άλλη Μεριά του Δήμου Βόλου, στην δικαιούχο Αλέξανδρο Ξαϊδάρα του Νικολάου, σύμφωνα με την αριθο166/2020 απόφαση του Εφετείου Λάρισας και την αριθ.48/2021 απόφαση του Μονομελούς Πρωτοδικείου Βόλου.

Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

ΚΑΠΟΥΡΝΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