61Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  5/12/2019

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 61η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής την Δευτέρα, 9 Δεκεμβρίου 2019 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης  για την έγκριση μετακίνησης του Γενικού Γραμματέα του Δήμου στην Αθήνα στην προγραμματισμένη συνάντηση με τον Γενικό Γραμματέα του Υπουργείου Περιβάλλοντος.

2.   Λήψη απόφασης για την έγκριση μετακίνησης στα Καλάβρυτα, της Αντιδημάρχου Παιδείας και Πολιτισμού για τη συμμετοχή της στην Γενική Συνέλευση του «Δικτύου Μαρτυρικών Πόλεων και Χωριών της Ελλάδας Περιόδου 1940 -1945» και στις Εκδηλώσεις  Μνήμης για τα 76 χρόνια από το Καλαβρυτινό Ολοκαύτωμα.

3.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μετακίνησης στα Καλάβρυτα, της Προέδρου Τοπικής Κοινότητας Νέας Αγχιάλου για τη συμμετοχή της στην  Γενική Συνέλευση του «Δικτύου Μαρτυρικών Πόλεων και Χωριών της Ελλάδας Περιόδου 1940 -1945» και στις Εκδηλώσεις Μνήμης για τα 76 χρόνια από το Καλαβρυτινό Ολοκαύτωμα.

4.  Λήψη απόφασης για την επιχορήγηση πολιτιστικών, αθλητικών, συλλόγων και σωματείων.

5.  Λήψη απόφασης προέγκρισης δαπανών για την υλοποίηση διαφόρων εκδηλώσεων του Δήμου.

6.  Λήψη απόφασης σχετικά με την ακύρωση της υπ’ αριθ. 457/2019 Α.Ο.Ε. σχετικά με την ματαίωση του διαγωνισμού και λήψη νέας απόφασης για την έγκριση του από 3-9-2019 πρακτικού Α΄ φάσης σε συμμόρφωση με την υπ’ αριθ. 1286/2019 απόφαση της ΑΕΠΠ για την συνέχιση της διαγωνιστικής διαδικασίας για την «Προμήθεια έτοιμων γευμάτων για την σίτιση απόρων, του Ξενώνα Κακοποιημένων Γυναικών της Διεύθυνσης Κοινωνικής Προστασίας, ΚΑΠΗ και Δημόσιας Υγείας και των μαθητών του Μουσικού Σχολείου Βόλου διάρκειας ενός (1) έτους», ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 480.691,46€ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ.

7.  Λήψη απόφασης σχετικά με την εισήγηση για «Ορισμό συμβολαιογράφου για τη σύνταξη πράξης  δωρεάς ακινήτων σύμφωνα με τις διατάξεις  άρθρου 184 του Ν.3463/2006»

8.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση του αποτελέσματος της δημοπρασίας για την εκμίσθωση του δημοτικού ξενώνα «Αχιλλέας», που βρίσκεται στη Μακρινίτσα».

9.  Υποβολή 3ου πρακτικού -ελέγχου δικαιολογητικών κατακύρωσης -των προσωρινών αναδόχων του ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού μειοδοτικού διαγωνισμού για την "Προμήθεια αναλωσίμων υλικών για εκτυπωτές, φωτοαντίγραφα και Φαξ του Δήμου Βόλου" για ένα έτος προϋπολογισμού 117.813,64€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

10.  Υποβολή 1ου πρακτικού -ελέγχου δικαιολογητικών συμμετοχής και τεχνικών προσφορών- του ανοικτού δημοσίου ηλεκτρονικού μειοδοτικού διαγωνισμού για  την "Προμήθεια πλαστικών σάκων απορριμμάτων του Δήμου Βόλου" για τα έτη 2019 και 2020 προϋπολογισμού 105.927,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

11.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση των δαπανών και  των δικαιολογητικών που πληρώθηκαν από την πάγια προκαταβολή του υπαλλήλου Βούλγαρη Νικολάου».

12.  Υποβολή πρακτικού ηλεκτρονικής αποσφράγισης και αξιολόγησης προσφορών του διαγωνισμού του έργου «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ “ΤΑ ΖΟΥΖΟΥΝΑΚΙΑ” ΣΤΑ ΑΝΩ ΛΕΧΩΝΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017» προϋπολογισμού 90.000,00€ συμπεριλαμβανομένου του Φ.Π.Α.

13.  Έγκριση μελέτης με τίτλο " Προμήθεια ξυλείας".

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

14.  Εγκριση της άσκησης προσφυγής της ΔΗΤΕΒ κατά του  ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και της υπ΄ αριθ. 461/48/24.06.2008 απόφασης της Τοπικής Διοικητικής Επιτροπής του Περ/κού Υποκ/τος ΙΚΑ Βόλου στο Τριμελές Διοικητικό Πρωτοδικείο Βόλου.

15.  Εγκριση της άσκησης προσφυγής της ΔΗΤΕΒ κατά του  ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και της υπ΄ αριθ. 462/48/24.06.2008 απόφασης της Τοπικής Διοικητικής Επιτροπής του Περ/κού Υποκ/τος ΙΚΑ Βόλου στο Τριμελές Διοικητικό Πρωτοδικείο Βόλου.

16.  Εγκριση της άσκησης προσφυγής της ΔΗΤΕΒ κατά του  ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και της υπ΄ αριθ. 463/48/24.06.2008 απόφασης της Τοπικής Διοικητικής Επιτροπής του Περ/κού Υποκ/τος ΙΚΑ Βόλου στο Τριμελές Διοικητικό Πρωτοδικείο Βόλου.

17.  Εγκριση της άσκησης προσφυγής της ΔΗΤΕΒ κατά του  ΙΚΑ-ΕΤΑΜ και της υπ΄ αριθ. 464/48/24.06.2008 απόφασης της Τοπικής Διοικητικής Επιτροπής του Περ/κού Υποκ/τος ΙΚΑ Βόλου στο Τριμελές Διοικητικό Πρωτοδικείο Βόλου.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

18.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση συμμετοχής του Δήμου Βόλου σε Τουριστικές Εκθέσεις  Εξωτερικού κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους 2020 και εξειδίκευση πολυετής διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού των ετών 2019 - 2020.

ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Δευτέρα, 9 Δεκέμβριος, 2019