62Η ΤΑΚΤΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΣΥΝΕΔΡΙΑΣΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗ

ΒΟΛΟΣ  12/12/2019

Σας προσκαλούμε να παραβρεθείτε στην 62η ΤΑΚΤΙΚΗ Δημόσια συνεδρίαση της Οικονομικής Επιτροπής την Δευτέρα, 16 Δεκεμβρίου 2019 και ώρα 13:30 στο Δημαρχείο Βόλου , με τα εξής θέματα ημερήσιας διάταξης.

Α/Α   ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΘΕΜΑΤΟΣ

1.  Λήψη απόφασης για τον προέλεγχο του απολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2018.

2.   Λήψη απόφασης για τον προέλεγχο του ισολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2018.

3.  Λήψη απόφασης για την αναμόρφωση του προϋπολογισμού του Δήμου οικονομικού έτους 2019.

4.  Λήψη απόφασης για την έγκριση μετακίνησης στην Αθήνα του Δημάρχου για συναντήσεις στο Υπουργείο Τουρισμού και στο Υπουργείο Εσωτερικών.

5.  Λήψη απόφασης προέγκρισης δαπανών για την υλοποίηση διαφόρων εκδηλώσεων του Δήμου.

6.  Υποβολή Πρακτικού Κατακύρωσης, του Ανοιχτού Διεθνή Ηλεκτρονικού Διαγωνισμού για την «ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ ΣΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗΣ - ΑΥΤΟΜΑΤΟΠΟΙΗΣΗΣ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΗΛΕΚΤΡΟΦΩΤΙΣΜΟΥ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΧΩΡΩΝ - ΜΕ ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΗΣΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΒΟΛΟΥ».

7.  Λήψη απόφασης σχετικά με την «Έγκριση του πρακτικού της  πλειοδοτικής δημοπρασίας για την εκμίσθωση του δημοτικού καταστήματος, εμβαδού 16τμ, που βρίσκεται στη Δημοτική Ενότητα Νέας Αγχιάλου και συγκεκριμένα εντός του παραλιακού πάρκου της Νέας Αγχιάλου»

8.  Υποβολή πρακτικού αποσφράγισης δικαιολογητικών συμμετοχής  , τεχνικών και  οικονομικών προσφορών και ανάδειξη προσωρινού αναδόχου του Συνοπτικού  Μειοδοτικού Διαγωνισμού για «Προμήθεια αλατιού αποχιονισμού του Δήμου Βόλου ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης  58.884,30 ευρώ συμπεριλαμβανομένου του ΦΠΑ».

9.  Λήψη απόφασης σχετικά με την έγκριση τεχνικών προδιαγραφών και κατάρτιση όρων διακήρυξης  για τη διενέργεια ανοικτού δημόσιου ηλεκτρονικού διαγωνισμού για την υπηρεσία «Συντήρηση, επισκευή και λειτουργία σήραγγας Γορίτσας της περιφερειακής οδού Βόλου-Αγριάς, ενδεικτικού συνολικού προϋπολογισμού δαπάνης 250.000,00€ με ΦΠΑ».

10. Λήψη απόφασης σε συμμόρφωση της υπ’  αριθμ.1286/2019 απόφασης ΑΕΠΠ και ακύρωση της υπ’ αριθμ. 457/2019 απόφασης της Οικονομικής Επιτροπής.

11.  Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου: ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΚΥΚΛΙΚΟΥ ΚΟΜΒΟΥ ΣΤΗ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΗ ΤΩΝ ΟΔΩΝ ΛΑΡΙΣΗΣ, ΑΘΗΝΩΝ, ΛΑΜΠΡΑΚΗ (ΥΦΙΣΤΑΜΕΝΗ ΓΕΦΥΡΑ) ΚΑΙ ΑΛΑΜΑΝΑΣ, ΓΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΚΕΣ ΠΑΡΕΜΒΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΗΜΟ ΒΟΛΟΥ.

12.  Λήψη απόφασης κατάρτισης των όρων και σύνταξης της διακήρυξης του έργου ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΚΛΕΙΣΤΟΥ ΚΟΛΥΜΒΗΤΗΡΙΟΥ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ΒΟΛΟΥ «Β. ΠΟΛΥΜΕΡΟΣ».

