51Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  18/8/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 51η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 78 του Ν.4954/2022 «Λήψη αποφάσεων συλλογικών οργάνων Ο.Τ.Α. α’ βαθμού και διοικητικών συμβουλίων εποπτευόμενων νομικών τους προσώπων κατά το διάστημα ισχύος των μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 - την Δευτέρα, 22 Αυγούστου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1. Λήψη απόφασης για την  «Προέγκριση δαπανών τμήματος δημοσίων σχέσεων».

2. Λήψη απόφασης σχετικά με την  έγκριση της μελέτης και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια συνοπτικού διαγωνισμού, για την «Περισυλλογή, ημερήσια φιλοξενία-φροντίδα, επανένταξη και κτηνιατρική περίθαλψη αδέσποτων ζώων συντροφιάς (σκυλιών) στο δημοτικό ενδιαίτημα  στη θέση  Μαραθάς» διάρκειας δώδεκα μηνών, συνολικού ενδεικτικού προϋπολογισμού 110.248,40 συμπεριλαμβανομένου  ΦΠΑ.

3.  Διαγραφή βεβαιωμένης οφειλής σε Τριανταφυλλόπουλο Χρήστο του Γεωργίου βάσει της αρ. 0629/2021 απόφασης Δεύτερου  Τμήματος Ελεγκτικού Συνεδρίου περί ακύρωσης της αρ.327/2012 καταλογιστικής απόφασης Οικονομικής Επιτροπής Δήμου Βόλου.

4.  Λήψη απόφασης για την έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου: «Αποκαταστάσεις και ασφαλτοστρώσεις δρόμων Δ.Ε. Βόλου – Ν. Ιωνίας έτους 2020».

5.  Λήψη απόφασης για την έγκριση 3ης παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου:  «Παρεμβάσεις για τη βελτίωση πρόσβασης σε γεωργική γη και κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις στην Πορταριά (θέση Κουτσιμπίτσα) Δ.Ε. Πορταριάς – Δ. Βόλου».

6.  Έγκριση μελέτης με τίτλο: «Επισκευή – συντήρηση κιγκλιδωμάτων Δημαρχείου Βόλου».

7.  Έγκριση μελέτης με τίτλο: ‘ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΜΠΟΥΤΟΝ ΕΠΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΕΖΟΔΙΑΒΑΣΕΩΝ ΚΑΙ ΣΤΗΡΙΓΜΑΤΩΝ ΦΑΝΩΝ’.

8. Απόψεις Επιτροπής Διαγωνισμού επί της ασκηθείσας προδικαστικής προσφυγής της εταιρίας ¨ BUILD AND BOND ΤΕΧΝΙΚΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ ΕΠΕ ¨ για τον ανοικτό Διαγωνισμού μέσω του ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.), για το έργο με τίτλο: «ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΧΑΡΑΣ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ».

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

9.  Έγκριση χρονικής παράτασης της με αριθ. Πρωτ: 101174/27-12-2021 (21SYMV009843796)  σύμβασης με τίτλο  «Αποκατάσταση βλάβης εξοπλισμού (ο οποίος βρέθηκε καμένος) στον Κόμβο Α2 (ΔΙΕΚ) του δικτύου οπτικών ινών ΜΑΝ Βόλου και συγκεκριμένα προμήθεια ενός Switch CISCO 3850, σύμφωνα με την τεχνοοικονομική πρόταση του αναδόχου του έργου (ΟΤΕ Α.Ε.) περιλαμβανομένων: α) Υπηρεσία παραμετροποίησης του ενεργού εξοπλισμού WS-C3850-12S-S, β)Υπηρεσία εγκατάστασης του ενεργού εξοπλισμού WS-C3850-12S-S, γ) Υπηρεσία τεχνικής υποστήριξης του ενεργού εξοπλισμού (8Χ5ΧΝBD)για τρία (3) έτη και δ) Διαχείριση και παρακολούθηση του έργου, συνολικού ποσού οκτώ χιλιάδων δεκατεσσάρων ευρώ και δώδεκα λεπτών (8.014,12) συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24%».

10. Έγκριση χρονικής παράτασης της με αριθ. Πρωτ: 40945/6/6/2022 (22SYMV010690691)  σύμβασης με τίτλο  «“Μετατόπιση δικτύου οπτικών ινών στη διασταύρωση των οδών Παρμενίδου και Αγίου Τριαντάφυλλου στη συνοικία Αϊβαλιώτικα του Δήμου Βόλου για αρχαιολογικούς λόγους”, συνολικού ποσού τριών χιλιάδων πεντακοσίων ογδόντα τριών ευρώ και εξήντα λεπτών (3.583,60€) συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24%.».

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 22 Αύγουστος, 2022