57Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ 17/11/2016

Για συνεδρίαση Οικονομικής Επιτροπής

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 57η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής την Δευτέρα, 21 Νοεμβρίου 2016 και ώρα 13:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

1 Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση δαπανών και διάθεση πιστώσεων του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2016.
2 Λήψη απόφασης περί καθορισμού των τελών καθαριότητας και φωτισμού για το έτος 2017
3 Λήψη απόφασης για μείωση των δημοτικών τελών φωτισμού και καθαριότητας σε ευπαθείς κοινωνικές ομάδες.
4 Λήψη απόφασης περί καθορισμού δημοτικού φόρου ηλεκτροδοτούμενων χώρων για το έτος 2017.
5 Λήψη απόφασης περί καθορισμού δικαιώματος βοσκής για το έτος 2017
6 Λήψη απόφασης περί καθορισμού τελών διαφήμισης για το έτος 2017.
7 Λήψη απόφασης περί καθορισμού τελών αυξημένης χρήσης κοινοχρήστων χώρων για το έτος 2017.
8 Λήψη απόφασης καθορισμού του ύψους, της διαδικασίας και του τρόπου καταβολής του ημερήσιου ανταποδοτικού τέλους από τους προσερχόμενους πωλητές (επαγγελματίες-παραγωγούς) στις Λαϊκές Αγορές του Ενιαίου Δήμου Βόλου για το έτος 2017.
9 Λήψη απόφασης περί καθορισμού τελών και δικαιωμάτων Δημοτικών Κοιμητηρίων για το έτος 2017.
10 Διατήρηση σε ισχύ αποφάσεων τέως Δήμων Πορταριάς, Ν. Αγχιάλου, Αγριάς.
11 Έγκριση δικαιολογητικών των δαπανών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του υπαλλήλου του Δήμου κ. Βούλγαρη Νικολάου και λήψη απόφασης διάθεσης πιστώσεων προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2016.
12 Έγκριση δικαιολογητικών των δαπανών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του Προέδρου της Δ.Κ. Αγριάς Στέλου Δημητρίου και λήψη απόφασης διάθεσης πιστώσεων προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2016.

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ
13 Λήψη απόφασης για την απευθείας ανάθεση εργασιών για την αποκατάσταση ζημιών λόγω έκτακτης ανάγκης από τοιχίο που έπεσε στην Κοινότητα Δράκειας της Δ.Ε. Αγριάς-Αρτέμιδας και διάθεσης πίστωσης προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2016.
14 Λήψη απόφασης για την απευθείας ανάθεση εργασιών για την αποκατάσταση ζημιών λόγω έκτακτης ανάγκης από πυρκαγιά που προξενήθηκε στην περιοχή Αλικόπετρας της Δ.Ε. Πορταριάς και διάθεσης πίστωσης προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2016.
15 Λήψη απόφασης για την απευθείας ανάθεση εργασιών αποκομιδής απορριμμάτων στις 6-5-2016, 7-5-2016 και 8-5-2016 λόγω απεργίας προσωπικού και διάθεσης πίστωσης προϋπολογισμού οικονομικού έτους 2016.

ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ ΠΕΓΙΟΣ

Δευτέρα, 21 Νοέμβριος, 2016