54Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ   1/9/2023

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 54η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί δια ζώσης την Τρίτη, 5 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την 20η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2023 (διαπιστωτικού χαρακτήρα).

2.  Λήψη απόφασης για την 21η αναμόρφωση προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2023.

3.  Λήψη απόφασης για την προέγκριση δαπανών του Τμήματος Δημοσίων Σχέσεων.

4.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου  του ανοικτού διεθνούς ηλεκτρονικού διαγωνισμού της προμήθειας με τίτλο "Δράσεις Έξυπνης Πόλης Δήμου Βόλου" προϋπολογισμού 3.920.400,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%.

5.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την υπηρεσία «Εργασίες ταφών-εκταφών στα Κοιμητήρια της Διεύθυνσης Κοιμητηρίων και των Περιφερειακών Κοιμητηρίων των Δ.Ε. του Δήμου Βόλου», ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 139.958,80€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

6.  Έγκριση  μελέτης με τίτλο  «Κατασκευαστικές εργασίες στο  Δημοτικό παρκινγκ Άλλης Μεριάς και στα Αστέρια Αγριάς».

7.  Έγκριση μελέτης με τίτλο “Αποξήλωση μεταλλικού εξώστη στο δημοτικό κατάστημα Διμηνίου” .

8.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια ειδών χρωματισμού για τα Σχολικά και Δημοτικά Κτίρια όλων των Δημοτικών Ενοτήτων του Δήμου Βόλου ».

9.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες επισκευής δώματος για κάλυψη των αναγκών του τμήματος ηλεκτροφωτισμού του Δήμου Βόλου».

10.  Έγκριση μελέτης με τίτλο « Προμήθεια  &  τοποθέτηση εξοπλισμού σε εξωτερικά γήπεδα  καλαθοσφαίρισης σχολείων ».

11.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και εγκατάσταση λέβητα στο Δημοτικό κτίριο Σπίρερ».

12.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες συντήρησης ψυχροστασίου - διαχείριση υδάτων υπογείου Δημαρχείου Βόλου και εργασίες επισκευής κλιματισμού κτιρίων ΣΥΔ».

13.  Έγκριση μελέτης με τίτλο  «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ & ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΝΤΛΗΤΙΚΟΥ ΣΥΓΚΡΟΤΗΜΑΤΟΣ ΣΤΟ ΓΗΠΕΔΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΥ ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ».

14.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «ΕΠΙΣΚΕΥΗ ΔΙΚΤΥΟΥ ΣΩΛΗΝΩΣΕΩΝ ΨΥΞΗΣ - ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΤΙΡΙΟ ΣΠΙΡΕΡ ΣΤΗΝΠΤΕΡΥΓΑ ΤΗΣ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ».

15.  Έγκριση μελέτης με τίτλο « ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΛΕΒΗΤΩΝ - ΚΑΥΣΤΗΡΩΝ ΣΕ ΣΧΟΛΙΚΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ 2023-24».

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

16.  Ανάκληση της υπ αριθμ. 489/2023 απόφασης Οικονομικής Επιτροπής και υποβολή εκ νέου για έγκριση της Ορθής Επανάληψης Πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης προσωρινού αναδόχου ανοικτού διαγωνισμού, μέσω ΕΣΗΔΗΣ, για τη σύναψη δημόσιας σύμβασης εκπόνησης μελέτης με τίτλο: «Μελέτη Ανασύνταξης του Γ΄ Κεφαλαίου της  Πράξης Εφαρμογής Αγ. Παρασκευής» προϋπολογισμού 159.746,29 € (με απρόβλεπτα και χωρίς ΦΠΑ 24%).

ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΩΝ

17.  Λήψη απόφασης για την «Τροποποίηση του Κανονισμού Λειτουργίας Κοιμητηρίων Δήμου Βόλου».

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

18.  Λήψη απόφασης για την άσκηση προσφυγής κατά πράξεων του e-ΕΦΚΑ στο Διοικητικό Πρωτοδικείο Βόλου (Μονομελές).

19.  Λήψη απόφασης για την άσκηση η μη έφεσης κατά της αριθμ. Α 341/2023 απόφασης του Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου- Τμήμα Β' -Μονομελές.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Τρίτη, 5 Σεπτέμβριος, 2023