5Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ

ΒΟΛΟΣ 14/4/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 5η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ, σύμφωνα με την με αριθμό 643η εγκύκλιο του Υπουργείου Εσωτερικών (ΑΔΑ: ΨΕ3846ΜΤΛ6-0Ρ5), με θέμα «Σύγκληση και λειτουργία των συλλογικών οργάνων των δήμων κατά το διάστημα εφαρμογής των μέτρων για την αντιμετώπιση της πανδημίας»-την Μ. Δευτέρα, 18 Απριλίου 2022 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

1. Λήψη απόφασης για την κατάργηση κοινοχρήστου χώρου σε συμμόρφωση της υπ’ αρ. 102/2012 Απόφασης του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου, Απόφασης στη Δ.Ε. Αγριάς του Ενιαίου Δήμου Βόλου.
  2. Λήψη απόφασης περί άρσης αναγκαστικής απαλλοτρίωσης σε ακίνητο που βρίσκεται μεταξύ των οδών Μωραϊτίνη - Καρυωτάκη - Παπαντωνίου (Ο.Τ.938) της συνοικίας Καραγάτς της Δ.Ε. Βόλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου, σύμφωνα με το Ν.4759/2020.
  3. Λήψη απόφασης για την τροποποίηση σχεδίου πόλης στο Ο.Τ. 1223α της συνοικίας Νεαπόλεως της Δ.Ε. Βόλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου με κατάργηση ή μη κοινοχρήστου χώρου σύμφωνα με το Ν. 4759/2020.
  4. Λήψη απόφασης για την ρυμοτομική αποδέσμευση ακινήτων Εθνικής Τράπεζας.
  5. Λήψη απόφασης για την άρση ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης ακινήτων ιδιοκτησίας Γεωργατζή, Γουλιώτη, Χαλκιά, κ.λ.π. στον Άναυρο, μετά την υπ’ αρ. 80/2012 Απόφαση του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου.
  6. Λήψη απόφασης για την άρση ρυμοτομικής απαλλοτρίωσης και τροποποίηση σχεδίου πόλης στο Ο.Τ. που περικλείεται από τις οδούς Καρδαμάτη – Ανατολικής Ρωμυλίας– Δραγούμη – Πρωτεσιλάου της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Ενιαίου Δήμου Βόλου - Κατάργηση κοινοχρήστου χώρου μετά από την υπ’ αρ. 71/2007 Απόφαση του Τριμελούς Διοικητικού Πρωτοδικείου Βόλου.
  7. Ανάκληση της υπ’ αρ. 74/2011 Α.Δ.Σ. - Αποδέσμευση ακινήτων ιδιοκτησίας Εθνικής Τράπεζας Ελλάδος.
  8. Λήψη απόφασης για έγκριση αποζημίωσης των επικειμένων οικοπέδων ιδιοκτησίας Γουλομήτρου Δημήτριου του Χρ., με κ.α. 201516 στο Ο.Τ. 192 & 201708 στο Ο.Τ. 207 της υπ' αριθ. 5/07 Πράξης Εφαρμογής περιοχής "Δυτικά της οδού Αμιρά" της Δ.Ε. Νέας Αγχιάλου του Δ.Βόλου.

Επιτροπής Ποιότητας Ζωής

ΚΑΠΟΥΡΝΙΩΤΗΣ ΜΙΧΑΗΛ