51Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ, 30/9/2021

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 51η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣσύμφωνα με την με αριθμό 61η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: 9ΝΙΖ46ΜΤΛ6-ΑΚ6), με θέμα «Μέτρα και ρυθμίσεις στο πλαίσιο της ανάγκης περιορισμού της διασποράς του κορωνοϊού» την Δευτέρα, 4 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2021.

2.  Λήψη απόφασης για την παραχώρηση μέρους της πλατείας Ρήγα Φεραίου για τη λειτουργία Χριστουγεννιάτικου Θεματικού Πάρκου.

3   Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΕΝΟΤΗΤΩΝ».

4.   Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου «Β. ΚΑΥΚΑΣ Α.Ε.» για τον διεθνή ανοικτό διαγωνισμό (άνω των ορίων), μέσω του ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.), με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα, από οικονομική άποψη, προσφορά, αποκλειστικά βάσει τιμής, για την προμήθεια με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ», προϋπολογισμού 529.703,20€ (με Φ.Π.Α).

5.   Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου «ΠΑΝ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΣΙΑ Ε.Ε.» για τον διεθνή ανοικτό διαγωνισμό (άνω των ορίων), μέσω του ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.), με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα, από οικονομική άποψη, προσφορά, αποκλειστικά βάσει τιμής, για την προμήθεια με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ», προϋπολογισμού 529.703,20€ (με Φ.Π.Α).

6 .  Έγκριση του 1ου ΑΠΕ , 1ου Π.Κ.Τ.Μ.Ν.Ε & 1ης ΣΣΕ του έργου «Διαμόρφωση των οδών Ζάχου και Καραμπατζάκη ως ήπιας Κυκλοφορίας».

7 .  Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου "Κατεδάφιση Δημοτικού Κτιρίου στην οδό Κάδμου Νέας Ιωνίας".

8 .  Επεκτάσεις δικτύων φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων (ΔΕΗ)».

9 .  Λήψη απόφασης για την έκδοση εντάλματος προπληρωμής της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση έργου επέκτασης δικτύου φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.».

10.  Έγκριση μελέτης με τίτλο  « Προμήθεια ηλεκτρολογικών υλικών».

11.  Έγκριση μελέτης με τίτλο "Επισκευή και αντικατάσταση ξύλινων κιγκλιδωμάτων και κολώνων στήριξης στεγάστρων στο ειδικό Δημοτικό Σχολείο Αγριάς του Δήμου Βόλου".

12.  Έγκριση μελέτης με τίτλο  «Προμήθεια και τοποθέτηση σκιάστρων στο Δημοτικό Κατάστημα (πρώην Δημαρχείο) Δ.Ε.  Νέας Αγχιάλου» .

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

13.  Εξωδικαστικός συμβιβασμός για την καταβολή αποζημίωσης στον κ. Βέτσικα Νικόλαο του Ευθυμίου για ζημιές που υπέστη το με αριθμό κυκλοφορίας ΒΟΧ 2338 μάρκας VΟLVO αυτοκίνητό του.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

14.  Προέγκριση για την υποστήριξη Δημοσιογραφικού ταξιδιού προβολής του προορισμού και εξειδίκευση πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους 2021.

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

15.  Έγκριση της με αριθμ. 199/2021 απόφασης του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. –  ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. που αφορά στην αύξηση της Τακτικής Επιχορήγησης από τον Δήμο στον Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. –  ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. για το έτος  2021.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 4 Οκτώβριος, 2021