5Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  6/2/2020

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 5η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής την Δευτέρα, 10 Φεβρουαρίου 2020 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου, με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α       ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την προέγκριση δαπανών εκδηλώσεων.

2.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μετακίνησης του Γενικού Γραμματέα του Δήμου κ. Στυλιανού Διαμαντίδη στις Βρυξέλλες.

3.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μετακίνησης του ειδικού συμβούλου του Δημάρχου κ. Γεωργίου Σκλιά στις Βρυξέλλες.

4.  Έγκριση μετακίνησης της Αντιδημάρχου Παιδείας-Πολιτισμού κ. Μποντού-Τοκαλή Γεωργίας στο Βελιγράδι.

5.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του συνοπτικού διαγωνισμού για την προμήθεια αδειών χρήσης και παροχή υπηρεσιών για το σύνολο των εργασιών που αφορούν «Διαδικτυακό (cloud) πληροφοριακό σύστημα για την ηλεκτρονική αγορά εισιτηρίων παρόδιας ελεγχόμενης στάθμευσης μέσω εφαρμογής έξυπνων κινητών τηλεφώνων (mobile app) και την διενέργεια ελέγχων και βεβαίωσης παραβάσεων με χρήση φορητών συσκευών» συνολικού προϋπολογισμού 49.600,00 ευρώ με το ΦΠ

6.  Λήψη απόφασης σχετικά με την  έγκριση τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση όρων διακήρυξης  για τη διενέργεια ανοικτού διεθνή ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την «Προμήθεια τροφίμων για τις ανάγκες της Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας, ΚΑΠΗ και Δημόσιας Υγείας του ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ (του Ξενώνα Κακοποιημένων Γυναικών και του Κοινωνικού Παντοπωλείου), του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. και  της Κ.Ε.Κ.Π.Α. – Δ.Ι.Ε.Κ.  και προμήθεια φρέσκου γάλακτος δικαιούχων εργαζομένων του ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ, της Σχολικής Επιτροπής Α/βάθμιας Εκπαίδευσης, της Σχολικής Επιτροπής Β/βάθμιας Εκπαίδευσης, του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π. – ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ., της Κ.Ε.Κ.Π.Α. – Δ.Ι.Ε.Κ. και της Δ.Ε.Υ.Α.Μ. ΒΟΛΟΥ, διάρκειας ενός (1) έτους, ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 603.503,84€ με ΦΠΑ».

7.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του διαγωνισμού του έργου: «ΔΙΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΖΑΧΟΥ ΚΑΙ ΚΑΡΑΜΠΑΤΖΑΚΗ ΩΣ ΗΠΙΑΣ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ»

8.  Υποβολή πρακτικού ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης του προσωρινού αναδόχου του έργου «ΣΥΝΤΗΡΗΣΗ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ ΟΔΟΠΟΙΪΑΣ ΕΤΟΥΣ 2019».

9.  Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟΥ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΒΟΛΟΥ «Β. ΠΟΛΥΜΕΡΟΣ» προϋπολογισμού 1.600.000,00€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ

10.  Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου: ΑΝΑΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΟΔΟΥ ΣΠΥΡΙΔΗ

11. Συγκρότηση Επιτροπής Διαγωνισμού του έργου: Ανακατασκευή Τμήματος της οδού Σπυρίδη.

12.  Επεκτάσεις δικτύων φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων (ΔΕΗ)»

13.  Λήψη απόφασης έκδοσης ενταλμάτων προπληρωμής της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση έργων επεκτάσεων δικτύου φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.»

14.  Λήψη απόφασης έκδοσης ενταλμάτων προπληρωμής της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση έργων επεκτάσεων δικτύου φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.»

15.  Λήψη απόφασης έκδοσης ενταλμάτων προπληρωμής της ΔΕΔΔΗΕ για την εκτέλεση έργων επεκτάσεων δικτύου φωτισμού στα πλαίσια του έργου «Επεκτάσεις δικτύων Δ.Ε.Η.»

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

16.  Λήψη απόφασης απευθείας μίσθωσης μηχανημάτων έργου και οχημάτων λόγω έκτακτων καιρικών συνθηκών (χιονοπτώσεις από 28-12 έως 30-12-2019).

17.  Λήψη απόφασης απευθείας μίσθωσης μηχανημάτων έργου και οχημάτων λόγω έκτακτων καιρικών συνθηκών (χιονοπτώσεις από 5-1 έως 7-1-2020).

Δ/ΝΣΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑΣ ΔΟΜΗΣΗΣ

18.  Υποβολή για έγκριση Πρακτικού ΙΙ (ελέγχου τεχνικών προσφορών) συνοπτικού διαγωνισμού του άρθρου 117 του Ν. 4412/2016 για τη σύναψη δημόσιας σύμβασης εκπόνησης μελέτης με τίτλο: «Μελέτη Πράξεων Αναλογισμού Κοινόχρηστων Αδιάνοικτων Χώρων» προϋπολογισμού 26.743,15 €  (με απρόβλεπτα και χωρίς ΦΠΑ 24%).

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

19.  Υποβολή πρακτικού αποσφράγισης φακέλων οικονομικών προσφορών του συνοπτικού διαγωνισμού για την επιλογή αναδόχου εκπόνησης μελέτης με τίτλο «Μελέτη Νέου Συστήματος Ελεγχόμενης Στάθμευσης Δήμου Βόλου» αξίας 44.811,19 € συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ

ΝΟΜΙΚΑ ΠΡΟΣΩΠΑ

20.  Λήψη απόφασης για την έγκριση της αριθμ. 25/2020 απόφασης του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π.- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. που αφορά στον απολογισμό εσόδων-εξόδων δ'  τριμήνου 2019 του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π.- ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ.

ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Δευτέρα, 10 Φεβρουάριος, 2020