62Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

ΒΟΛΟΣ  6/10/2022

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 62η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής η οποία θα διεξαχθεί ΔΙΑ ΖΩΣΗΣ - σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 78 του Ν.4954/2022 «Λήψη αποφάσεων συλλογικών οργάνων Ο.Τ.Α. α’ βαθμού και διοικητικών συμβουλίων εποπτευόμενων νομικών τους προσώπων κατά το διάστημα ισχύος των μέτρων αποφυγής της διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 - την Δευτέρα,10 Οκτωβρίου 2022 και ώρα 11:00 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για την 16η αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2022.

2.  Λήψη απόφασης για την 17η αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2022.

3.  Λήψη απόφασης για την «Προέγκριση δαπανών τμήματος δημοσίων σχέσεων».

4.  Έγκριση πρακτικού της Α' Φάσης του ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την «iArea – Ανάπτυξη Ολοκληρωμένης Ψηφιακής Διαδραστικής Εφαρμογής Κινητών Συσκευών για την Προβολή των Τοπικών Φυσικών και Πολιτιστικών Τουριστικών Πόρων της Περιοχής του Δήμου Βόλου».

5.  Υποβολή Πρακτικού Γ - Ελέγχου Δικαιολογητικών Κατακύρωσης Προσωρινού Αναδόχου του διαγωνισμού για την υπηρεσία «ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΑΦΗΣ ΚΑΝΔΗΛΙΩΝ ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ ΜΝΗΜΑΤΩΝ ΣΤΟ ΚΟΙΜΗΤΗΡΙΟ ΚΟΥΚΟΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ» ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΟΥ ΠΡΟΫΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ: 84.992,08 €  ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΤΟΥ Φ.Π.Α.

6.  Λήψη απόφασης για την απευθείας ανάθεση συστημάτων ασφαλείας συναγερμών & CCTY στα ΚΑΠΗ ΜΥΤΙΛΗΝΗΣ -ΚΑΙΣΑΡΕΙΑΣ - και ΘΕΟΦΙΛΟΣ», λόγω των επαναλαμβανόμενων κρουσμάτων παραβίασης του χώρου σε τακτά διαστήματα από κακοποιά στοιχεία, βάσει και των επισυναπτόμενων συμβάντων της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Βόλου.

7.  Λήψη απόφασης σχετικά με τον ορισμό πληρεξούσιου δικηγόρου κ. Μιχαήλ Φώτου για κατάθεση έφεσης κατά της υπ' αριθ.128/2018 απόφασης του Ειρηνοδικείου Βόλου, για λογαριασμό του κληροδοτήματος "ΙΩΑΝΝΟΥ ΧΑΤΖΗΙΩΑΝΝΟΥ ή ΧΑΤΖΑΚΟΥ".

8.  Υποβολή  πρωτοκόλλου  επιτροπής  παρακολούθησης  και παραλαβής Για την  παραλαβή των  παραδοτέων  Β1 ΚΑΙ Β2 για την σύμβαση «ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ-ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΦΩΤΙΣΜΟΥ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ (ΟΔΟΦΩΤΙΣΜΟΣ) ΜΕ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟΝ ΔΗΜΟ ΒΟΛΟΥ».

9.  Συμμόρφωση με την Απόφαση 1428/2022 της Ενιαίας Αρχής Δημοσίων Συμβάσεων για το έργο «ΑΝΑΠΛΑΣΗ ΠΛΑΤΕΙΑΣ ΓΕΡΜΑΝΙΚΩΝ ΚΑΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΧΑΡΑΣ ΠΡΟΣΒΑΣΙΜΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ».

10.  Έγκριση 1ης παράτασης προθεσμίας περαίωσης του έργου " Παρεμβάσεις σε Υφιστάμενους Δρόμους".

11.  Έγκριση 1ου Α.Π.Ε. & 1ου Π.Κ.Τ.Μ.Ν.Ε. του έργου: «ΚΤΙΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΒΡΕΦΟΝΗΠΙΑΚΟ ΣΤΑΘΜΟ "Α’ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ" ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΑΡΜΟΝΙΣΗ ΤΟΥ ΜΕ ΤΟ ΠΔ 99/2017».

12.  Έγκριση του 2ου ΑΠΕ του έργου "Αποκαταστάσεις ζημιών στις πλατείες και στους κοινόχρηστους χώρους έτους 2020".

13.  Έγκριση μελέτης με τίτλο  «Προμήθεια ηλεκτρολογικών υλικών».

14.  Έγκριση μελέτης με τίτλο  «Εκτέλεση  ηλεκτρολογικών εργασιών».

15.  Έγκριση μελέτης με τίτλο  «Επισκευαστικές εργασίες στα δίκτυα δημοτικού φωτισμού».

16 . Έγκριση μελέτης με τίτλο  «Εργασίες αποκατάστασης διαρροής στο σύστημα ύδρευσης των ξενώνων κακοποιημένων γυναικών του Δήμου Βόλου» .

17.  Έγκριση  μελέτης με τίτλο «Αποκατάσταση στεγανοποίησης (δώματος & στέγης) και  σαθρών επιχρισμάτων-χρωματισμών του δημοτικού καταστήματος της Δ.Κ.  Διμηνίου».

18.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Εργασίες απόφραξης φρεατίων, σιφωνιών κτλ. σε κτίρια του Δήμου Βόλου» .

19.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια & τοποθέτηση πλακετών ανελκυστήρων στον Δημοτικό χώρο στάθμευσης στην οδό  Φιλελλήνων » .

20.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «Προμήθεια και τοποθέτηση εξοπλισμού παιδικής χαράς ».

21.  Έγκριση μελέτης με τίτλο «ΠΡΟΜΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΨΥΚΤΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ (FCU) ΣΕ ΔΗΜΟΤΙΚΑ ΚΤΙΡΙΑ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ».

22.  Έγκριση μελέτης με τίτλο « Προμήθεια & τοποθέτηση  μαρμάρων Royal».

23.  Έγκριση Πρωτοκόλλου Προσωρινής και Οριστικής Παραλαβής του έργου: «Ανακατασκευή  τμήματος της οδού Σπυρίδη».

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

24.  Λήψη απόφασης για τη συγκρότηση επιτροπής διερεύνησης τιμών στο πλαίσιο υλοποίησης της πράξης "Πιλοτικές δράσεις διαχείρισης της χωριστής συλλογής αστικών αποβλήτων στο Δήμο Βόλου".

Δ/ΝΣΗ ΚΟΙΝΩΝ. ΠΡΟΣΤ.-ΚΑΠΗ-Δ.ΥΓΕΙΑΣ

25.  Εγκριση σχεδίου 6ης τροποποίησης απόφασης υλοποίησης με ιδία μέσα του υποέργου με  Α/Α:1 «ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΞΕΝΩΝΑ ΦΙΛΟΞΕΝΙΑΣ ΓΥΝΑΙΚΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ ΒΙΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΒΟΛΟΥ» ΤΗΣ ΟΜΟΤΙΤΛΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΜΕ ΚΩΔΙΚΟ ΟΠΣ/MIS 5000683 ΣΤΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ «ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΙΑΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ 2014-2020».

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

26.  Λήψη απόφασης για την παροχή νομικής υποστήριξης προς την Αντιδήμαρχο Παιδείας Δέσποινα Κότογλου σε υπόθεση ενώπιον του Τριμελούς Πλημμελειοδικείου Βόλου της 12ης/10/2022.

ΖΕΡΒΑΣ ΑΝΔΡΕΑΣ

Δευτέρα, 10 Οκτώβριος, 2022