57Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ   8/9/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 57η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 78 του Ν.4954/2022 «Λήψη αποφάσεων συλλογικών οργάνων Ο.Τ.Α. α’ βαθμού και διοικητικών συμβουλίων εποπτευόμενων νομικών τους προσώπων κατά το διάστημα ισχύος των μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 - την Δευτέρα, 12 Σεπτεμβρίου 2022 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης

Α/Α  ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.   Λήψη απόφασης για την «Προέγκριση δαπανών τμήματος δημοσίων σχέσεων».

2.   Λήψη απόφασης για την ανάληψη εξόδων κηδείας και ταφής αλλοδαπού που απεβίωσε και παραμένει στον ψυκτικό θάλαμο του Νοσοκομείου Βόλου.

3.  Λήψη απόφασης σχετικά με την ακύρωση λανθασμένης διαδικασίας που ακολουθήθηκε μέσω ΕΣΗΔΗΣ με Α/Σ : 171364 για την «Περισυλλογή, ημερήσια φιλοξενία-φροντίδα, επανένταξη και κτηνιατρική περίθαλψη αδέσποτων ζώων συντροφιάς (σκυλιών) στο δημοτικό ενδιαίτημα  στη θέση  Μαραθάς» διάρκειας δώδεκα μηνών, συνολικού ενδεικτικού προϋπολογισμού 110.248,40€ συμπεριλαμβανομένου  ΦΠΑ.

4.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση του αποτελέσματος της δημοπρασίας για την εκμίσθωση αγροτεμαχίων στις θέσεις «Αγ. Κωνσταντίνος» και «Ξηρόρεμα» της κτηματικής περιφέρειας της Τοπικής Κοινότητας Πορταριάς

5.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών προσωρινού αναδόχου του έργου «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΠΕΤΡΙΝΟΥ ΤΟΙΧΟΥ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑΡΙΑ (ΠΡΩΗΝ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟΥ ΘΕΟΞΕΝΙΑ)»

6.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών προσωρινού αναδόχου του έργου «ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΤΟΣΤΡΩΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ – Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2022»

7.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών προσωρινού αναδόχου του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΒΟΛΟΥ – Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2022»

8.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών προσωρινού αναδόχου του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΡΟΜΩΝ Δ.Ε. ΠΛΗΝ ΒΟΛΟΥ – Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΕΤΟΥΣ 2022»

9.  Υποβολή πρακτικού ηλεκτρονικής αποσφράγισης και αξιολόγησης προσφορών του διαγωνισμού για την  «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ – ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΥ ΠΑΙΔΙΚΩΝ ΧΑΡΩΝ»

10.  Συνεννόηση Αναθέτουσας Αρχής και οικονομικού φορέα ΜΠΟΥΛΟΓΙΑΝΝΗ ΚΩΝ/ΝΟΥ για τον διαγωνισμό του έργου «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΧΩΡΟΥ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ»

11.  Έγκριση μελέτης και τρόπου εκτέλεσης του έργου «Εργασίες συντήρησης των σχολείων Δ.Ε. Βόλου & Ν. Ιωνίας έτους 2022» προϋπολογισμού 450.000,00€.

12.  Συγκρότηση Επιτροπής Προσωρινής και Οριστικής Παραλαβής του έργου: «Ανακατασκευή τμήματος της οδού Σπυρίδη».

13.  Συγκρότηση επιτροπής προσωρινής και οριστικής παραλαβής του έργου «Βελτίωση υποδομών σχολικών κτιρίων και αύλειων χώρων Δήμου Βόλου».

14.  Συγκρότηση Επιτροπής Προσωρινής και Οριστικής Παραλαβής του Έργου «Συντηρήσεις δρόμων Δ.Ε. Βόλου- Ν. Ιωνίας έτους 2019».

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

15.  Λήψη απόφασης για την έγκριση και παραλαβή της μελέτης: «Τοπογραφική Αποτύπωση και οριοθέτηση χειμάρρου Αναύρου  έμπροσθεν Ο.Τ  789 (επί οδού Φιλιππίδη μεταξύ Αφων Βόλτου και Αθανασάκη)  Δ. Βόλου»

Δ/ΝΣΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΜΟΥ

16.  Έγκριση υποβολής πρότασης χρηματοδότησης της δράσης «Εκπόνηση Επιχειρησιακού Σχεδίου για την εξασφάλιση κοινοχρήστων και κοινωφελών χώρων (Ε.Σ.Ε.Κ.Κ.) Δήμου Βόλου», στο πλαίσιο του Χρηματοδοτικού Προγράμματος “Δράσεις Περιβαλλοντικού Ισοζυγίου 2021- Α.Π. 2 Αστική Αναζωογόνηση & Λοιπές δράσεις Περιβαλλοντικού Ισοζυγίου”, του Πράσινου Ταμείου.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

17.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου σε Τουριστική Έκθεση Εσωτερικού (Αθήνα) κατά το δεύτερο εξάμηνο του έτους 2022 και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους  2022.

18.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου σε Τουριστική Έκθεση Εσωτερικού (Θεσσαλονίκη) κατά το δεύτερο εξάμηνο του έτους 2022 και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού έτους  2022.

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

19.  Άσκηση ή μη έφεσης κατά της αριθμ.99/2022 απόφασης του Μονομελούς Πρωτοδικείου Βόλου, επί αγωγής.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 12 Σεπτέμβριος, 2022