52Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ, 7/10/2021

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 52η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ- σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας»- την Δευτέρα, 11 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μετακίνησης του Δημάρχου κου Αχιλλέα Μπέου στην Θεσσαλονίκη για την Συμμετοχή του στο Ετήσιο Τακτικό Συνέδριο της Κ.Ε.Δ.Ε.

2.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μετακίνησης του Αντιδημάρχου κου Ανδρέα Ζέρβα στην Θεσσαλονίκη για την Συμμετοχή του στην 1η Διεθνή Έκθεση Τεχνολογίας & Καινοτομίας “Beyond 4.0”

3.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μετακίνησης του Γενικού Γραμματέα του Δήμου Βόλου στη Θεσσαλονίκη.

4.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση των δαπανών και  των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του υπαλλήλου Γώγου Θεμιστοκλή».

5.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση της μελέτης και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού, για την «Προμήθεια φυτών του Δήμου Βόλου».

6.  Λήψη απόφασης σχετικά με τoν «Ορισμός συμβολαιογράφου για τη σύνταξη συμβολαιογραφικής πράξης επικαιροποίηση-τροποποίησης της αριθμ. 20723/19-1-2012 Πρότασης Δωρεάς δημοτικής έκτασης προς το Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη – Γενική Γραμματεία Δημόσιας Τάξης – Αρχηγείο Πυροσβεστικού Σώματος»

7.  Έγκριση της μελέτης, των τεχνικών προδιαγραφών και  κατάρτιση των όρων διακήρυξης του ανοικτού ηλεκτρονικού (κάτω των ορίων) διαγωνισμού προμήθειας με τίτλο: ¨ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ¨, προϋπολογισμού 29.448,00€  συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%.

8.  Λήψη απόφασης για την έγκριση του 4ου Α.Π.Ε. του έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ - Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2020» .

9.  Επανυποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου «Β. ΚΑΥΚΑΣ Α.Ε.» για τον διεθνή ανοικτό διαγωνισμό (άνω των ορίων), μέσω του ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.), με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα, από οικονομική άποψη, προσφορά, αποκλειστικά βάσει τιμής, για την προμήθεια με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ», προϋπολογισμού 529.703,20€ (με Φ.Π.Α) και ανάκληση της υπ΄αριθ. 920/2021 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής.

10.  Επανυποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου «ΠΑΝ. ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΚΑΙ ΣΙΑ Ε.Ε.» για τον διεθνή ανοικτό διαγωνισμό (άνω των ορίων), μέσω του ΕΘΝΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΔΗΜΟΣΙΩΝ ΣΥΜΒΑΣΕΩΝ (Ε.Σ.Η.ΔΗ.Σ.), με κριτήριο ανάθεσης την πλέον συμφέρουσα, από οικονομική άποψη, προσφορά, αποκλειστικά βάσει τιμής, για την προμήθεια με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΥΛΙΚΟΥ», προϋπολογισμού 529.703,20€ (με Φ.Π.Α) και ανάκληση της υπ΄αριθ. 921/2021 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής.

11.  Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση Επιτροπής Προσωρινής Παραλαβής του Έργου «ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΧΑΡΩΝ ΔΕ ΒΟΛΟΥ».

12.  Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση Κριτικής Επιτροπής Σύνθετου Ανοικτού Αρχιτεκτονικού Διαγωνισμού Προσχεδίων με τίτλο: «ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ  ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ ΠΑΡΚΟΥ  ΠΕΔΙΟΥ ΑΡΕΩΣ» προεκτιμώμενης αμοιβής εκπόνησης όλων των μελετών 990.701,30  Ευρώ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24%).

13.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και τοποθέτηση εξαρτημάτων για την επισκευή του ανελκυστήρα στο κτίριο του Πολιτιστικού Κέντρου Νέας Ιωνίας».

14.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια υλικών συντήρησης πυροσβεστήρων για το Πανθεσσαλικό».

15.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες Επιθεώρησης, Συντήρησης και αναγόμωσης πυροσβεστήρων, για το Πανθεσσαλικό».

16.  Λήψη απόφασης για την έγκριση παράτασης προθεσμίας της ανάθεσης με τίτλο "εκτέλεση κατασκευαστικών εργασιών στην πλατεία Διμηνίου.

17.  Λήψη απόφασης για την έγκριση παράτασης προθεσμίας της υπηρεσίας με τίτλο: «υπηρεσίες συμβούλου για την ηλεκτρονική αποτύπωση του Δημοτικού οδοφωτισμού και την υποβολή πρότασης αντικατάστασης του υπάρχοντος εξοπλισμού από νέας τεχνολογίας».

18.  Λήψη απόφασης για την έγκριση παράτασης της συμβατικής προθεσμίας περαίωσης του έργου: "Αποκαταστάσεις ζημιών δικτύων φωτεινής σηματοδότησης έτους 2019"

19.  Λήψη απόφασης για την έγκριση παράτασης προθεσμίας του έργου: «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΖΗΜΙΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΕΤΟΥΣ 2020».

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝ. ΠΡΟΣΤ.-ΚΑΠΗ-Δ.ΥΓΕΙΑΣ

20.  Έγκριση τροποποίησης  της με αριθ. Πρωτ 86208/3-12-2020 (ΑΔΑΜ:20SYMV007770174) σύμβασης ποσού 71.436.40 € (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ) για την ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ στα πλαίσια της πράξης «ΑΠΟΚΕΝΤΡΩΜΕΝΕΣ ΠΡΟΜΗΘΕΙΕΣ ΤΡΟΦΙΜΩΝ , ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΕΣ ΔΑΠΑΝΕΣ ΚΑΙ ΠΑΡΟΧΗ ΣΥΝΟΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΤΡΩΝ 2015-2016 - ΠΕ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ/ΣΠΟΡΑΔΩΝ»ΤΟΥ Ε.Π. ΕΠΙΣΙΤΙΣΤΙΚΗΣ Η/ ΚΑΙ ΒΑΣΙΚΗΣ ΥΛΙΚΗΣ ΣΥΝΔΡΟΜΗΣ (Ε.Β.Υ.Σ.) ΤΟΥ ΤΕΒΑ, με θέμα: 1."Συμβουλές Υγιεινής Διαβίωσης", 2."Εκμάθηση Χρήσης Ηλεκτρονικών Υπολογιστών", 3."Πρώτες βοήθειες σε παιδιά και ενήλικες".

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 11 Οκτώβριος, 2021