56Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ 14/9/2023

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 56η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής, η οποία θα διεξαχθεί δια ζώσης, τη Δευτέρα, 18 Σεπτεμβρίου 2023 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την έγκριση της προσφυγής στη διαδικασία με διαπραγμάτευση χωρίς προηγούμενη δημοσίευση, για την ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ γευμάτων από τον Δήμο Βόλο, ως επισπεύδοντα, για την άμεση αντιμετώπιση της έκτακτης ανάγκης σίτισης στις πυρόπληκτες οικογένειες από τις φωτιές κατά το χρονικό διάστημα 27 και 28/7/2023 σύμφωνα με το άρθρο 32 παρ.2 εδαφ.γ του Ν. 4412/16.

2.  Λήψη απόφασης για απαλλαγή υπολόγου και έγκριση απόδοσης λογαριασμού (3572/2023 ΑΓΑΘΟΣ ΘΕΟΔΩΡΟΣ).

3.  Λήψη απόφασης για απαλλαγή υπολόγου και έγκριση απόδοσης λογαριασμού (ΧΕΠ 3574/2023 ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ).

4.  Υποβολή Πρακτικού διενέργειας Ανοικτού Διεθνούς Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού για την «Προμήθεια τροφίμων για τις ανάγκες της Δ/νσης Κοινωνικής Προστασίας, ΚΑΠΗ και  Δημόσιας Υγείας του Δήμου Βόλου, του Κοινωνικού Παντοπωλείου, του ΔΟΕΠΑΠ-ΔΗΠΕΘΕ και της ΚΕΚΠΑ-ΔΙΕΚ και προμήθεια φρέσκου γάλατος δικαιούχων εργαζομένων του Δήμου Βόλου, του  Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ και της Κ.Ε.Κ.Π.Α. – Δ.Ι.Ε.Κ & ΤΗΣ  Δ.Ε.Υ.Α.Μ Βόλου» διάρκειας δύο (2) ετών, ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 1.494.701,52€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

5.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση της μελέτης και κατάρτιση όρων διακήρυξης για την διενέργεια ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού, για την «Προμήθεια αναλωσίμων υλικών για εκτυπωτές και φωτοαντιγραφικά του Δήμου Βόλου».

6.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση του πρακτικού της πλειοδοτικής δημοπρασίας για την εκμίσθωση δημοτικής έκτασης στην εμβαδού 500 τ.μ. για γεωργική εκμετάλλευση στη θέση «Μαγούλες» στις Νέες Παγασές. Βόλου.

7.  Συγκρότηση  Επιτροπής Διενέργειας Διαγωνισμού και Αξιολόγησης Προσφορών για την «Προμήθεια μηχανογραφικού εξοπλισμού για τον εκσυχρονισμό των ΚΕΠ Δήμου Βόλου», σύμφωνα με τον Ν. 4412/2016, για το έτος 2023.

8.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών προσωρινού αναδόχου του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ – Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2023».

9.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών προσωρινού αναδόχου του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ –Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2023».

10.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών προσωρινού αναδόχου του έργου «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΤΟΣΤΡΩΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ – Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2023».

11.  Λήψη απόφασης επαναπροκήρυξης του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΚΑΛΝΤΕΡΙΜΙΩΝ ΚΑΙ ΠΛΑΚΟΣΤΡΩΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ ΔΗΜΟΤΙΚΩΝ ΕΝΟΤΗΤΩΝ ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2023»

12.  Λήψη απόφασης έγκρισης φακέλων Δημόσιας Σύμβασης και κατάρτιση όρων διακήρυξης της μελέτης με τίτλο: ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ, σε τρία τμήματα: «ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΤΜΗΜΑ 1 (ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ Ν.ΙΩΝΙΑΣ-ΑΙΣΩΝΙΑΣ-ΟΔΟΙ ΛΑΡΙΣΗΣ & ΖΑΧΟΥ)», «ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΤΜΗΜΑ 2 (ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ Ν.ΑΓΧΙΑΛΟΥ-ΑΡΤΕΜΙΔΑΣ-ΑΓΡΙΑΣ-ΝΟΤΙΟ ΚΑΙ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΤΜΗΜΑ Δ.Ε ΒΟΛΟΥ)», «ΜΕΛΕΤΕΣ ΠΥΡΟΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΣΤΙΣ ΣΧΟΛΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΤΜΗΜΑ 3 (ΔΗΜΟΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ ΙΩΛΚΟΥ-ΠΟΡΤΑΡΙΑΣ-ΜΑΚΡΥΝΙΤΣΗΣ, ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΚΑΙ ΒΟΡΕΙΟ ΤΜΗΜΑ Δ.Ε ΒΟΛΟΥ)». Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού.

13.  Λήψη απόφασης για την παράταση χρόνου απόδοσης λογαριασμού εντάλματος προπληρωμής του υπολόγου.

14.  Έγκριση μελέτης με τίτλο Κατασκευαστικές εργασίες για επισκευή ζημιών στα δίκτυα δημοτικού φωτισμού λόγω της κακοκαιρίας DANIEL».

15.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες τοποθέτησης ρελαί διαρροής σε πίλλαρ φωτισμού».

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 18 Σεπτέμβριος, 2023