54Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  5/11/2020

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 54η ΤΑΚΤΙΚΗ συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί δια περιφοράς, την Δευτέρα, 9 Νοεμβρίου 2020 και ώρα έναρξης 13:15 και λήξης 13:30, με τα κάτωθι θέματα ημερήσιας διάταξης.

Η αποστολή της ψήφου σας θα πραγματοποιηθεί μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail: praktikadbvolos-city.gr), κατά το καθορισμένο διάστημα διεξαγωγής της συνεδρίασης, (σύμφωνα με την από 11-3-2020 ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ (ΦΕΚ 55/α/11-3-2020), άρθρο 10 «Κατεπείγουσες διατάξεις για την λειτουργία των Δήμων και Περιφερειών κατά τη διάρκεια της λήψης μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19) και την υπ’ αριθ.40/20930/31-03-2020 εγκύκλιο του ΥΠ.ΕΣ. (ΑΔΑ:6ΩΠΥ46ΜΤΛ6-50Ψ).

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.   Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου.

2.   Ορισμός πληρεξουσίου δικηγόρου.

3.   Ορισμός πληρεξουσίου δικηγόρου.

4.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση του  πρακτικού της  δημοπρασίας για την εκμίσθωση  του  δημοτικού καταστήματος που βρίσκεται στην ανατολική πλευρά της πλατείας Αγίου Λαυρεντίου Δ.Ε. Αρτέμιδας".

5.  Έγκριση 3ης παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου "Διαμόρφωση Δημοτικού Χώρου στη συμβολή των οδών Μαιάνδρου και Καισαρείας".

6.  Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης έργου "Αναβάθμιση παιδικών χαρών Δ.Ε. Βόλου".

7.  Έγκριση Παράτασης Προθεσμίας του Έργου: «Συντήρηση Πλακοστρώσεων Πεζοδρομίων και Κοινόχρηστων Χώρων έτους 2019».

8.  Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. και της 1ης συμπληρωματικής σύμβασης του έργου "Συντηρήσεις δρόμων Δ.Ε. Βόλου Ν. Ιωνίας έτους 2019".

9.   Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. και της 1ης συμπληρωματικής σύμβασης του έργου "Αποκαταστάσεις και Ασφαλτοστρώσεις δρόμων Δ.Ε.Βόλου - Ν. Ιωνίας".

10.  Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. του έργου " Παρεμβάσεις για τη βελτίωση πρόσβασης σε γεωργικές και κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις στηΔ.Ε. Αγχιάλου -Δήμου Βόλου".

11.  Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. του Έργου: « ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ ΣΕ ΓΕΩΡΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΚΤΗΝΟΤΡΟΦΙΚΕΣ ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΕΙΣ ΣΤΟ ΠΑΛΙΟΥΡΙ Δ.Ε. ΑΙΣΩΝΙΑΣ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ».

12.  Έγκριση 3ου Α.Π.Ε. του έργου "Διαμόρφωση πλατείας στο Ο.Τ. ΚΧ 115 Αγριάς Βόλου".

13.  Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου: ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΚΑΤ’ ΕΠΕΚΤΑΣΗ & ΚΑΘ’ ΥΨΟΣ ΣΤΟ 27ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ.

14.  Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου: ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΑ ΠΑΛΑΙΑ ΒΟΛΟΥ.

15.  Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου: ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΕΝΟΤΗΤΩΝ.

16.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου: «ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΚΑΤ’ ΕΠΕΚΤΑΣΗ & ΚΑΘ’ ΥΨΟΣ ΣΤΟ 27ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΒΟΛΟΥ».

17.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου: ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΣΤΑ ΠΑΛΑΙΑ ΒΟΛΟΥ.

18.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου: ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΚΤΙΡΙΩΝ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΕΝΟΤΗΤΩΝ.

19.  Έγκριση μελέτης με τίτλο " Εκμίσθωση μηχανημάτων για διανοίξεις και άρση καταπτώσεων οδών".

20.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες κλιματισμού ΚΑΠΗ Ν.Ιωνίας (Μυτιλήνης)  και επισκευή ψύκτη Climaveneta».

21.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εκτέλεση εργασιών αποκατάστασης στο σύστημα ψύξης του κτιρίου ΜΟΥΡΤΖΟΥΚΟΥ ».

22.  Έγκριση μελέτης με τίτλο " Προμήθεια λαμπτήρων οδικής κυκλοφορίας".

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

23.  Παροχή  εντολής  και  πληρεξουσιότητας  προς  απόκρουση  της  με  αριθ. εκθ.καταθ. ΤΠ67/2020  ενώπιον  του  Μονομελούς  Πρωτοδικείου  Βόλου  αγωγής  του  Ευαγγέλου  Παπαγεωργίου .

ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Δευτέρα, 9 Νοέμβριος, 2020