55Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  9/11/2020

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 55η ΤΑΚΤΙΚΗ συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί την Παρασκευή, 13 Νοεμβρίου 2020 και ώρα έναρξης 12:00 και λήξης 12:15 , με τα κάτωθι θέματα ημερήσιας διάταξης.

Η αποστολή της ψήφου σας θα πραγματοποιηθεί μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου (e-mail: praktikadb@volos-city.gr), κατά το καθορισμένο διάστημα διεξαγωγής της συνεδρίασης, (σύμφωνα με την από 11-3-2020 ΠΡΑΞΗ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ (ΦΕΚ 55/α/11-3-2020), άρθρο 10 «Κατεπείγουσες διατάξεις για την λειτουργία των Δήμων και Περιφερειών κατά τη διάρκεια της λήψης μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19) και την με αριθμό 163/29-05-2020 (ΑΔΑ: Ψ3ΧΝ46ΜΤΛ6-ΑΨ7) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών και την με αριθμό ΔΙΔΑΔ/Φ.69/133/οικ.20764/7-11-2020 (ΑΔΑ:Ψ48Γ46ΜΤΛ6-ΛΣΡ) εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1. Υποβολή πρακτικών διενέργειας συνοπτικού διαγωνισμού για τον "Αποχιονισμό οδών-κοινοχρήστων χώρων Δημοτικών Ενοτήτων Δήμου Βόλου" εκιμώμενης αξίας 62.000,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

2.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΟΥ ΛΙΜΕΝΑΡΧΕΙΟΥ ΣΤΑ «ΠΑΛΑΙΑ» ΤΟΥ ΒΟΛΟΥ».

3.  Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου: ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΣΚΕΝΔΕΡΑΝΗ

4.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου: «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΚΤΙΡΙΟΥ ΣΚΕΝΔΕΡΑΝΗ»

5.  Παράταση προθεσμίας του έργου: «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΖΗΜΙΩΝ ΔΙΚΤΥΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΦΩΤΙΣΜΟΥ ΕΤΟΥΣ 2019.»

6.  Έγκριση μελέτης με τίτλο "Εργασίες κλιματισμού ΚΑΠΗ Ν. Ιωνίας (Μυτιλήνης) και επισκευή ψύκτη Climaveneta".

7.  Έγκριση μελέτης με τίτλο " Προμήθεια και τοποθέτηση εξοπλισμού σε πάρκο επίτροχου αθλητισμού".

8.  Έγκριση προμελέτης του έργου «ΜΟΝΑΔΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟΒΛΗΤΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ» προκειμένου να υποβληθεί πρόταση χρηματοδότησης στο πλαίσιο της Πρόσκλησης της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης Ε.Π. «Υποδομές Μεταφορών, Περιβάλλον & Αειφόρος Ανάπτυξη» με Κωδικό 14.6Ι.27.8.1.3 (A/A ΟΠΣ ΕΣΠΑ: 3352) και τίτλο «Υλοποίηση ώριμων έργων ανάκτησης ή/και διάθεσης αστικών αποβλήτων»

Δ/ΝΣΗ ΠΡΑΣΙΝΟΥ

9. Λήψη απόφασης σχετικά με τον Εξωδικαστικό συμβιβασμό για την καταβολή αποζημίωσης της Κοινωνίας Αστικού Δικαίου Ντελής Γεώργιος - Σταμάτης Νικόλαος - Αντωνάκης Νικόλαος - Καλτσογιάννης Γεώργιος” για ζημιές που υπέστη το με αριθμό κυκλοφορίας ΒΟΟ 6570, Δ.Χ. Αστικό Λεωφορείο.

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

10. Έγκριση υποβολής πρότασης χρηματοδότησης της πράξης «ΜΟΝΑΔΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟΒΛΗΤΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ» στο πλαίσιο της Πρόσκλησης της Ειδικής Υπηρεσίας Διαχείρισης Ε.Π. «Υποδομές Μεταφορών, Περιβάλλον & Αειφόρος Ανάπτυξη» με Κωδικό 14.6Ι.27.8.1.3 (A/A ΟΠΣ ΕΣΠΑ: 3352) και τίτλο «Υλοποίηση ώριμων έργων ανάκτησης ή/και διάθεσης αστικών αποβλήτων»

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

11. Λήψη απόφασης για έγκριση Πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης προσωρινού αναδόχου ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού του Ν. 4412/2016 για τη σύναψη δημόσιας σύμβασης εκπόνησης μελέτης με τίτλο: «Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας (ΣΒΑΚ) Δήμου Βόλου», προϋπολογισμού 76.486,63 € (με απρόβλεπτα και χωρίς ΦΠΑ 24%).

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

12. Λήψη απόφασης για την έγκριση των αριθμ. 38/2020 και 39/2020 αποφάσεων του ΣΥ.ΔΙ.Σ.Α. Ν. Μαγνησίας αναφορικά με σύναψη Προγραμματικής Σύμβασης μεταξύ Δήμου Βόλου και ΣΥ.ΔΙ.Σ.Α. Ν. Μαγνησίας για την υλοποίηση της πράξης με τίτλο ΜΟΝΑΔΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑΣ ΑΠΟΒΛΗΤΩΝ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗΣ ΕΝΟΤΗΤΑΣ ΜΑΓΝΗΣΙΑΣ

13. Έγκριση της με αριθμ. 212/2020 απόφασης ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ που αφορά στους Απολογιστικούς Πίνακες Εσόδων – Εξόδων, στον Ισολογισμό, στις Οικονομικές Καταστάσεις και στην Έκθεση των Ορκωτών Ελεγκτών για τη χρήση από 01/01/2019 έως 31/12/2019».

ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Παρασκευή, 13 Νοέμβριος, 2020