50Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ, 24/9/2021

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 50η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣσύμφωνα με την με αριθμό 61η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: 9ΝΙΖ46ΜΤΛ6-ΑΚ6), με θέμα «Μέτρα και ρυθμίσεις στο πλαίσιο της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού»  την Τετάρτη, 29 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την έγκριση του Απολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2020.

2.  Λήψη απόφασης για τον προέλεγχο του Ισολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2020.

3.  Έγκριση της προσφυγής στη διαδικασία με διαπραγμάτευση χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, για την ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΦΡΕΣΚΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ  σύμφωνα με το άρθρο 32 παρ.2 εδαφ.γ του Ν.4412/16 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει μετά την εφαρμογή του Ν.4782/2021.

4.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Κατάρτιση όρων διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση   δημοτικής έκτασης που βρίσκεται στο Βόλο  επί των οδών Ζάχου – Σέκερη – Σαρανταπόρου    (σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 192 παρ. 1 του Ν.3463/2006, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 196   του Ν. 4555/2018)».

5.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Τροποποίηση – συμπλήρωση της αριθ. 195/2021 απόφασης Ο.Ε. για τη σύσταση πάγιας προκαταβολής σε υπαλλήλους του Δήμου Βόλου για το έτος 2021».

6.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΖΗΜΙΩΝ ΤΩΝ ΟΔΙΚΩΝ ΥΠΟΔΟΜΩΝ  ΚΑΙ ΤΩΝ ΣΥΝΟΔΩΝ ΤΟΥΣ ΥΔΡΑΥΛΙΚΩΝ ΕΡΓΩΝ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ ΠΟΥ ΕΠΛΗΓΗ ΑΠΟ ΤΗ ΦΥΣΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΗΣ 18ΗΣ ΚΑΙ 19ΗΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2020».

7.  Υποβολή πρακτικού ανάδειξης νέου προσωρινού μειοδότη του διαγωνισμού του έργου «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "Γ’ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ " ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017».

8.  Υποβολή πρακτικού ηλεκτρονικής αποσφράγισης και αξιολόγησης προσφορών του διαγωνισμού του έργου «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΕ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ».

9.  Συγκρότηση επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ & Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2018».

10.  Συγκρότηση επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ Δ.Ε. ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ & Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2018».

11.   Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες καθαρισμού από Graffitti, tags & βαφές σε Δημοτικά κτίρια, σχολεία και κοινόχρηστους χώρους του Δήμου Βόλου» .

12.  Έγκριση πρωτοκόλλου  προσωρινής & οριστικής  παραλαβής του έργου  « ΜΕΤΑΣΤΕΓΑΣΗ  ΚΕΠ  ΑΓΡΙΑΣ».

13.  Έγκριση του πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΩΝ & Η/Μ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ ΕΤΟΥΣ 2016».

14.  Έγκριση του πρωτοκόλλου προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΒΡΕΦΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ Γ' ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΔΥΟ ΒΡΕΦΙΚΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ».

ΤΜΗΜΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ & ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ

15.  Επιχορήγηση κατασκευής και τοποθέτησης μπάνερ με μαθητικές δημιουργίες από το διαγωνισμό αφίσας - λογότυπου της ΠΔΕ Θεσσαλίας με θέμα «200 χρόνια παρελθόν  πόρος για το μέλλον».

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

16.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου σε Τουριστική Έκθεση  Εσωτερικού (Αθήνα) κατά το δεύτερο εξάμηνο του έτους 2021 και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους  2021.

17.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου σε Τουριστική Έκθεση  Εσωτερικού (Θεσσαλονίκη) κατά το δεύτερο εξάμηνο του έτους 2021 και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους  2021.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

18.  Έγκριση της με αριθμ. 204/2021 απόφασης της Κ.Ε.Κ.Π.Α.- Δ.Ι.Ε.Κ. Δήμου Βόλου που αφορά στην 6η αναμόρφωση προϋπολογισμού έτους 2021.

19.  Έγκριση της με αριθμ.196/2021 απόφασης του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. - ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου που αφορά στην 7η αναμόρφωση προϋπολογισμού 2021.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Τετάρτη, 29 Σεπτέμβριος, 2021