13.  Έγκριση μελέτης με τίτλο   «Προμήθεια και τοποθέτηση εξοπλισμού υπαίθριων αθλητικών εγκαταστάσεων».

14.  Έγκριση μελέτης με τίτλο "Προμήθεια και τοποθέτηση multiblock dungs MBDLE 410 BO1, στον καυστήρα φ. αερίου του κτιρίου Δημαρχείο Ν. Ιωνίας".

15.  Έγκριση μελέτης με τίτλο "Προμήθεια και τοποθέτηση ανταλλακτικών κεντρικής θέρμανσης στο Κτίριο Σκενδεράνη".

Δ/ΝΣΗ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑΣ

16.  Λήψη απόφασης απευθείας μίσθωσης μηχανημάτων έργου και οχημάτων λόγω έκτακτων καιρικών συνθηκών (πυρκαγιά 9-12-2019).

ΝΟΜΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ

17.  ΄Ασκηση ή μη έφεσης κατά της αριθμ. 90/2019 απόφασης του Ειρηνοδικείου Βόλου (υπόθεση της εταιρείας περιορισμένης ευθύνης με την επωνυμία ΣΜΡ Συμβουλευτική ΕΠΕ που εδρεύει στην Αθήνα οδός Αμύντα αρ. 4 και εκπροσωπείται νόμιμα κατά του Ο.Τ.Α α' βαθμού «ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ», όπως νόμιμα εκπροσωπείται από τον Δήμαρχό του).

18.  Λήψη απόφασης για την άσκηση ή μη έφεσης κατά των με αριθμό 314/2018 και 315/2018 αποφάσεων του Μονομελούς Πρωτοδικείου Βόλου ( τακτική διαδικασία).

Δ/ΝΣΗ ΒΙΩΣΙΜΗΣ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

19.  Υποβολή πρακτικού ηλεκτρονικής αποσφράγισης και αξιολόγησης προσφορών του διαγωνισμού του έργου «ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΗ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ ΔΗΜΟΥ ΒΟΛΟΥ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΜΜΙΣΕΙΣ - ΠΙΛΟΤΙΚΕΣ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΝΕΩΝ ΥΛΙΚΩΝ ΕΤΟΥΣ 2019 – ΚΕΝΤΡΙΚΟΥ ΟΔΙΚΟΥ ΔΙΚΤΥΟΥ Δ. Ε. ΒΟΛΟΥ»

20.  Λήψη απόφασης για έγκριση διενέργειας επαναληπτικού ανοικτού ηλεκτρονικού διαγωνισμού ανάθεσης εκπόνησης της μελέτης με τίτλο: «Σχέδιο Βιώσιμης Αστικής Κινητικότητας (ΣΒΑΚ) Δήμου Βόλου» κατόπιν άγονου αποτελέσματος και έγκριση των νέων όρων και τευχών διακήρυξης εκπόνησης της ανωτέρω μελέτης.

Δ/ΝΣΗ ΤΟΠ. ΟΙΚ. ΑΝΑΠΤΥΞΗΣ

21.  Λήψη απόφασης σχετικά με την εντολή  μετακίνησης υπαλλήλου Τμήματος Τουρισμού της Διεύθυνσης Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης στο Βελιγράδι και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους  2020.

22.  Λήψη απόφασης σχετικά με την εντολή  μετακίνησης υπαλλήλου Τμήματος Τουρισμού της Διεύθυνσης Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης στη Ζυρίχη και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους  2020.

23.  Λήψη απόφασης σχετικά με την εντολή  μετακίνησης υπαλλήλου Τμήματος Τουρισμού της Διεύθυνσης Τοπικής Οικονομικής Ανάπτυξης στο Τελ Αβίβ και εξειδίκευση διάθεσης πίστωσης οικονομικού προϋπολογισμού του έτους  2020.

ΣΑΒΒΑΚΗΣ ΑΡΙΣΤΕΙΔΗΣ

Δευτέρα, 16 Δεκέμβριος, 2019