53Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ    24/8/2023

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 53η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια Συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής, η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ, την Δευτέρα, 28 Αυγούστου 2023 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για τη συναίνεση του Δήμου Βόλου για  τη μεταβολή ποσοστών συμμετοχής ΕΤΕπ και Τ.Π. και Δανείων στη χρηματοδότηση έργων ενταγμένων στο Πρόγραμμα «ΦΙΛΟΔΗΜΟΣ Ι» τα οποία μεταφέρθηκαν στο Ειδικό Αναπτυξιακό Πρόγραμμα «ΑΝΤΩΝΗΣ ΤΡΙΤΣΗΣ».

2.  Λήψη απόφασης για την παραχώρηση μέρους της πλατείας Ρήγα Φεραίου για τη λειτουργία της έκθεσης “ΚΡΗΤΗ: Η Μεγάλη Συνάντηση-Τοπικά Προϊόντα και Γεύσεις Ελλάδας”.

3.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση της μελέτης και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού, για την «Προμήθεια μηχανογραφικού εξοπλισμού για τον εκσυγχρονισμό των ΚΕΠ Δήμου Βόλου».

4.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών προσωρινού αναδόχου του έργου «ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΩΝ ΟΔΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΑΔΟΣ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ».

5.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και Τοποθέτηση (αντικατάσταση) κουφωμάτων ξύλου στο 1ο ΔΣ Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου».

6.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και Τοποθέτηση (αντικατάσταση) και επισκευή κουφωμάτων Αλουμινίου στο Γυμνάσιο Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου».

7.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και Τοποθέτηση (αντικατάσταση) και επισκευή μεταλλικών κουφωμάτων στο Λύκειο Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου».

8.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες αποκατάστασης Δομικών Στοιχείων όλων των  Σχολικών κτιρίων, στην Νέα Αγχίαλο και Μικροθήβες του Δήμου Βόλου».

9.   Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και Τοποθέτηση (αντικατάσταση) εξωτερικού μεταλλικού κουφώματος στο 1ο ΔΣ Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου».

10.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και Τοποθέτηση (αντικατάσταση) Ψευδοροφών στο 1ο ΔΣ Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου».

11.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και Τοποθέτηση (αντικατάσταση) εξωτερικών κουφωμάτων στο Δημοτικό Κατάστημα Μικροθηβών του Δήμου Βόλου».

12.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και τοποθέτηση (αντικατάσταση) ψευδοροφών στο Δημοτικό σχολείο Μικροθηβών του Δήμου Βόλου».

13.  Έγκριση μελέτης και τρόπου εκτέλεσης του  έργου «Κατασκευή ασανσέρ στο 6ο Γυμνάσιο Βόλου», προϋπολογισμού 58.000 ευρώ πλέον Φ.Π.Α.

14.  Επεκτάσεις δικτύων φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων (ΔΕΗ)».

15.  Λήψη απόφασης για την έκδοση εντάλματος προπληρωμής της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση έργου επέκτασης δικτύου φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.».

16.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Αντικατάσταση Υαλοπινάκων και Επισκευή κουφωμάτων Αλουμινίου στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου».

17.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και Τοποθέτηση Υαλοπινάκων στο Δημοτικό Κατάστημα Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου».

18.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Αντικατάσταση Υαλοπινάκων και Επισκευή κουφωμάτων Αλουμινίου στο 1ο Νηπιαγωγείο Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου».

19.  Έγκριση μελέτης με τίτλο “Προμήθεια και Τοποθέτηση μηχανισμού ανάκλησης παραθύρου στο 2ο Νηπιαγωγείο  Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου”.

20.  Έγκριση μελέτης με τίτλο “Προμήθεια και Τοποθέτηση κλειδαριών, επισκευή εξωτερικών κουφωμάτων Αλουμινίου στο παιδικό σταθμό «Προκόπειος» στο Δ.Δ.  Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου ”

21.  Έγκριση μελέτης με τίτλο “Προμήθεια και Τοποθέτηση (αντικατάσταση) ταμπλό επιτοίχιων μπασκετών στο Λύκειο Νέας Αγχιάλου του Δήμου Βόλου. ”

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

22.  Υποβολή για έγκριση πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης προσωρινού αναδόχου ανοικτού διαγωνισμού, μέσω ΕΣΗΔΗΣ, για τη σύναψη δημόσιας σύμβασης εκπόνησης μελέτης με τίτλο: «Μελέτη Ανασύνταξης του Γ΄ Κεφαλαίου της Πράξης Εφαρμογής Αγ. Παρασκευής» προϋπολογισμού 159.746,29€ (με απρόβλεπτα και χωρίς ΦΠΑ 24%).

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

23.  Λήψη απόφασης περί υποβολής αιτήματος χρηματοδότησης του Δήμου Βόλου στο πλαίσιο της Πρόσκλησης του ΤΠΑ Υπουργείου Εσωτερικών με τίτλο «Πρόγραμμα φυσικών καταστροφών για τους ΟΤΑ Α΄ και Β΄ βαθμού (ΙΙ)» και στον Άξονα Προτεραιότητας 2.4 «Πρόληψη και διαχείριση κινδύνων».

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

24.  Υποβολή πρακτικού ηλεκτρονικής αποσφράγισης και αξιολόγησης προσφορών του διαγωνισμού του έργου «Διαγράμμιση οδικού δικτύου Λοιπών Δημοτικών Ενοτήτων Δ. Βόλου και διαγραμμίσεις - πιλοτικές εφαρμογές νέων υλικών έτους 2023».

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

25.  Προέγκριση για την υποστήριξη δημοσιογραφικού ταξιδιού προβολής του προορισμού και εξειδίκευση πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους 2023.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 28 Αύγουστος, 2023