56Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ 29/10/2021

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 56η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ- σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας» την Τετάρτη, 3 Νοεμβρίου 2021 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης περί καθορισμού των τελών καθαριότητας και ηλεκτροφωτισμού για το έτος 2022.

2.  Λήψη απόφασης περί καθορισμού δημοτικού φόρου ηλεκτροδοτούμενων χώρων για το έτος 2022.

3.  Λήψη απόφασης περί καθορισμού τελών χρήσης κοινοχρήστων χώρων για το έτος 2022.

4.  Λήψη απόφασης περί καθορισμού του τρόπου καταβολής των τελών κοινοχρήστων χώρων για το έτος 2022.

5.  Λήψη απόφασης περί καθορισμού του δικαιώματος επί εμπορίας ποσίμων ιαματικών η μη υδάτων για το έτος 2022.

6.  Λήψη απόφασης περί καθορισμού τελών διαφήμισης για το έτος 2022.

7.  Λήψη απόφασης περί καθορισμού δικαιώματος βοσκής για το έτος 2022.

8.  Λήψη απόφασης περί καθορισμού του ύψους, της διαδικασίας και του τρόπου καταβολής και είσπραξης του ημερήσιου ανταποδοτικού τέλους από τους προσερχόμενους στους χώρους των Λαϊκών Αγορών του Δήμου πωλητές (επαγγελματίες-παραγωγούς) για το έτος 2022.

9.  Λήψη απόφασης για την διατήρηση σε ισχύ των αποφάσεων επιβολής φόρων και τελών των Δημοτικών Συμβουλίων  των τέως Δήμων Πορταριάς,   Ν. Αγχιάλου  και Αγριάς για το έτος 2022.

10.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον καθορισμό τελών και δικαιωμάτων Δημοτικών Κοιμητηρίων για το έτος 2022.

11.  Ανάκληση της υπ΄αρ. 941/2021 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής και επανέγκριση της μελέτης, των τεχνικών προδιαγραφών και  επανακατάρτιση των όρων διακήρυξης του ανοικτού ηλεκτρονικού (κάτω των ορίων) διαγωνισμού προμήθειας με τίτλο: ¨ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΕΡΓΑΛΕΙΩΝ¨, προϋπολογισμού 29.448,00€  συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α. 24%

12.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών προσωρινού αναδόχου του έργου "ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΕ ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ".

13.  Έγκριση παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου: Παρεμβάσεις για τη βελτίωση πρόσβασης σε γεωργική γη και κτηνοτροφικές εκμεταλλεύσεις στην Πορταριά (θέση Κουτσιμπίτσα) Δ.Ε. Πορταριάς – Δ. Βόλου.

14.  Έγκριση 2ης παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου: "ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ  ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΚΟΛΥΜΒHΤΗΡΙΟΥ Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΒΟΛΟΥ ‘Β.ΠΟΛΥΜΕΡΟΣ’» και ανάκληση της υπ' αριθ.914/2021 (4-10-2021) σχετικής απόφασης Ο.Ε.

15.  Έγκριση 3ης παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου: «ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΟΔΟ ΜΑΙΑΝΔΡΟΥ ΜΕ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΘΕΣΕΩΝ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΚΑΙ ΔΙΑΠΛΑΤΥΝΣΗ ΤΟΥ ΠΕΖΟΔΡΟΜΙΟΥ».

16.  Έγκριση του 1ου Α.Π.Ε. του έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2020».

17.  Έγκριση του 3ου Α.Π.Ε. του έργου: «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΛΝΤΕΡΙΜΙΩΝ ΚΑΙ ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΕΝΟΤΗΤΩΝ ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ Ν.ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2020».

18.  Λήψη απόφασης για την έγκριση του 3ου Α.Π.Ε. του έργου: «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΤΟΣΤΡΩΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ Ν. ΙΩΝΙΑΣ».

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Τετάρτη, 3 Νοέμβριος, 2021