5Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΔΗΜΟΤΙΚΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟΥ

ΒΟΛΟΣ 29/1/2015

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 5η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση του Δημοτικού Συμβουλίου τη Δευτέρα, 2

Φεβρουαρίου 2015 και ώρα 18:00 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α  ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ

1.  Λήψη απόφασης έγκρισης αποτελεσμάτων εκτέλεσης του προϋπολογισμού του Δήμου για το Δ' τρίμηνο έτους 2014, για τον έλεγχο υλοποίησής του (υπ' αριθμ. 26/2015 απόφαση Ο.Ε.)

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

2.  Λήψη απόφασης επί αιτήματος ανέγερσης προσθήκης αγροτικής αποθήκης, κατά παρέκκλιση των ισχυουσών πολεοδομικών διατάξεων.

3.  Λήψη απόφασης για την ανάκληση της υπ' αριθ.279/2007 απόφασης Δημοτικού Συμβουλίου πρώην Δήμου Ν. Ιωνίας περί έγκρισης τροποποίησης του εγκεκριμένου σχεδίου πόλης Ν. Ιωνίας, στο Ο.Τ.242, για τον χαρακτηρισμό του χώρου γύρω από τον Ι.Ν. Αγίου Ιωάννου του Δαμασκηνού, Αγίας Βαρβάρας και Αγίας Σοφίας ως κοινόχρηστο χώρο.

4.  Λήψη απόφασης έγκρισης της ανταλλαγής-μεταβίβασης οικοπέδου ιδιοκτησίας Ερρινάκη Ιωάννη με τμήμα δημοτικού οικοπέδου, λόγω πλήρους ρυμοτόμησης (Κ.Χ.) από το εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο πόλης Νέας Αγχιάλου της Δ.Ε Ν. Αγχιάλου του Δήμου Βόλου.

5.  Λήψη απόφασης έγκρισης υποβληθέντων μηκοτομών που διορθώνουν τμήματα των υπ’ αριθ. (12) και (26) μηκοτομών της υψομετρικής μελέτης της 2/93 Πράξης Εφαρμογής στην περιοχή του Αγίου Νεκταρίου της Δ.Ε. Ν. Ιωνίας του Δήμου Βόλου.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

6.  Λήψη κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Χώρος στάσης οχήματος ΑΜΕΑ στην οδό Αραπίτσας (με Οικονόμου αρ. 28) στο Βόλο.

7.  Λήψη κανονιστικής απόφασης κυκλοφοριακών ρυθμίσεων: Απαγόρευση στάσης και στάθμευσης σε οχήματα άνω των 3,5 τόνων σε τμήματα των οδών Μυτιλήνης και Μ. Ανδρόνικου στη Ν. Ιωνία.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ  ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

8.  Λήψη απόφασης έγκρισης τροποποίησης του άρθρου 33 παρ.4 "Επιβολές προστίμων" του Κανονισμού Καθαριότητας (υπ’ αριθ.733/2011 Α.Δ.Σ.).

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

9.  Λήψη απόφασης έγκρισης της 1ης αναμόρφωσης προϋπολογισμού και ψήφιση σχετικών πιστώσεων οικονομικού έτους 2015 του Δημοτικού Οργανισμού Εκπαίδευσης Παιδιού, Αθλητισμού και Πολιτισμού -ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου (Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π.-ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.).

ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

10.  Λήψη απόφασης έγκρισης μετακίνησης της Αντιδημάρχου κας Μποντού-Τοκαλή Γεωργίας και υπαλλήλου του Δήμου.

11.  Συζήτηση για τη Διαχείριση Στερεών Αποβλήτων του Δήμου Βόλου και του ΦΟΔΣΑ Μαγνησίας.

12.  Πολιτιστική Πρωτεύουσα της Ευρώπης  2021.

Ο Πρόεδρος του

Δημοτικού Συμβουλίου