53Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ 25/10/2019

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 53η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής την Τετάρτη, 30 Οκτωβρίου 2019 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2019.

2.  Λήψη απόφασης περί καθορισμού των τελών καθαριότητας και ηλεκτροφωτισμού για το έτος 2020.

3.  Λήψη απόφασης περί καθορισμού δημοτικού φόρου ηλεκτροδοτούμενων χώρων για το έτος 2020.

4. Λήψη απόφασης περί καθορισμού τελών χρήσης κοινοχρήστων χώρων για το έτος 2020.

5.  Λήψη απόφασης περί καθορισμού του τρόπου καταβολής των τελών κοινοχρήστων χώρων για το έτος 2020.

6.  Λήψη απόφασης περί καθορισμού του δικαιώματος επί εμπορίας ποσίμων ιαματικών η μη υδάτων για το έτος 2020.

7.  Λήψη απόφασης περί καθορισμού τελών διαφήμισης για το έτος 2020.

8.  Λήψη απόφασης περί καθορισμού δικαιώματος βοσκής για το έτος 2020.

9. Λήψη απόφασης περί καθορισμού του ύψους, της διαδικασίας και του τρόπου καταβολής και είσπραξης του ημερήσιου ανταποδοτικού τέλους από τους προσερχόμενους στους χώρους των Λαϊκών Αγορών του Δήμου πωλητές (επαγγελματίες-παραγωγούς) για το έτος 2020.

10. Λήψη απόφασης για την διατήρηση σε ισχύ των αποφάσεων επιβολής φόρων και τελών των Δημοτικών Συμβουλίων  των τέως Δήμων Πορταριάς,   Ν.Αγχιάλου  και Αγριάς για το έτος 2020.

11. Λήψη απόφασης για την παραχώρηση μέρους της πλατείας Ρήγα Φεραίου για τη λειτουργία Χριστουγεννιάτικου Θεματικού Πάρκου.

12. Λήψη απόφασης για απαλλαγή υπολόγου και έγκριση απόδοσης λογαριασμού του υπαλλήλου Αγαθού Θεόδωρου.

13. Λήψη απόφασης για απαλλαγή υπολόγου και έγκριση απόδοσης λογαριασμού του υπαλλήλου Γκριναφίδη Ανέστη.

14. Λήψη απόφασης για την απευθείας ανάθεση της προμήθειας χειμερινών ειδών ένδυσης και υπόδησης υπαλλήλων της Δημοτικής Αστυνομίας.

15. Λήψη απόφασης σχετικά με την «Κατάρτιση όρων  διεξαγωγής δημοπρασίας για την εκμίσθωση του  ξενώνα «Αχιλλέας» που βρίσκεται στην Πλατεία Μακρινίτσας (σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 192 παρ. 3 του Ν.3463/2006, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 196 παρ. 3 του Ν. 4555/2018)»

16. Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΕ ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΓΗ ΚΑΙ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΕΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΙΣ ΣΤΑ ΓΛΑΦΥΡΑ Δ.Ε. Ν. ΙΩΝΙΑΣ - ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ»

17. Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΕ ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΓΗ ΚΑΙ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΕΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΙΣ ΣΤΗ ΔΡΑΚΕΙΑ Δ.Ε. ΑΓΡΙΑΣ - ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ»

18. Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου «ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΕ ΓΕΩΡΓΙΚΗ ΓΗ ΚΑΙ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΕΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑΡΙΑ (ΘΕΣΗ ΚΟΥΤΣΙΜΠΙΤΣΑ) Δ.Ε. ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ - ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ»

19. Λήψη απόφασης για την "Συγκρότηση ετήσιας διμελούς επιτροπής για τη διεξαγωγή κληρώσεων ΜηΜΕΔ.

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ

20. Λήψη απόφασης περί καθορισμού τελών και δικαιωμάτων Δημοτικών Κοιμητηρίων για το έτος 2020.

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

21. Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου «ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΗ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΕΙΣ - ΠΙΛΟΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΝΕΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΕΤΟΥΣ 2019– ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ».

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

22. Λήψη απόφασης  για την έγκριση της αριθμ. 367/2019 απόφασης του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π.- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.  που αφορά στην 8η αναμόρφωση του προϋπολογισμού τουΔ.Ο.Ε.Π.Α.Π.- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.

23. Λήψη απόφασης  για την έγκριση της αριθμ. 368/2019 απόφασης του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π.- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.  που αφορά στον απολογισμό εσόδων-εξόδων γ' τριμήνου 2019 του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π.- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.

ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Τετάρτη, 30 Οκτώβριος, 2019