54Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ , 21/10/2021

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 54η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ- σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας»- την Δευτέρα, 25 Οκτωβρίου 2021 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.     Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2021.

2.     Ανάκληση της αριθ. 955/2021 Απόφασης Οικονομικής Επιτροπής και λήψη νέας απόφασης για χορήγηση ρύθμισης του Ν. 4764/2020 στην επιχείρηση ΞΕΝΙΑ PALACE ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ Α.Ε.

3.     Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση του πρακτικού της  πλειοδοτικής δημοπρασίας για την εκμίσθωση  δημοτικής έκτασης που βρίσκεται στο Βόλο  επί των οδών Ζάχου – Σέκερη – Σαρανταπόρου    (σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 192 παρ. 1 του Ν.3463/2006, όπως τροποποιήθηκε με το άρθρο 196   του Ν. 4555/2018)» .

4.     Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Τ.Κ. Γλαφυρών Γεωργάκου Κωνσταντίνου.

5.     Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Τ.Κ. Άλλης Μεριάς Γεωργαλή Χρήστου.

6.     Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Τ.Κ. Αγίου Ονουφρίου Κοσκινά  Αντωνίου.

7.     Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση των δαπανών και των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Τ.Κ. Κατωχωρίου Μούκα Δημητρίου.

8.     Παράταση της προθεσμίας υποβολής των προσχεδίων μελετών για τον ΣΥΝΘΕΤΟ ΑΝΟΙΚΤΟ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ ΠΡΟΣΧΕΔΙΩΝ ΜΕ ΤΙΤΛΟ: «ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΙΚΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ  ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΤΟΥ ΠΟΛΥΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΥ ΠΑΡΚΟΥ  ΠΕΔΙΟΥ ΑΡΕΩΣ» προεκτιμώμενης αμοιβής εκπόνησης όλων των μελετών 990.701,30  Ευρώ (συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ 24%).

9.     Παράταση  του συμβατικού χρόνου παράδοσης των ειδών της σύμβασης για την προμήθεια με τίτλο: «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ – ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΧΑΡΑΣ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΕΙΑ ΠΡΟΣΦΥΓΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΑΓΡΙΑ ΒΟΛΟΥ », ποσού 35.339,00 €  πλέον Φ.Π.Α. 24%, ήτοι  σύνολο 43.820,36  €.

10.    Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες διαμόρφωσης στο κοινωνικό κέντρο Αγ. Αναργύρων για την  εξυπηρέτηση ΑΜΕΑ».

11.    Έγκριση μελέτης με τίτλο  «Προμήθεια και τοποθέτηση εξοπλισμού παιδικής χαράς  & υπαίθριων αθλητικών εγκαταστάσεων».

12.    Έγκριση μελέτης με τίτλο "Προμήθεια και τοποθέτηση πυροσβεστήρων σε Σχολικά -Δημοτικά κτίρια του Δήμου Βόλου".

13.    Έγκριση μελέτης με τίτλο    «Προμήθεια ηλεκτρολογικών υλικών».

14.    Έγκριση μελέτης με τίτλο  «Προμήθεια λουκέτων».

15.    Ανάκληση της υπ. Αριθμ. 947/2021 απόφαση της Ο.Ε., που αφορά στην έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και τοποθέτηση εξαρτημάτων για την επισκευή του ανελκυστήρα στο κτίριο του Πολιτιστικού Κέντρου Νέας Ιωνίας».

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

16.    Λήψη απόφασης σχετικά με τον «Εξώδικος συμβιβασμός επί αιτήματος του κ. Σπυρίδωνα Κολιαμήτρα περί καταβολής αποζημίωσης για υλικές ζημιές που υπέστη από αποκοπή-πτώση ξερού κορμού δένδρου το Ι.Χ. αυτοκίνητό του, με αριθμό κυκλοφορίας ΧΑΡ 1292 μάρκας CITROEN (C3), στη συμβολή των οδών Λεωφόρου Αθηνών και Λευκωσίας».

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

17.    Παροχή  εντολής  και  πληρεξουσιότητας  για  παράσταση  ενώπιον  του  Δ΄ Τμήματος  του ΣτΕ  προς  απόκρουση  της  από  21/09/2012  και με  αριθ. καταθ. ενώπιον  του  ΣτΕ  1498/2020  αίτησης  των Αθανασίου  Αδάμ  και  λοιπών συνολικά  15  αιτούντων  .

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

18.    Έγκριση της με αριθμ. 227/2021 απόφασης της Κ.Ε.Κ.Π.Α. - Δ.Ι.Ε.Κ. Δήμου Βόλου που αφορά στους Απολογιστικούς Πίνακες Εσόδων – Εξόδων, στoν Ισολογισμό, στις Οικονομικές Καταστάσεις και στην Έκθεση των Ορκωτών Ελεγκτών για το οικονομικό έτος 2020.

19.    Έγκριση της με αριθμ. 228/2021 απόφασης της Κ.Ε.Κ.Π.Α. - Δ.Ι.Ε.Κ. Δήμου Βόλου που αφορά στην αναθεώρηση του Σχεδίου Δράσης έτους 2021.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 25 Οκτώβριος, 2021